dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
8°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Práce na australské expozici začnou v pražské zoo během července
Ďábel medvědovitý, takzvaný tasmánský čert. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Práce na australské expozici začnou v pražské zoo během července

Počátkem července začnou v pražské zoo stavební práce na expozici australské fauny. Jde o soubor menších objektů a expozic, stavba by měla trvat rok. Na dotaz ČTK to uvedl vedoucí stavebního oddělení zoo Jiří Kotek. Expozici vybuduje za téměř 69 milionů korun kroměřížská firma VW WACHAL, vyplývá z věstníku veřejných zakázek. Zahájení stavby nového pavilonu goril zoo podle Kotka předpokládá letos na podzim.

Australská expozice vznikne v trojúhelníku tvořeném herním areálem Rezervace Bororo, pavilonem papoušků a expozicí lemurů. Stavební firmu vybrala zoo ze tří nabídek, předpokládaná cena projektu byla 50 milionů korun. Smlouvu zoo s firmou uzavřela před dvěma týdny, vyplývá z věstníku. Peníze na expozici schválili pražští radní předloni.

Součástí stavby bude pět vytápěných objektů chovných zázemí zvířat, jeden malý technický vytápěný podzemní objekt a dvě velké venkovní voliéry. Budovat se bude také šest otevřených venkovních výběhů a několik menších venkovních odstavných boxů. Nosným druhem expozice budou ďábli medvědovití, což jsou největší žijící vačnatci Tasmánie. „Dalšími druhy budou vombat medvědovitý, ježura australská, tři druhy klokanů. Z ptáků potom taboni a několik druhů vodních ptáků,“ uvedl Kotek. Zástupcem hmyzu bude kriticky ohrožená obří strašilka humří.

Společnost VW WACHAL pro pražskou zoo pracovala už dřív. Předloni získala zakázku na technické dílny, sklad, archiv a šatny pro pracovníky oddělení životního prostředí, úseku údržby a technické pracovníky za téměř 24 milionů korun.

Nový pavilon goril se měl začít stavět již před dvěma lety, projekt ale zdržela odvolání městské části Praha-Troja a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou nesouhlasily. Projektanti nyní dokončují dokumentaci pro provedení stavby pavilonu, připravené je zadávací řízení na výběr zhotovitele. „Doufáme, že stavba bude zahájena počátkem října letošního roku. Stavba potrvá asi dva roky,“ podotkl Kotek.

Zoo chystá také výstavbu nových prostor pro lední medvědy, jejich největším lákadlem má být podvodní tunel, který návštěvníkům umožní pozorovat medvědy, jak plavou a potápějí se. Expozici Arktidy plánuje zoo zřídit v klimaticky příznivější severozápadní části zahrady, požádala pro ni zatím o vydání územního rozhodnutí. Celkové náklady budou podle dřívějších informací zhruba 150 milionů korun. Pro expozici pand velkých a langurů čínských za 200 milionů korun, která má vzniknout na místě nynější expozice s ledními medvědy, je připravený projekt.

Zoo Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok návštěvnost překračuje hranici jednoho milionu. Loni ji navštívilo 1 445 126 lidí, což byl druhý nejlepší výsledek za dobu její existence. Víc lidí do pražské zoo přišlo jen v roce 2016.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Dnes ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Včera ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru