dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
13°C
Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců
PET lahev s pivem a plzáky uvnitř. Foto: PP

Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců

Deštivý červen invazivním plzákům španělským vyhovuje. Je spousta způsobů, jak bojovat s těmito nezvanými hosty, kteří dokážou zničit úrodu zeleniny i letničky. Vyzkoušejte jeden lidový recept. Budete k němu potřebovat plastovou PET lahev a pivo, na značce ani obsahu alkoholu nezáleží. 

Plzáci v červnu, především při podmínkách, jaké panují letos, rostou jak „vody“ a pochutnávají si na salátech, bazalkách, ale dokážou vyluxovat i záhon s malými sazenicemi letniček. Především afrikány jim náramně chutnají, z rostlinek po jejich nájezdu zbudou jen části stonků, někdy ani ty ne.

Efektivní cestou, jak s plzáky bojovat, je jejich ruční sběr. Během slunečného dne je hledejte pod kameny nebo třeba pod miskami květináčů. Existuje několik způsobů likvidace škůdců. Někdo je stříhá zahradními nůžkami, někdo zasypává solí nebo se jich zbaví rozšlápnutím.

Spousta lidí nemá možnost provádět ruční sběr denně, protože nebydlí v domě se zahradou, ale ke svým záhonům na chalupě nebo v kolonii jezdí třeba jen o víkendech. Pak často vidí jen spoušť, kterou plži způsobili.

V boji proti nechtěným plzákům někdo volí prodávané prostředky, jiný dává přednost alternativním způsobům. Třeba vysazením rostlin, které údajně škůdce odpudí, nebo vysypáním drtě ze suchých skořápek od vajíček.

Nevýhodou skořápek je, že když deštěm zvlhnou, ostrými hranami už plžům nebrání v cestě. Stejně tak ochrana rostlinami se nejeví jako příliš efektivní.

Vyzkoušejte ochranu pivem. U tohoto způsobu jasně poznáte, jak (ne)efektivní tento způsob je, protože vidíte, kolik se jich do vaší pasti chytilo.

Jak na to?

slimaci-v-lahvi-s-pivem Vezměte prázdnou PET lahev, ideálně o objemu 1,5 nebo dva litry. Nožem nebo nůžkami do ní vyřežte obdélníkový otvor. Měl by být dostatečně velký, aby jím slimák mohl prolézt.

Lahev pak položte vodorovně na zem do záhonu, kde máte políčeno na plzáky. Otvor by měl být na úrovni země nebo mírně nad ní. Potom jím nalejte do lahve pivo. Je úplně jedno, jaké je. Jedenáctka, dvanáctka, renomovaná nebo „no name" značka. Ani nezáleží na tom, jestli už je prošlá doba jeho trvanlivosti. Zatímco vám by už neudělal takový mok dobře, plzáci se za ním potáhnou.

Plzáci otvorem vlezou do lahve a utopí se zde. Klidně můžete pivo v lahvi nechat několik dní, pak vyčpělou tekutinu s mrtvými plzáky vylejte. Každopádně dále od záhonu, protože jsou kanibalové, takže není účelem z „utopených“ škůdců dělat návnadu.

Do lahve pak znovu nalijte pivo a umístěte na záhon.


Autor: Karel Netolický

V Livornské ulici musel být pokácen strom

24. října 2020 ve 21:32

Při opravách chodníku v Livornské ulici došlo k poškození stromu. Kořen stromu byl narušen, když bagr vyzvedával obrubník a ten musel být pokácen.

Trhy v Praze 13 i v listopadu

23. října 2020 v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

23. října 2020 v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

23. října 2020 v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Reklamní chaos v pražských ulicích se začne řešit, říká radní Chabr

22. října 2020 v 19:17

Praha má problém s vizuálním smogem. Patrné je to především, pokud vyrazíte na procházku uličkami historického centra. Všemožné reklamní cedule, neonové nápisy a výlohy s reklamními sděleními na vás číhají na každém rohu. Situace, kdy v rámci jedné nemovitosti funguje více provozoven nic...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Do konce října nepoteče voda v těchto městských částech

22. října 2020 v 09:20

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru