dnes
Pátek - obcasny-dest
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Práce na Pražském okruhu pokročily, studie EIA míří do klíčové fáze
Pražský okruhKomerční sdělení
Úterního setkání starostů dotčených městských částí, ministerstev, Ředitelství silnic a dálnic ČR a dalších organizací se zúčastnil i náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Foto: MHMP

Práce na Pražském okruhu pokročily, studie EIA míří do klíčové fáze

Přípravné práce na dostavbě Pražského okruhu, takzvané stavby 511, a přeložky silnice I/12 Běchovice-Úvaly vstupují do další zásadní fáze. 

„Do půlky dubna budou hotovy podklady studie dopadů na životní prostředí EIA, jejichž schválení je hlavním předpokladem dalších prací na této pro Prahu stěžejní dopravní stavbě. Je jasně vidět, že naše společná pracovní skupina pracuje a výsledky jsou,” okomentovala postup příprav pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Dvě dokumentace EIA budou v čistopisech podány do 15. dubna. Následně se k jejich obsahu budou moci vyjadřovat dotčené subjekty včetně městských částí, zpracovány budou nezávislé posudky a ministerstvo vydá poté své rozhodnutí.

„Naše stanovisko vydáme do šesti měsíců od přijetí podkladů EIA,” přislíbil v této souvislosti ministr životního prostředí Richard Brabec, který připomněl i neblahé patnáctileté výročí od doby, kdy projekt získal poprvé EIA a dvakrát ji již ztratil.

Setkání starostů dotčených městských částí, ministerstev, Ředitelství silnic a dálnic ČR a dalších organizací

Hlavní město také intenzivně vyjednává o kompenzačních a dalších opatřeních s dotčenými městskými částmi, které ještě více omezí potenciální negativní dopady této důležité dopravní stavby. Dostavba okruhu v uvedené části se přímo dotýká občanů devíti pražských obvodů a může mít výhledově vliv na zákaz nákladní dopravy v hlavním městě.

„Jako Praha jsme rozhodnuti jít v rámci rozšíření zelených ochranných pásem daleko za původní požadavky. V souvislosti s výstavbou počítáme s novou zelení o výměře 250 hektarů, což je pro srovnání plochy druhý Kunratický les. Je to zásadní a významné navýšení zeleně i z celopražského hlediska,” zdůraznil náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Podle něj projekt provází celá řada i dalších pozitivních změn jak pro obyvatele, tak i pro životní prostředí. Jmenoval zvýšení protihlukových zemních valů a stěn či zářezy plánované vozovky do krajiny.

Vedle dokončovacích prací na podkladech pro EIA běží i další činnosti, které následně usnadní a zrychlí realizaci 511 a přeložky I/12. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) tak již například podle v úterý poskytnutých informací v mezičase vysoutěžilo dodavatele dokumentace pro stavební povolení a souběžně připravuje také již samotné podklady pro stavební povolení. To podle ŘSD umožní pokračovat bez dalších prodlev.

Hlavní město Praha bude nyní pokračovat také v komunikaci s jednotlivými městskými částmi. Uspořádat chce mj. sérii prezentací projektu 511 a I/12 a chystaných opatřeních přímo mezi obyvateli formou workshopů a diskusí.


Ministr Ťok: Dostavbu Pražského okruhu může zdržet žaloba majitelů pozemků

26. listopadu 2017 v 09:36

Harmonogram příprav dostavby Pražského okruhu počítá s tím, že pokud vše půjde podle plánu, bude v roce 2020 vydáno stavební povolení na úsek 511, vybrán zhotovitel a může být stavba Pražského okruhu oficiálně zahájena.

Podle průzkumu si drtivá většina obyvatel metropole přeje dokončení Pražského okruhu

15. listopadu 2017 ve 13:35

Dle výsledků sociologického průzkumu společnosti Median, který byl v první polovině letošního roku zhotoven v rámci projektu Polaď Prahu, si devět z deseti obyvatel Prahy a Středočeského kraje přeje dokončení Pražského okruhu, více prostoru pro lidi, více zeleně v ulicích města a vybudování...

Zastupitelé TOP 09: Radní Plamínková (STAN) opakovaně sabotuje výstavbu Pražského okruhu

17. října 2017 v 07:00

Radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury Jana Plamínková (STAN) dělá vše pro to, aby oddálila realizaci výstavby vnějšího Pražského okruhu, konkrétně silnice 511 a s ní spojené silnice I/12. Jménem hlavního města Prahy na Ministerstvo životního prostředí ČR odeslala stanovisko, na...

Další články
Nahoru