Dnes Středa - zatazeno 28°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců
PET lahev s pivem a plzáky uvnitř. Foto: PP

Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců

Deštivý červen invazivním plzákům španělským vyhovuje. Je spousta způsobů, jak bojovat s těmito nezvanými hosty, kteří dokážou zničit úrodu zeleniny i letničky. Vyzkoušejte jeden lidový recept. Budete k němu potřebovat plastovou PET lahev a pivo, na značce ani obsahu alkoholu nezáleží. 

Plzáci v červnu, především při podmínkách, jaké panují letos, rostou jak „vody“ a pochutnávají si na salátech, bazalkách, ale dokážou vyluxovat i záhon s malými sazenicemi letniček. Především afrikány jim náramně chutnají, z rostlinek po jejich nájezdu zbudou jen části stonků, někdy ani ty ne.

Efektivní cestou, jak s plzáky bojovat, je jejich ruční sběr. Během slunečného dne je hledejte pod kameny nebo třeba pod miskami květináčů. Existuje několik způsobů likvidace škůdců. Někdo je stříhá zahradními nůžkami, někdo zasypává solí nebo se jich zbaví rozšlápnutím.

Spousta lidí nemá možnost provádět ruční sběr denně, protože nebydlí v domě se zahradou, ale ke svým záhonům na chalupě nebo v kolonii jezdí třeba jen o víkendech. Pak často vidí jen spoušť, kterou plži způsobili.

V boji proti nechtěným plzákům někdo volí prodávané prostředky, jiný dává přednost alternativním způsobům. Třeba vysazením rostlin, které údajně škůdce odpudí, nebo vysypáním drtě ze suchých skořápek od vajíček.

Nevýhodou skořápek je, že když deštěm zvlhnou, ostrými hranami už plžům nebrání v cestě. Stejně tak ochrana rostlinami se nejeví jako příliš efektivní.

Vyzkoušejte ochranu pivem. U tohoto způsobu jasně poznáte, jak (ne)efektivní tento způsob je, protože vidíte, kolik se jich do vaší pasti chytilo.

Jak na to?

slimaci-v-lahvi-s-pivem Vezměte prázdnou PET lahev, ideálně o objemu 1,5 nebo dva litry. Nožem nebo nůžkami do ní vyřežte obdélníkový otvor. Měl by být dostatečně velký, aby jím slimák mohl prolézt.

Lahev pak položte vodorovně na zem do záhonu, kde máte políčeno na plzáky. Otvor by měl být na úrovni země nebo mírně nad ní. Potom jím nalejte do lahve pivo. Je úplně jedno, jaké je. Jedenáctka, dvanáctka, renomovaná nebo „no name" značka. Ani nezáleží na tom, jestli už je prošlá doba jeho trvanlivosti. Zatímco vám by už neudělal takový mok dobře, plzáci se za ním potáhnou.

Plzáci otvorem vlezou do lahve a utopí se zde. Klidně můžete pivo v lahvi nechat několik dní, pak vyčpělou tekutinu s mrtvými plzáky vylejte. Každopádně dále od záhonu, protože jsou kanibalové, takže není účelem z „utopených“ škůdců dělat návnadu.

Do lahve pak znovu nalijte pivo a umístěte na záhon.


Autor: Karel Netolický

Praha 2 zve na Karlovo náměstí. Bude se cvičit jóga

Dnes v 09:08

Pondělí 21. června bude Karlovo náměstí od 16:30 hodin patřit józe.Vstup je zdarma.

Praha 6: Nová komunitní zahradu Na Vypichu

Dnes v 08:10

Na Vypichu vedle prodejny Kaufland vyrostla nová komunitní zahrada. Slavnostní otevření se koná dnes v 15 hodin.

Na Petříně se dnes otevírá nové informační centrum pro turisty

Včera v 09:30

Jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek – Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. 

Kampaň s tématem Voda je život ve středu na Vyšehradě

Včera v 09:22

Ve středu 16. června se uskuteční od 9 do 18 hodin na pražském Vyšehradě na ploše před Starým purkrabstvím zábavně-vzdělávací kampaň pro školy a širokou veřejnost s názvem Voda je život. Akci pořádá hlavní město Praha pod záštitou náměstka primátora hlavního města Prahy Petra Hlubučka. Jedná se...

Chybí někde na ulici koš? Dejte vědět radnici

14. června 2021 v 07:55

Během června zahájilo oddělení životního prostředí Prahy 1 optimalizaci v počtu a rozmístění košů na psí exkrementy – zelené plastové koše, které jsou umístěny u zásobníků na sáčky.

Pražské věže s Prahou 5

12. června 2021 v 06:22

Pražské věže, velká celodenní dobrodružná hra po Pražských věžích, se koná v neděli 13. června na území Prahy 5.

Komentovaná procházka Prahy 6 Libockými usedlostmi

9. června 2021 v 11:13

Hlavním tématem komentované procházky s průvodkyní Hedvikou Čenkovou bude historie a místa zaniklých usedlostí a statků v Dolní Liboci.

Třetí červnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

9. června 2021 v 10:55

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru