dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - zatazeno
27°C
Práce v politice: Výpočet odměn zastupitelů obcí a krajů se asi sjednotí
Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: archiv

Práce v politice: Výpočet odměn zastupitelů obcí a krajů se asi sjednotí

Sjednotit výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo také výpočet odchodného pro starosty a hejtmany má vládní novela, kterou včera Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Norma má odstranit nerovnováhu v odměňování zástupců obcí a krajů.

Sněmovní výbor pro veřejnou správu novelou doporučil především podřídit zákoníku práce řešení odpovědnosti člena zastupitelstva za škodu, kterou způsobil v souvislosti s výkonem funkce. Jednotliví poslanci žádné změny k novele nepředložili.

Odměny pro členy zastupitelstev by se podle předlohy nově měly vypočítávat na základě koeficientů. Nyní mají starostové stejné peníze, ke kterým dostávají bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikají tak velké rozdíly, které u nejmenších a největších obcí činí až desetitisíce korun měsíčně, ačkoli starostové dělají v podstatě stejnou práci.

Starostové nejmenších obcích, kde žije do 100 obyvatel, berou nyní měsíčně 28 385 korun. Tato částka je stejná i pro starosty z větších měst. Vesničtí starostové však dostávají příplatek podle počtu obyvatel 1350 korun, zatímco například v Brně se zhruba 380 000 obyvatel činí příplatek 64 348 korun.

Ministerstvo vnitra nově navrhlo stanovit základní měsíční odměnu pro starosty obcí, kde žije do 300 obyvatel. Pomocí koeficientů se pak má stanovit maximální částka, kterou by brali starostové větších měst. Rozdíly mají být i ve vyplácení odměn pro ostatní zastupitele v obcích, městech či krajích. Zastupitelé totiž mívají více funkcí a dostávají několik odměn.

Rozdíly jsou i v tom, kolik peněz dostávají politici, když z funkce odcházejí. V obcích by měli mít nárok na maximálně čtyři měsíční odměny. V krajích a Praze takový nárok není. Buď o tom musí rozhodnout zastupitelstvo, nebo peníze nelze poskytnout.

Náklady na odměny členů zastupitelstev podle ministerstva rostou. V letech 2012 a 2013 se pohybovaly kolem 3,7 miliardy korun, předloni už to bylo přes čtyři miliardy korun. Liší se i počet uvolněných, tedy pravidelně placených zastupitelů. Ve statutárních městech se například pohybuje jejich počet od dvou do deseti, v krajích od sedmi do 17. Podle toho se v řádech milionů korun liší i celoroční výdaje za odměny.


Starosta Prahy 3 Bellu: Vítkov by měl být jedním z nejmodernějších parků metropole

26. července 2018 ve 23:52

„Vítkov je srdcem trojky, co se zeleně týče. Park první kategorie. Hlavní město by mělo ve spolupráci s Prahou 3 pracovat na tom, aby to byl jeden z nejmodernějších parků,“ uvedl starosta třetí městské části Alexander Bellu (ODS), který stojí v čele Koalice pro Prahu 3. Ta kandiduje v říjnových...

Další články
Nahoru