dnes
Sobota - zatazeno
18°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
19°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
17°C
Práce na australské expozici začnou v pražské zoo během července
Ďábel medvědovitý, takzvaný tasmánský čert. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Práce na australské expozici začnou v pražské zoo během července

Počátkem července začnou v pražské zoo stavební práce na expozici australské fauny. Jde o soubor menších objektů a expozic, stavba by měla trvat rok. Na dotaz ČTK to uvedl vedoucí stavebního oddělení zoo Jiří Kotek. Expozici vybuduje za téměř 69 milionů korun kroměřížská firma VW WACHAL, vyplývá z věstníku veřejných zakázek. Zahájení stavby nového pavilonu goril zoo podle Kotka předpokládá letos na podzim.

Australská expozice vznikne v trojúhelníku tvořeném herním areálem Rezervace Bororo, pavilonem papoušků a expozicí lemurů. Stavební firmu vybrala zoo ze tří nabídek, předpokládaná cena projektu byla 50 milionů korun. Smlouvu zoo s firmou uzavřela před dvěma týdny, vyplývá z věstníku. Peníze na expozici schválili pražští radní předloni.

Součástí stavby bude pět vytápěných objektů chovných zázemí zvířat, jeden malý technický vytápěný podzemní objekt a dvě velké venkovní voliéry. Budovat se bude také šest otevřených venkovních výběhů a několik menších venkovních odstavných boxů. Nosným druhem expozice budou ďábli medvědovití, což jsou největší žijící vačnatci Tasmánie. „Dalšími druhy budou vombat medvědovitý, ježura australská, tři druhy klokanů. Z ptáků potom taboni a několik druhů vodních ptáků,“ uvedl Kotek. Zástupcem hmyzu bude kriticky ohrožená obří strašilka humří.

Společnost VW WACHAL pro pražskou zoo pracovala už dřív. Předloni získala zakázku na technické dílny, sklad, archiv a šatny pro pracovníky oddělení životního prostředí, úseku údržby a technické pracovníky za téměř 24 milionů korun.

Nový pavilon goril se měl začít stavět již před dvěma lety, projekt ale zdržela odvolání městské části Praha-Troja a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou nesouhlasily. Projektanti nyní dokončují dokumentaci pro provedení stavby pavilonu, připravené je zadávací řízení na výběr zhotovitele. „Doufáme, že stavba bude zahájena počátkem října letošního roku. Stavba potrvá asi dva roky,“ podotkl Kotek.

Zoo chystá také výstavbu nových prostor pro lední medvědy, jejich největším lákadlem má být podvodní tunel, který návštěvníkům umožní pozorovat medvědy, jak plavou a potápějí se. Expozici Arktidy plánuje zoo zřídit v klimaticky příznivější severozápadní části zahrady, požádala pro ni zatím o vydání územního rozhodnutí. Celkové náklady budou podle dřívějších informací zhruba 150 milionů korun. Pro expozici pand velkých a langurů čínských za 200 milionů korun, která má vzniknout na místě nynější expozice s ledními medvědy, je připravený projekt.

Zoo Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok návštěvnost překračuje hranici jednoho milionu. Loni ji navštívilo 1 445 126 lidí, což byl druhý nejlepší výsledek za dobu její existence. Víc lidí do pražské zoo přišlo jen v roce 2016.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

20. září 2018 v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

20. září 2018 v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Další články
Nahoru