dnes
Pátek - polojasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Pražští zastupitelé ukončili jednání, po hádkách o Libeňský most neschválili program schůze
Hádky zastupitelů neustaly ani po skončení jednání. Sociální demokrat Lukáš Kaucký (vlevo) vyčítá zástupci Trojkoalice Janu Čižinskému, že zavinil předčasné ukončení schůze. Foto: JP

Pražští zastupitelé ukončili jednání, po hádkách o Libeňský most neschválili program schůze

Zastupitelé hlavního města dnes po několik hodin trvajících sporech o osud Libeňského mostu neschválili program jednání. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) následně schůzi ukončila. Kdy bude další, zatím není jasné. Program podpořilo pouze 30 ze 65 zastupitelů. O termínu dalšího jednání zastupitelů rozhodne primátorka.

Spor politiků vyvolalo úterní rozhodnutí radních, aby byl most zbourán a vystavěn nový. Město by vypsalo veřejnou zakázku a vybraná firma by musela dodržet maximální cenu stavby, kterou by v zakázce stanovilo město, harmonogram stavby a rovněž by dodala jeho podobu. Architektonickou soutěž by Praha nedělala.

V dlouhé diskusi o programu se zastupitelé přeli o to, na který bod jednání bude zařazeno téma Libeňského mostu. Bylo dokonce několik návrhů, kdy by to mělo být. Nakonec byla odsouhlasena varianta, že se o mostě bude jednat na začátku.

Zastupitel Trojkoalice Jan Čižinský ale chtěl, aby se jednalo o programu až v 17 hodin, aby se díky tomu mohli na projednávání dostavit občané. Proto on a někteří další zastupitelé nepodpořil program jako celek. 

„Program nebyl schválen ze dvou důvodů. První, že opoziční kluby zejména ODS a TOP 09, zneužily fyzické nepřítomnosti některých koaličních zastupitelů, kteří byli ze zdravotních a jiných důvodů nepřítomni. A druhá, že nebyla shoda nad tím bodem k Libeňskému mostu," řekla náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice). „Neuměli jsme se srovnat s tím, že ten bod nemůže být zařazen jako pevný na 17:00, kdy občané, kteří o tu věc mají zájem, chtěli přijít," dodala.

„ANO, ČSSD, Zelení, Lidovci a STAN smetli vlastními hlasy jednání celého zastupitelstva. Co tím Pražanům řekli? Zpovykaní Pražáci, vaše problémy nás netrápí, ani nezajímají,“ uvedla předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

„Opětovně vyzýváme paní primátorku Krnáčovou, aby vypověděla smlouvu s Trojkoalicí, která paralyzuje Prahu. ODS je připravena z opozičních lavic podpořit klíčové návrhy, které budou řešit problémy Pražanů,“ dodala opoziční zastupitelka. 

„Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy, na němž měla být projednána řada bodů, například dotací městským částem, granty a v neposlední řadě záležitosti Libeňského mostu, skončilo s neschváleným programem a fakticky neproběhlo. Významné problémy města tak zůstávají neřešeny, správa města se rozpadá," uvedl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. 
 

Proti záměru vedení města se postavila část obyvatel. Ve středu uspořádali na mostě protestní akci, při které na několik minut zablokovali dopravu. Na místě se sešly asi dvě stovky lidí.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru