dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
1°C
Pražští zastupitelé ukončili jednání, po hádkách o Libeňský most neschválili program schůze
Hádky zastupitelů neustaly ani po skončení jednání. Sociální demokrat Lukáš Kaucký (vlevo) vyčítá zástupci Trojkoalice Janu Čižinskému, že zavinil předčasné ukončení schůze. Foto: JP

Pražští zastupitelé ukončili jednání, po hádkách o Libeňský most neschválili program schůze

Zastupitelé hlavního města dnes po několik hodin trvajících sporech o osud Libeňského mostu neschválili program jednání. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) následně schůzi ukončila. Kdy bude další, zatím není jasné. Program podpořilo pouze 30 ze 65 zastupitelů. O termínu dalšího jednání zastupitelů rozhodne primátorka.

Spor politiků vyvolalo úterní rozhodnutí radních, aby byl most zbourán a vystavěn nový. Město by vypsalo veřejnou zakázku a vybraná firma by musela dodržet maximální cenu stavby, kterou by v zakázce stanovilo město, harmonogram stavby a rovněž by dodala jeho podobu. Architektonickou soutěž by Praha nedělala.

V dlouhé diskusi o programu se zastupitelé přeli o to, na který bod jednání bude zařazeno téma Libeňského mostu. Bylo dokonce několik návrhů, kdy by to mělo být. Nakonec byla odsouhlasena varianta, že se o mostě bude jednat na začátku.

Zastupitel Trojkoalice Jan Čižinský ale chtěl, aby se jednalo o programu až v 17 hodin, aby se díky tomu mohli na projednávání dostavit občané. Proto on a někteří další zastupitelé nepodpořil program jako celek. 

„Program nebyl schválen ze dvou důvodů. První, že opoziční kluby zejména ODS a TOP 09, zneužily fyzické nepřítomnosti některých koaličních zastupitelů, kteří byli ze zdravotních a jiných důvodů nepřítomni. A druhá, že nebyla shoda nad tím bodem k Libeňskému mostu," řekla náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice). „Neuměli jsme se srovnat s tím, že ten bod nemůže být zařazen jako pevný na 17:00, kdy občané, kteří o tu věc mají zájem, chtěli přijít," dodala.

„ANO, ČSSD, Zelení, Lidovci a STAN smetli vlastními hlasy jednání celého zastupitelstva. Co tím Pražanům řekli? Zpovykaní Pražáci, vaše problémy nás netrápí, ani nezajímají,“ uvedla předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

„Opětovně vyzýváme paní primátorku Krnáčovou, aby vypověděla smlouvu s Trojkoalicí, která paralyzuje Prahu. ODS je připravena z opozičních lavic podpořit klíčové návrhy, které budou řešit problémy Pražanů,“ dodala opoziční zastupitelka. 

„Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy, na němž měla být projednána řada bodů, například dotací městským částem, granty a v neposlední řadě záležitosti Libeňského mostu, skončilo s neschváleným programem a fakticky neproběhlo. Významné problémy města tak zůstávají neřešeny, správa města se rozpadá," uvedl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. 
 

Proti záměru vedení města se postavila část obyvatel. Ve středu uspořádali na mostě protestní akci, při které na několik minut zablokovali dopravu. Na místě se sešly asi dvě stovky lidí.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Další články
Nahoru