Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pozváním Orbána využíváte queerfobních nálad ve společnosti, vyčetli Babišovi aktivisté. Budou demonstrovat
Andrej Babiš před Kramářovou vilou. Zdroj foto: Úřad vlády ČR

Pozváním Orbána využíváte queerfobních nálad ve společnosti, vyčetli Babišovi aktivisté. Budou demonstrovat

Už ve středu 29. září přijede ve vrcholící kampani před říjnovými sněmovními volbami podpořit premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Proti tomuto setkání se bude v Praze demonstrovat.

Orbán ve středu podpoří Babiše v Ústí nad Labem, kde by se měl zúčastnit vystoupení v Ústí nad Labem při debatě v Severočeském divadle a projížďky regionu.

Ještě před cestou do Ústeckého kraje proběhne oficiální setkání premiérů v pražské Kramářově vile. A právě proti tomu budou ráno před vilou organizovat demonstraci evropské nevládní a občanské hnutí Pulse of Europe a mladí queer aktivisté ze spolku Reclaim pride.

„Sraz účastníků je plánován na osmou hodinu ranní. Akce bude probíhat za pomoci skandování, vlajek a transparentů při příjezdu a odjezdu Orbána do a z Kramářovy vily,“ nastínil průběh protestu předseda Pulse of Europe Tomáš Peszyński.

Podle organizátorů akce je skandální, že premiér Česka si necelé dva týdny před volbami pozve maďarského předsedu vlády, aby mu pomohl s kampaní.

„Maďarský premiér nemá co zasahovat do českých voleb. Babiš tak mimo jiné dostává prostor pro využití nacionalistických, xenofobních a queerfobních nálad v české společnosti. Je hanbou, že se náš premiér chlubí přátelstvím s politikem, který z Maďarska vytvořil autoritářský stát podrývající demokratické hodnoty a systematicky potlačující práva LGBTQI+ komunity,“ uvedli organizátoři demonstrace v prohlášení, které má server Pražský patriot k dispozici.

„Orbánovy nenávistné praktiky v Česku odmítáme, odsuzujeme jeho vnitřní nedemokratickou a vnější anti evropskou politiku. Vyjadřujeme podporu maďarskému utlačovanému obyvatelstvu a tamní queer komunitě,“ dodali.

Babiš má dlouhodobě k Orbánovi pozitivní vztah, opakovaně ho například ocenil za postup při boji s covidovou pandemií a za darování vakcín, před pád dny Maďarsko pochválil za to, že postavilo plot proti ilegálním migrantům. 


Autor: Karel Netolický

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru