dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Práce za 1,34 miliardy k dokončení Blanky schváleny, Praha se bude domáhat dokončení
Ilustrační foto: tunelblanka.cz

Práce za 1,34 miliardy k dokončení Blanky schváleny, Praha se bude domáhat dokončení

Pražští zastupitelé po diskusi, která trvala asi hodinu a půl, dnes schválili, aby se hlavní město v rámci rozhodčího řízení vzájemným návrhem domáhalo toho, aby byla Metrostavu uložena povinnost dokončit práce na stavbě tunelového komplexu Blanka za necelých 1,34 miliardy korun bez DPH. Praha seznam prací příští týden předloží rozhodčímu soudu.

Metropole se bude domáhat toho, aby soud uložil stavební firmě Metrostav povinnost dokončit stavbu a Praze povinnost za práce zaplatit, uvedl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Cena byla znaleckými posudky ověřena jako cena obvyklá, ověřily ji advokátní kancelář Jaromíra Rysky a ČVUT.

Rozhodnutí soudu podle Nouzy může otevřít cestu k dlouho odkládanému zprovoznění tunelu. Není jasné, jak daleko postoupí arbitři v otázce dlužné částky z minulosti.

Pro usnesení hlasovali všichni zastupitelé s výjimkou komunistů a sociální demokratky Lenky Tesky Arnoštové. Předcházela tomu názorová přestřelka.

„Právních názorů je celá řada. Nahrazovat výběrové řízení rozhodnutím rozhodčího soudu není správné. Jde o arbitráž, kterou nelze přeceňovat, postup by byl možný u dvou soukromoprávních subjektů, tady je ale jeden veřejný – hlavní město Praha. Mohlo by to být obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek,“ řekl zastupitel Petr Hána (ODS).

„Apeluji na zastupitele, aby nás zbytečně nestrašili tím, že v momentě, kdy zastupitelstvo rozhodne, bude možné trestní stíhání,“ reagoval radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Hudeček: Právní kanceláře nejsou ořezávátka

Opozice si stěžovala, že zastupitelé jednali o záležitosti pod tlakem a materiály dostali na poslední chvíli. „Primátor vyhlásí, že smlouva je neplatná, a pak se diví, že firma zastavila černou stavbu,“ uvedla kupříkladu zastupitelka Marta Semelová (KSČM).

„Stojíme před jednoduchým rozhodnutím, zda chceme Blanku dostavět co nejdříve. Právní kanceláře, které nás zastupují, nejsou ořezávátka, jsou to přední kanceláře,“ řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Bývalý radní Rudolf Blažek (ODS) řekl, že se mu nelíbí, že po minulém mimořádném zastupitelstvu, kdy se hlasovalo tajně a materiál neprošel, protože ODS se tajné volby odmítla zúčastnit, Hudeček mediálně napadl opozici, přitom tam tehdy nebyl dostatek zastupitelů TOP 09.

Kousalíková: doufám, že se co nejdříve dostaví

„Pro tisk jsem hlasovala hlavně z toho důvodu, že si stejně jako občané Prahy 6 přeji, aby byl tunel Blanka co nejdříve dokončen. Doufám, že po dnešním rozhodnutí se tunel co nejdříve dostaví, aby mohl sloužit občanům. Bez zprovoznění tunelu si nedokážu dopravu v Praze 6 vůbec představit,“ řekla Marie Kousalíková (ODS), starostka šesté městské části.

Práce na klíčové dopravní stavbě, která má Prahu vyjít zhruba na 36 miliard korun, se kvůli neshodám mezi městem a Metrostavem zastavily loni v prosinci. Rozhodci od té doby řeší platnost smluv mezi městem a stavební firmou a částky, které jí Praha za už provedené práce dluží. Jde o 2,7 miliardy korun.


Autoři: Anna Skálová, Redakce
Další články
Nahoru