Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
P+R parkoviště na Opatově pro 495 aut bude Prahu stát téměř 800 milionů korun
Takto by měl zhruba za rok a půl vypadat parkovací dům na Opatově. Zdroj vizualizace: Magistrát hl. m. Prahy

P+R parkoviště na Opatově pro 495 aut bude Prahu stát téměř 800 milionů korun

Stavba P+R parkovacího domu u stanice metra C Opatov vyjde hlavní město na 798,4 milionu korun včetně DPH. Dosluhující radní hlavního města včera schválili výběr dodavatele, kterým je sdružení firem BAK stavební společnost, Metrostav DIZ a Geosan Group. Dům bude mít kapacitu 495 míst a jeho zelená střech bude navazovat na park. Stavba by měla odstartovat zkraje příštího roku a trvat zhruba 18 měsíců. Informoval o tom náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Plánovaná stavba vznikne v oblasti Opatova v Praze 11 při východní straně Chilské ulice. Nacházet se bude u výjezdu z dálnice D1, kudy přijíždí do hlavního města nejvíce aut z jihovýchodního směru, zároveň bude na objekt navazovat stanice metra Opatov i autobusové zastávky. 

„Bude to unikátní dopravní stavba. Hledali jsme způsob, jak elegantně pracovat s okolním terénem, nezničit jej, začlenit do něj P+R parkoviště, a ještě z něj vytvořit nové místo plné zeleně pro trávení volného času,“ uvedl Scheinherr.

Parkovací dům je navržen jako čtyřpodlažní s polorampovým uspořádáním vnitřních ramp, které vykazuje nejnižší prostorové nároky. Parkovacích stání pro vozidla vznikne celkem 495, zároveň je zde navrženo 10 míst pro osoby těžce pohybově postižené a 43 stání, kde je možné parkovat s vozem na CNG nebo LPG. V objektu bude také možné odstavit 32 jízdních kol a u vyhrazených stání pro elektromobily budou umístěny dobíjecí stanice.

Součástí stavby navíc bude i park zaujímající plochu bývalého izolačního valu. V části, která bezprostředně přiléhá k západní části sousedního Domu s pečovatelskou službou Šalounova, má vzniknout klidový kout s posezením. Budou zde instalovány i cvičební prvky.

Následně se terén zvedne až do výše parkovacího domu, kde bude vytvořena pobytová zelená střecha. Spodní a horní úroveň parku bude propojena trojicí betonových schodišť a bezbariérově dvěma rampami. 

Praha loni dokončila na Černém Mostě stavbu P+R parkovacího domu pro 886 aut za zhruba půl miliardy korun. Před časem zahájila stavbu dalšího u stanice metra B Nové Butovice, ten má nabídnout 400 stání a vyjít na 293 milionů korun, uvedla ČTK. Další dům magistrát plánuje například na Zličíně.

P+R parkoviště jsou určená především pro dojíždějící Středočechy a mají ulevit dopravě v metropoli tím, že řidiči zanechají auto na kraji města a pokračují MHD.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru