Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Práce v IT je nudná a další mýty, které o ní v Česku panují
V české společnosti už dlouho traduje mýtus, že je práce v IT především mužskou záležitostí. Není to pravda. Ilustrační foto: Freepik.com

Práce v IT je nudná a další mýty, které o ní v Česku panují

Práce v IT i v roce 2023 evokuje některým lidem hlavně introverty, kteří sedí v tmavé místnosti bez oken, pijí jeden šálek kávy za druhým a pracují na něčem, čemu nikdo nerozumí. Tahle představa je ale jedním z mnoha mýtů, kterými je celé IT odvětví opředené. Co všechno už dávno není pravda?

1. Práce v IT je jen pro ty, koho baví matematika

Jde o jeden z nejrozšířenějších stereotypů vůbec. Svět IT je však mnohem pestřejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Většina IT specialistů totiž k práci potřebuje mnohem víc než matematiku – především schopnost logicky přemýšlet.

V IT odvětví dnes navíc najdeme i další profese než ty programátorské. Pracovat můžete jako UX designéři, softwaroví architekti nebo třeba IT manažeři. A u těchto pozic je důležitá spíš kreativita nebo samostatnost.

2. Práce v IT je monotónní

Dva IT podivíni, kteří sedí ve sklepě a na které celá firma neustále zapomíná. Pamatujete si na ten seriál? Právě kvůli němu má spousta z nás představu, že práce v IT je osamělá a nudná. Realita je přitom mnohem pestřejší.

Lidé v IT denně pracují na různorodých projektech – můžou stát u zrodu nového internetového bankovnictví, podílet se na tvorbě videoher, vyvíjet aplikace, které lidem zjednodušují život, a spoustu dalšího. A podobně jako je tomu i u jiných pracovních pozic, často spolupracují s kolegy nebo ostatními týmy.

3. Práce v IT je jen pro mladé

I když by se mohlo zdát, že světu technologií rozumějí především mladší generace, neznamená to, že by ty starší nemohly do IT nic přinést. Právě naopak. Lidé v pokročilejším věku mají zkušenosti z jiných oblastí, které se v IT odvětví hodí také (například pracovní sebedisciplínu, zodpovědnost).

Na práci v IT oblasti navíc není pozdě téměř nikdy. Existují lidé, kteří do ní přišli i díky rekvalifikaci – tedy lidé, kteří se s novými nástroji naučili za pochodu a kteří jsou v programování nebo jakýchkoliv jiných IT dovednostech zdatní i bez studia IT na VŠ. Někdy to chce jen dvě věci: získat příležitost a mít chuť učit se.  

TIP: Začněte svou novou kariéru v IT i vy. Přihlaste se na IT stáž do ICZ a kdoví, třeba budete časem patřit mezi české špičky v oboru!

4. Práce v IT není pro ženy

V době, kdy digitální nástroje používá téměř každý, je až s podivem, že v IT odvětví pracují převážně mužské kolektivy. Má to však spoustu příčin a jednou z těch nejvýraznějších jsou opět silné stereotypy.

V české společnosti už dlouho traduje mýtus, že je práce v IT především mužskou záležitostí. A ženy, které by IT kariéru přece jen chtěly vyzkoušet, se nezřídka setkávají s kritikou svých přátel či rodiny, která by si pro ně představovala jiné, konzervativnější povolání. V takovém případě se ale zbytečně ochuzujeme o schopné lidi, kteří by do celého IT odvětví mohli přinést další, velmi důležité úhly pohledu. 


Autor: TZ, red

Férový zaměstnavatel roku je innogy

Dnes ve 12:42

V pátém ročníku soutěže Férový zaměstnavatel roku, kterou pořádá portál Atmoskop se společností Pluxee, se společnost Innogy umístila na 1. místě jako organizace s výborným přístupem k zaměstnancům, a to v kategorii velkých firem na 1000 zaměstnanců.

Nadační fond Veolia podpořil dvacet dobrovolnických projetků zaměstnanců PVK

Včera v 15:23

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia opět rozdělovaly finanční prostředky v rámci 17. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo dvacet zaměstnanců PVK na své projekty částku 685 tisíc korun.

Když se setká budoucnost s budoucností. Pro LOM PRAHA a VR Group je nábor nových zaměstnanců prioritou

19. června 2024 v 08:46

Přímá komunikace žáků 7. a 8. tříd základních škol s potenciálními zaměstnavateli, to byl ústřední námět akce Technika do škol, která je má motivovat ke studiu technických oborů a ředitelům škol i kariérním poradcům poskytnout aktuální vhled do potřeb průmyslu a trhu práce. Účast na setkání...

innogy koprodukovala už 100 filmů, v Karlových Varech se představí tři

17. června 2024 v 16:13

Už 100 koprodukovaných hraných i dokumentárních filmů a energetická firma innogy nadále pokračuje v podpoře české kinematografie. Desítky milionů diváků a více než šest desítek Českých lvů, i to je vizitka projektu „energie českého filmu“. Nyní innogy přichází s další novinkou v podobě rozšíření...

Bezpečná a moderní železnice: To je posláním centra v Dětenicích

17. června 2024 ve 13:32

Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost AŽD dnes, 17. června, slavnostně otevřely nové moderní Kompetenční centrum Dětenice. Specializované výukové pracoviště zejména pro studenty železničních oborů vzniklo na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov v Královéhradeckém kraji za necelých...

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Do dozorčí rady VIG byli nově zvoleni Kulhánek, Machačová, Simhandl a Svoób

2. června 2024 v 17:12

V pátek 24. května se ve Wiener Stadthalle konala 33. řádná valná hromada společnosti VIENNA INSURANCE GROUP AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG).Jedním z bodů byla i volby do dozorčí rady.

Další články
Nahoru