dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
-1°C
pozítří
Úterý - jasno
0°C
Práce na australské expozici začnou v pražské zoo během července
Ďábel medvědovitý, takzvaný tasmánský čert. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Práce na australské expozici začnou v pražské zoo během července

Počátkem července začnou v pražské zoo stavební práce na expozici australské fauny. Jde o soubor menších objektů a expozic, stavba by měla trvat rok. Na dotaz ČTK to uvedl vedoucí stavebního oddělení zoo Jiří Kotek. Expozici vybuduje za téměř 69 milionů korun kroměřížská firma VW WACHAL, vyplývá z věstníku veřejných zakázek. Zahájení stavby nového pavilonu goril zoo podle Kotka předpokládá letos na podzim.

Australská expozice vznikne v trojúhelníku tvořeném herním areálem Rezervace Bororo, pavilonem papoušků a expozicí lemurů. Stavební firmu vybrala zoo ze tří nabídek, předpokládaná cena projektu byla 50 milionů korun. Smlouvu zoo s firmou uzavřela před dvěma týdny, vyplývá z věstníku. Peníze na expozici schválili pražští radní předloni.

Součástí stavby bude pět vytápěných objektů chovných zázemí zvířat, jeden malý technický vytápěný podzemní objekt a dvě velké venkovní voliéry. Budovat se bude také šest otevřených venkovních výběhů a několik menších venkovních odstavných boxů. Nosným druhem expozice budou ďábli medvědovití, což jsou největší žijící vačnatci Tasmánie. „Dalšími druhy budou vombat medvědovitý, ježura australská, tři druhy klokanů. Z ptáků potom taboni a několik druhů vodních ptáků,“ uvedl Kotek. Zástupcem hmyzu bude kriticky ohrožená obří strašilka humří.

Společnost VW WACHAL pro pražskou zoo pracovala už dřív. Předloni získala zakázku na technické dílny, sklad, archiv a šatny pro pracovníky oddělení životního prostředí, úseku údržby a technické pracovníky za téměř 24 milionů korun.

Nový pavilon goril se měl začít stavět již před dvěma lety, projekt ale zdržela odvolání městské části Praha-Troja a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou nesouhlasily. Projektanti nyní dokončují dokumentaci pro provedení stavby pavilonu, připravené je zadávací řízení na výběr zhotovitele. „Doufáme, že stavba bude zahájena počátkem října letošního roku. Stavba potrvá asi dva roky,“ podotkl Kotek.

Zoo chystá také výstavbu nových prostor pro lední medvědy, jejich největším lákadlem má být podvodní tunel, který návštěvníkům umožní pozorovat medvědy, jak plavou a potápějí se. Expozici Arktidy plánuje zoo zřídit v klimaticky příznivější severozápadní části zahrady, požádala pro ni zatím o vydání územního rozhodnutí. Celkové náklady budou podle dřívějších informací zhruba 150 milionů korun. Pro expozici pand velkých a langurů čínských za 200 milionů korun, která má vzniknout na místě nynější expozice s ledními medvědy, je připravený projekt.

Zoo Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok návštěvnost překračuje hranici jednoho milionu. Loni ji navštívilo 1 445 126 lidí, což byl druhý nejlepší výsledek za dobu její existence. Víc lidí do pražské zoo přišlo jen v roce 2016.


Skleněná sobota nabídne design v Portheimce

Dnes v 10:06

Prodejní přehlídka autorského designu, jehož vůdčím materiálem je sklo proběhne v sobotu 23. února od 10 do 18 hodin v přízemí Musea skla, v sále pro krátkodobé výstavy.

Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

Včera v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Další články
Nahoru