Dnes Středa - oblacno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců
PET lahev s pivem a plzáky uvnitř. Foto: PP

Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců

Deštivý červen invazivním plzákům španělským vyhovuje. Je spousta způsobů, jak bojovat s těmito nezvanými hosty, kteří dokážou zničit úrodu zeleniny i letničky. Vyzkoušejte jeden lidový recept. Budete k němu potřebovat plastovou PET lahev a pivo, na značce ani obsahu alkoholu nezáleží. 

Plzáci v červnu, především při podmínkách, jaké panují letos, rostou jak „vody“ a pochutnávají si na salátech, bazalkách, ale dokážou vyluxovat i záhon s malými sazenicemi letniček. Především afrikány jim náramně chutnají, z rostlinek po jejich nájezdu zbudou jen části stonků, někdy ani ty ne.

Efektivní cestou, jak s plzáky bojovat, je jejich ruční sběr. Během slunečného dne je hledejte pod kameny nebo třeba pod miskami květináčů. Existuje několik způsobů likvidace škůdců. Někdo je stříhá zahradními nůžkami, někdo zasypává solí nebo se jich zbaví rozšlápnutím.

Spousta lidí nemá možnost provádět ruční sběr denně, protože nebydlí v domě se zahradou, ale ke svým záhonům na chalupě nebo v kolonii jezdí třeba jen o víkendech. Pak často vidí jen spoušť, kterou plži způsobili.

V boji proti nechtěným plzákům někdo volí prodávané prostředky, jiný dává přednost alternativním způsobům. Třeba vysazením rostlin, které údajně škůdce odpudí, nebo vysypáním drtě ze suchých skořápek od vajíček.

Nevýhodou skořápek je, že když deštěm zvlhnou, ostrými hranami už plžům nebrání v cestě. Stejně tak ochrana rostlinami se nejeví jako příliš efektivní.

Vyzkoušejte ochranu pivem. U tohoto způsobu jasně poznáte, jak (ne)efektivní tento způsob je, protože vidíte, kolik se jich do vaší pasti chytilo.

Jak na to?

slimaci-v-lahvi-s-pivem Vezměte prázdnou PET lahev, ideálně o objemu 1,5 nebo dva litry. Nožem nebo nůžkami do ní vyřežte obdélníkový otvor. Měl by být dostatečně velký, aby jím slimák mohl prolézt.

Lahev pak položte vodorovně na zem do záhonu, kde máte políčeno na plzáky. Otvor by měl být na úrovni země nebo mírně nad ní. Potom jím nalejte do lahve pivo. Je úplně jedno, jaké je. Jedenáctka, dvanáctka, renomovaná nebo „no name" značka. Ani nezáleží na tom, jestli už je prošlá doba jeho trvanlivosti. Zatímco vám by už neudělal takový mok dobře, plzáci se za ním potáhnou.

Plzáci otvorem vlezou do lahve a utopí se zde. Klidně můžete pivo v lahvi nechat několik dní, pak vyčpělou tekutinu s mrtvými plzáky vylejte. Každopádně dále od záhonu, protože jsou kanibalové, takže není účelem z „utopených“ škůdců dělat návnadu.

Do lahve pak znovu nalijte pivo a umístěte na záhon.


Autor: Karel Netolický

Rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou. Ptejte se radní

Včera v 16:50

K plánované rekonstrukci polikliniky na Břevnově se stále může veřejnost vyjádřit. Na dotazy bude zítra odpovídat radní pro strategický rozvoj Eva Smutná přímo v budově polikliniky.

Praha 6: Nápad pro Šestku prodloužen do února

25. ledna 2021 ve 12:54

V listopadu loňského roku vyhlásila Praha 6 již čtvrtý ročník Nápadu pro Šestku. V projektu participativního rozpočtu je připraveno 5 000 000 korun na nápady veřejnosti, která se tímto může podílet na úpravách veřejného prostoru v šesté městské části.

První fáze Rezidence Neklanka se dočkala kolaudace

25. ledna 2021 v 11:59

Developerská společnost Geosan Development dokončila výstavbu dvou bytových domů v první fázi rezidenčního projektu Rezidence Neklanka. Ty se nacházejí přímo u hranice lesa mezi původní vilovou zástavbou v Radlicích v Praze 5, což je necelých pět minut jízdy od Anděla. Všech 31 bytů v dispozicích...

Osobnosti uctily Křižíkovu památku

23. ledna 2021 v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

Další články
Nahoru