Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kulturaVýstavy

Pozvání do Galerie 9: Naturae

4. 10. 2022 - 27. 10. 2022
Výstava je přátelským setkáním tří autorek – Moniky Drábkové, Lindy Čihařové a Naděždy Čichovské, které společně studovaly grafický obor na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze. Společným jmenovatelem není jen přátelství, ale i tématika jejich prací, související různým způsobem s přírodou.

Každá jde svou cestou, objevuje, popisuje a tlumočí přírodu v jednotlivostech i celku, sleduje interakci s člověkem, nahlíží pod povrch do její tajemné, pohádkové duše nebo hledá základní stavební kameny. Mysl, duše, tělo.

Výstavu najdete v Galerii 9 od 4. do 27. října. Otevřeno pondělí–čtvrtek 10–19 hodin, vstup volný.

Přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9.

Monika Drábková (1982) žije v malé vesnici v bezprostřední blízkosti Křivoklátských lesů. Po dokončení VŠVH absolvovala PF JCU v Českých Budějovicích, obor učitelství pro ZUŠ. Založila vlastní keramickou dílnu, ve které vzniká užitná keramika s výtvarným přesahem a vlastní volná tvorba. V současné době se vedle keramiky věnuje především malbě. Silnou inspirační linkou je figurální tématika – člověk, tělo, emoce a vztahy, které se snaží abstrahovat, zjednodušit a obnažit. Druhou, stejně silnou linii tvoří příroda, která je pro ni důležitá nejen životně ale i jako zdroj inspirace svou zemitostí, pevností a pravdivostí.
 

Linda Čihařová (1982), žije a pracuje v Praze, kde také vystudovala Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou. Absolvovala stáže na Famu, University of New Mexico v Albuquerque, Academy Beeldene Kunste v Maastrichtu a stipendijní pobyt v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově. Ve své tvorbě vycházela z land artu a konceptu a kombinovala nová média s klasickými. V posledních letech se věnuje převážně malbě. Jednotícím prvkem a hlavním inspiračním zdrojem však zůstávají přírodní procesy, krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli.Zajímá se o poznatky z oborů přírodních věd a hledá skrze informaci přetavenou intuicí naší roli v celém ekosystému. Důležitou součástí jejího inspiračního nádechu je i tělesné bytí v přírodě.
 

Naděžda Čichovská (1982), pochází z Trutnova, v jehož blízkosti i v současné době žije. Po dokončení VŠVH studovala na FaVU v Brně obor malířství. Její senzitivní práce reflektují duchovní rozměr přírody i člověka a vtahují vás do prožívání magického okamžiku v tomto světe. Do prožitku. Ve všech dílech si můžete všimnout fascinace strukturou, rytmem, ve kterém se na plátnech vlní postavy či krajinné výjevy krkonošských stromů a hor. Vedle malby se také aktivně věnuje tanci.


Autor: Cen

Komorní koncert na Nuselské radnici

Dnes v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

Včera v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Vánoční zvyky a starobylé dekorace

1. prosince 2022 v 08:54

Výstavu najdete v Botanické zahradě Na Slupi do 1. ledna.

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Další články
Nahoru