Dnes Neděle - oblacno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 8°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců
PET lahev s pivem a plzáky uvnitř. Foto: PP

Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců

Deštivý červen invazivním plzákům španělským vyhovuje. Je spousta způsobů, jak bojovat s těmito nezvanými hosty, kteří dokážou zničit úrodu zeleniny i letničky. Vyzkoušejte jeden lidový recept. Budete k němu potřebovat plastovou PET lahev a pivo, na značce ani obsahu alkoholu nezáleží. 

Plzáci v červnu, především při podmínkách, jaké panují letos, rostou jak „vody“ a pochutnávají si na salátech, bazalkách, ale dokážou vyluxovat i záhon s malými sazenicemi letniček. Především afrikány jim náramně chutnají, z rostlinek po jejich nájezdu zbudou jen části stonků, někdy ani ty ne.

Efektivní cestou, jak s plzáky bojovat, je jejich ruční sběr. Během slunečného dne je hledejte pod kameny nebo třeba pod miskami květináčů. Existuje několik způsobů likvidace škůdců. Někdo je stříhá zahradními nůžkami, někdo zasypává solí nebo se jich zbaví rozšlápnutím.

Spousta lidí nemá možnost provádět ruční sběr denně, protože nebydlí v domě se zahradou, ale ke svým záhonům na chalupě nebo v kolonii jezdí třeba jen o víkendech. Pak často vidí jen spoušť, kterou plži způsobili.

V boji proti nechtěným plzákům někdo volí prodávané prostředky, jiný dává přednost alternativním způsobům. Třeba vysazením rostlin, které údajně škůdce odpudí, nebo vysypáním drtě ze suchých skořápek od vajíček.

Nevýhodou skořápek je, že když deštěm zvlhnou, ostrými hranami už plžům nebrání v cestě. Stejně tak ochrana rostlinami se nejeví jako příliš efektivní.

Vyzkoušejte ochranu pivem. U tohoto způsobu jasně poznáte, jak (ne)efektivní tento způsob je, protože vidíte, kolik se jich do vaší pasti chytilo.

Jak na to?

slimaci-v-lahvi-s-pivem Vezměte prázdnou PET lahev, ideálně o objemu 1,5 nebo dva litry. Nožem nebo nůžkami do ní vyřežte obdélníkový otvor. Měl by být dostatečně velký, aby jím slimák mohl prolézt.

Lahev pak položte vodorovně na zem do záhonu, kde máte políčeno na plzáky. Otvor by měl být na úrovni země nebo mírně nad ní. Potom jím nalejte do lahve pivo. Je úplně jedno, jaké je. Jedenáctka, dvanáctka, renomovaná nebo „no name" značka. Ani nezáleží na tom, jestli už je prošlá doba jeho trvanlivosti. Zatímco vám by už neudělal takový mok dobře, plzáci se za ním potáhnou.

Plzáci otvorem vlezou do lahve a utopí se zde. Klidně můžete pivo v lahvi nechat několik dní, pak vyčpělou tekutinu s mrtvými plzáky vylejte. Každopádně dále od záhonu, protože jsou kanibalové, takže není účelem z „utopených“ škůdců dělat návnadu.

Do lahve pak znovu nalijte pivo a umístěte na záhon.


Autor: Karel Netolický

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

Včera v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

Včera v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Praha 2 se připojuje k Celonárodní sbírce potravin

8. dubna 2021 v 11:30

V sobotu 24. dubna proběhne sbírka před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Sběrné místo bude otevřené od 8 do 18 hodin.

PVK: Výluky v dodávkách vody v patnáctém týdnu

8. dubna 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 10 podpoří projekty svých občanů, na „Zásobník“ vyčlenila 800 tisíc

6. dubna 2021 v 11:29

Desátá městská část bude od 26. dubna do 3. května přijímat přihlášky do soutěže „Zásobník projektů – partnerství pro Prahu 10“. Do ní se mohou hlásit organizace i občané, kteří mají nápad na zlepšení kvality života či veřejného prostoru na Desítce, a to jak prostřednictvím jednorázové akce, tak...

Praha 5 chystá návrat farmářských trhů na Anděl

6. dubna 2021 v 11:13

Farmářské a tradiční trhy se sortimentem „ekologické zemědělské výpěsty“ by mohly Anděl oživit už první květnový pátek. Plány ale může ovlivnit pandemická situace.  

Praha 11 spouští hlasování o projektech občanů ve 3. ročníku participativního rozpočtu

3. dubna 2021 ve 20:02

Až do konce dubna může veřejnost hlasovat v participativním rozpočtu Prahy 11. Vybírat lze z dvaadvaceti návrhů, mezi nimiž jsou úpravy dětských hřišť, sázení květin či stromů nebo revitalizace sousoší Kosmonauti.

Další články
Nahoru