dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - oblacno
11°C
Pracovní skupiny jednají, rodící se pražská koalice hledá kompromisy
Vyjednávání o nové pražské koalici se účastní i místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Nouza. Foto: Jindřich Dvořák

Pracovní skupiny jednají, rodící se pražská koalice hledá kompromisy

Současné vedení města, včetně primátorky Adriany Krnáčové, má před sebou možná už jen tři týdny ve funkci. Na konci ledna se totiž koná první letošní jednání pražského zastupuitelstva, na kterém možná budou „padat hlavy". Po vánoční pauze nabralo vyjednávání o nové pražské koalici, ve které by neměly být ČSSD a ANO, horečné tempo. „Snažíme se jednat o třecích plochách tak, aby se našly kompromisy. Věřím, že do 28. ledna se vše stihne a Pražané se dozví nové složení Rady hlavního města i jméno nového primátora," sdělil serveru Pražský patriot místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Nouza.

Jak dopadlo zatím poslední setkání zastupitelského klubu TOP 09 na začátku týdne?
Pondělní jednání našeho klubu mělo na programu informaci o dosavadním koaličním jednání v rámci projektu TOP 09, Trojkoalice, Piráti, ODS a nezávislí. Klub byl seznámen s dosavadními jednáními pracovních skupin v oblastech majetkové účasti hlavního města, dopravy a územního plánu.

Můžete být u majetkové účasti konkrétnější?
Je shoda na tom, že infrastrukturní oblasti typu „trubky, dráty, silnice, koleje, spalovna“ by měly patřit do majetku města, respektive společností, které jsou vlastněny městem, pokud možno ze 100 procent. Co se týká majetku nemovitého, bylo pouze konstatováno, že tento majetek nepřináší městu očekávaný výnos, je třeba dokončit inventarizaci majetku a následně rozhodnout jak se zmapovaným majetkem dále nakládat. Samozřejmě byly otevřeny i další otázky, ale ty aktuálně nepovažuji za hlavní.

O co šlo?
Například o požadavek na zpracování pravidel pro obsazování statutárních orgánů s majetkovou účastí města. Jednání budou pokračovat.

Zůstávají v oblasti dopravy nějaké názorové rozdíly, o kterých se v souvislosti s rodící se koalicí hovořilo před Vánoci?
Byly identifikovány a přetrvávají určité třecí plochy zejména v oblasti dobudování dopravního skeletu města. Ten má totiž vliv nejen na individuální automobilovou dopravu, ale i na MHD. Jsem přesvědčen, že Městský i Pražský okruh využijí svůj plný potenciál a přínos pro metropoli až v okamžiku, kdy budou komplexně dokončeny. Nad tím u potenciálních budoucích partnerů nepanuje úplná shoda. I zde budeme jednat o možných řešeních.

A jaké rozpory jsou v oblasti územního plánování?
Zde byl identifikován určitý rozpor v chápání funkce Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a jeho postavení při tvorbě Metropolitního územního plánu. Existují i jisté třecí plochy v rámci názoru na samotný metropolitní plán. Ale věřím, že i zde najdeme při dalších jednáních schůdnou cestu.

Za tři týdny je naplánováno první jednání pražských zastupitelů v letošním roce. Dozví se Pražané ve čtvrtek 28. ledna složení nové Rady hl. m. Prahy, včetně primátora?
Uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo.

Byla TOP 09 přes svátky nějak kontaktována stranami ČSSD a ANO? Daly „topce" tyto politické subjekty nějaké nabídky?
ANO a ČSSD vyzvaly před prosincovým zastupitelstvem k jednání a případnému sestavení koalice s TOP 09, ODS a Trojkoalicí za účasti všech pěti subjektů. Tato nabídka nebyla ze strany TOP 09, ODS a Trojkoalice akceptována. Další kontakty neproběhly.

Je tedy pro TOP 09 nadále prioritní složení budoucí koalice TOP 09 + nezávislí kolem Tomáše Hudečka + ODS + Piráti + Trojkoalice?
Přesto, že TOP 09 musela ustoupit z některých požadavků, například účasti všech zainteresovaných stran v Radě (Piráti si nesednou do Rady s ODS), je v tuto chvíli tato varianta prioritní.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru