dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Práce pro OZP/OZZ, zn. Spěchá to!
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Společnost AV Institut provozuje portál www.praceozp.cz, který je určen pouze pro OZP/OZZ. Registrace je zdarma. Foto: av-institut.cz

Práce pro OZP/OZZ, zn. Spěchá to!

Jednatel AV Institut Martin Stolín v rozhovoru o zaměstnávání lidí s postižením a znevýhodněním říká: „Mám obrovské štěstí, dělám práci, kterou jsem vystudoval a která je zároveň mým koníčkem. Věřím, že má smysl vytvářet most mezi zdravotně postiženými a znevýhodněnými a zaměstnavateli na otevřeném trhu práce“.

Jak hodnotíte současnou situaci na trhu práce pro skupinu osob se zdravotním postižením či znevýhodněním?
Chybí komplexní přístup, který odstraní překážky osobám se zdravotním postižením nebo znevýhodněním vstoupit nebo se vrátit na trh práce.

foto-martin-stolin-barva-nahled

Mgr. Martin Stolín, PhD.

K hlavním důvodům nezaměstnanosti patří stále z naší zkušenosti nedostatečné vzdělání, předsudky zaměstnavatelů a nedostatky přizpůsobení pracovního místa. Situace v zaměstnávání osob se zdravotním postižením dokazuje, že současná politika nedokázala zvýšit míru zaměstnanosti těchto lidí. Individualizovaná podpora je v takovém případě nejvhodnější, a umožní zapojit na trh práce více lidí.
 
Na jakých pozicích mohou pracovat osoby zdravotně postižené nebo znevýhodněné?
Z naší zkušenosti vím, že každá pracovní pozice je pro zdravotně postižené vhodná. Jedinou podmínkou je, aby uchazeč měl dostatečné vzdělání, praxi a splnil tak požadavky na pracovní místo požadované zaměstnavatelem.

Pokud byste měl možnost změnit jednu věc v Zákoně o zaměstnanosti, co byste udělal?
Modifikoval bych tzv. náhradní plnění tak, aby více směřovalo jako podpora přímého zaměstnávání osob se zdravotním postižením nebo znevýhodněním a odstranění diskriminační výše minimální mzdy pro osoby se zdravotním postižením a její srovnání s výškou minimální mzdy ostatní populace.

Co může cílová skupina OZP/OZZ udělat pro větší šanci najít si uplatnění na běžném pracovním trhu?
Ačkoliv stát poskytuje osobám se zdravotním postižením a znevýhodněním (OZP/OZZ) zvýšenou ochranu na pracovním trhu, najít zaměstnání nebývá mnohdy lehké. Je velmi pravděpodobné, že se vám nepodaří práci sehnat ihned, buďte proto realističtí.

av-1-nahled Předtím, než si začnete práci aktivně hledat, je dobré zamyslet se nad následujícími otázkami: co pro vás znamená pracovat, co od zaměstnavatele očekáváte, chcete pracovat doma nebo u zaměstnavatele, za jakých podmínek chcete pracovat, jste ochoten se dále vzdělávat, co umíte dělat dobře, co vše dovedete, jaké máte znalosti, co můžete zaměstnavateli nabídnout.

Odpovíte-li si na tyto otázky, je dobré vědět, kam se můžete obrátit. Nabízí se několik variant, např. přímé kontaktování firem, hledání pomocí úřadu práce nebo oslovení agentur práce. Naše společnost AV Institut s.r.o. provozuje portál www.praceozp.cz, který je určen pouze pro OZP/OZZ.

Registrace je zdarma, pokud by uchazeč potřeboval s čímkoliv poradit, stačí se obrátit na kolegy, kteří rádi s registrací pomohou: praceozp@av-institut.cz nebo na telefonu 602491666. Věřím, že to má smysl.

Co se vám za poslední dobu podařilo?
Rok intenzivní práce mého týmu a lidí kolem nás se sdružujících přinesl zprovoznění portálu pouze pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením/znevýhodněním www.praceozp.cz, který pomáhá najít lidem z této cílové skupiny pracovní uplatnění na otevřeném trhu práce. Všem kolegům za to moc děkuji.

Co se nepodařilo?
Odbourávat bariéry u zaměstnanců ve firmách, kteří se obávají zveřejnit svůj handicap z důvodu možného nepochopení ze strany zaměstnavatele, kolegů, případně dokonce z důvodu obavy ze ztráty zaměstnání. Snažíme se obě strany edukovat a vytvářet tak most mezi osobami se zdravotním postižením/znevýhodněním a zaměstnavateli. U zaměstnavatelů implementujeme nástroj pro vyhledávání skrytých ID „Help line – Handicap assistence online“. av-institut-male-nahled Komplexně všem zaměstnancům ve společnostech vysvětlujeme dále v rámci školení, otevřených dnů handicapu, workshopů apod., jaké výhody nejen sobě, ale i zaměstnavateli mohou osoby se zdravotním postižením/znevýhodněním přinést. Strach je stále na miskách vah bohužel silnější.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru