Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pozváním Orbána využíváte queerfobních nálad ve společnosti, vyčetli Babišovi aktivisté. Budou demonstrovat
Andrej Babiš před Kramářovou vilou. Zdroj foto: Úřad vlády ČR

Pozváním Orbána využíváte queerfobních nálad ve společnosti, vyčetli Babišovi aktivisté. Budou demonstrovat

Už ve středu 29. září přijede ve vrcholící kampani před říjnovými sněmovními volbami podpořit premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Proti tomuto setkání se bude v Praze demonstrovat.

Orbán ve středu podpoří Babiše v Ústí nad Labem, kde by se měl zúčastnit vystoupení v Ústí nad Labem při debatě v Severočeském divadle a projížďky regionu.

Ještě před cestou do Ústeckého kraje proběhne oficiální setkání premiérů v pražské Kramářově vile. A právě proti tomu budou ráno před vilou organizovat demonstraci evropské nevládní a občanské hnutí Pulse of Europe a mladí queer aktivisté ze spolku Reclaim pride.

„Sraz účastníků je plánován na osmou hodinu ranní. Akce bude probíhat za pomoci skandování, vlajek a transparentů při příjezdu a odjezdu Orbána do a z Kramářovy vily,“ nastínil průběh protestu předseda Pulse of Europe Tomáš Peszyński.

Podle organizátorů akce je skandální, že premiér Česka si necelé dva týdny před volbami pozve maďarského předsedu vlády, aby mu pomohl s kampaní.

„Maďarský premiér nemá co zasahovat do českých voleb. Babiš tak mimo jiné dostává prostor pro využití nacionalistických, xenofobních a queerfobních nálad v české společnosti. Je hanbou, že se náš premiér chlubí přátelstvím s politikem, který z Maďarska vytvořil autoritářský stát podrývající demokratické hodnoty a systematicky potlačující práva LGBTQI+ komunity,“ uvedli organizátoři demonstrace v prohlášení, které má server Pražský patriot k dispozici.

„Orbánovy nenávistné praktiky v Česku odmítáme, odsuzujeme jeho vnitřní nedemokratickou a vnější anti evropskou politiku. Vyjadřujeme podporu maďarskému utlačovanému obyvatelstvu a tamní queer komunitě,“ dodali.

Babiš má dlouhodobě k Orbánovi pozitivní vztah, opakovaně ho například ocenil za postup při boji s covidovou pandemií a za darování vakcín, před pád dny Maďarsko pochválil za to, že postavilo plot proti ilegálním migrantům. 


Autor: Karel Netolický

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Další články
Nahoru