dnes
Pátek - jasno
30°C
zítra
Sobota - jasno
31°C
pozítří
Neděle - jasno
31°C
Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců
PET lahev s pivem a plzáky uvnitř. Foto: PP

Pozvěte plzáky na pivo. Saláty a letničky vám poděkují, navíc se zbavíte ručního sběru škůdců

Deštivý červen invazivním plzákům španělským vyhovuje. Je spousta způsobů, jak bojovat s těmito nezvanými hosty, kteří dokážou zničit úrodu zeleniny i letničky. Vyzkoušejte jeden lidový recept. Budete k němu potřebovat plastovou PET lahev a pivo, na značce ani obsahu alkoholu nezáleží. 

Plzáci v červnu, především při podmínkách, jaké panují letos, rostou jak „vody“ a pochutnávají si na salátech, bazalkách, ale dokážou vyluxovat i záhon s malými sazenicemi letniček. Především afrikány jim náramně chutnají, z rostlinek po jejich nájezdu zbudou jen části stonků, někdy ani ty ne.

Efektivní cestou, jak s plzáky bojovat, je jejich ruční sběr. Během slunečného dne je hledejte pod kameny nebo třeba pod miskami květináčů. Existuje několik způsobů likvidace škůdců. Někdo je stříhá zahradními nůžkami, někdo zasypává solí nebo se jich zbaví rozšlápnutím.

Spousta lidí nemá možnost provádět ruční sběr denně, protože nebydlí v domě se zahradou, ale ke svým záhonům na chalupě nebo v kolonii jezdí třeba jen o víkendech. Pak často vidí jen spoušť, kterou plži způsobili.

V boji proti nechtěným plzákům někdo volí prodávané prostředky, jiný dává přednost alternativním způsobům. Třeba vysazením rostlin, které údajně škůdce odpudí, nebo vysypáním drtě ze suchých skořápek od vajíček.

Nevýhodou skořápek je, že když deštěm zvlhnou, ostrými hranami už plžům nebrání v cestě. Stejně tak ochrana rostlinami se nejeví jako příliš efektivní.

Vyzkoušejte ochranu pivem. U tohoto způsobu jasně poznáte, jak (ne)efektivní tento způsob je, protože vidíte, kolik se jich do vaší pasti chytilo.

Jak na to?

slimaci-v-lahvi-s-pivem Vezměte prázdnou PET lahev, ideálně o objemu 1,5 nebo dva litry. Nožem nebo nůžkami do ní vyřežte obdélníkový otvor. Měl by být dostatečně velký, aby jím slimák mohl prolézt.

Lahev pak položte vodorovně na zem do záhonu, kde máte políčeno na plzáky. Otvor by měl být na úrovni země nebo mírně nad ní. Potom jím nalejte do lahve pivo. Je úplně jedno, jaké je. Jedenáctka, dvanáctka, renomovaná nebo „no name" značka. Ani nezáleží na tom, jestli už je prošlá doba jeho trvanlivosti. Zatímco vám by už neudělal takový mok dobře, plzáci se za ním potáhnou.

Plzáci otvorem vlezou do lahve a utopí se zde. Klidně můžete pivo v lahvi nechat několik dní, pak vyčpělou tekutinu s mrtvými plzáky vylejte. Každopádně dále od záhonu, protože jsou kanibalové, takže není účelem z „utopených“ škůdců dělat návnadu.

Do lahve pak znovu nalijte pivo a umístěte na záhon.


Autor: Karel Netolický

V sedmi městských částech nepoteče příští týden voda

Včera ve 20:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Necelý měsíc do splatnosti poplatků za psa

Včera v 11:02

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů, že splatnost poplatku za psa za II. pololetí roku 2020 ve výši 750 korun (u sazby 1500 korun – pes v bytě) je nejpozději do 31. srpna 2020.

V Praze 13 se cvičí v Centrálním parku

5. srpna 2020 v 18:13

Sportovní projekt MTS Akademie se zaměřuje na cvičení venku na čerstvém vzduchu. Nabízí skupinové lekce, které probíhají celoročně a jsou rozděleny dle obtížnosti a požadavků.

Praha 2: Den na hřišti U Vodárny

4. srpna 2020 v 18:08

Akce pro děti a rodiče, na které zájemce čekají soutěže, ukázky policejní techniky nebo jízdy zručnosti.

Třetí Reprezentační ples Prahy 5 bude v říjnu

4. srpna 2020 ve 12:12

Původní březnový termín plesu byl zrušen v souladu s vydanými opatřeními vlády. Náhradní termín je 16. října. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, v ceně vstupenky je zahrnut bohatý raut.

Tutto Italiano v Praze 5

3. srpna 2020 v 16:08

Praha 5 a Společnost přátel Itálie Praha zvou 20. srpna na akci plnou pohody, dobrého jídla a pití s typicky italskou atmosférou a bohatým doprovodným programem.

Volnofest v Parku U Čeňku

3. srpna 2020 ve 12:12

Hravé odpoledne pro celou rodinu v parku U Čeňku v sobotu 2. září 2020. Pro děti bude připrava nabídka na trávení volného času.

Praha 6 připomene Den romského holocaustu

1. srpna 2020 v 16:51

Městská část se připojuje 2. srpna k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6. 

Další články
Nahoru