Dnes Čtvrtek - polojasno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Pozvání do Galerie 9: Naturae

4. 10. 2022 - 27. 10. 2022
Výstava je přátelským setkáním tří autorek – Moniky Drábkové, Lindy Čihařové a Naděždy Čichovské, které společně studovaly grafický obor na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze. Společným jmenovatelem není jen přátelství, ale i tématika jejich prací, související různým způsobem s přírodou.

Každá jde svou cestou, objevuje, popisuje a tlumočí přírodu v jednotlivostech i celku, sleduje interakci s člověkem, nahlíží pod povrch do její tajemné, pohádkové duše nebo hledá základní stavební kameny. Mysl, duše, tělo.

Výstavu najdete v Galerii 9 od 4. do 27. října. Otevřeno pondělí–čtvrtek 10–19 hodin, vstup volný.

Přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9.

Monika Drábková (1982) žije v malé vesnici v bezprostřední blízkosti Křivoklátských lesů. Po dokončení VŠVH absolvovala PF JCU v Českých Budějovicích, obor učitelství pro ZUŠ. Založila vlastní keramickou dílnu, ve které vzniká užitná keramika s výtvarným přesahem a vlastní volná tvorba. V současné době se vedle keramiky věnuje především malbě. Silnou inspirační linkou je figurální tématika – člověk, tělo, emoce a vztahy, které se snaží abstrahovat, zjednodušit a obnažit. Druhou, stejně silnou linii tvoří příroda, která je pro ni důležitá nejen životně ale i jako zdroj inspirace svou zemitostí, pevností a pravdivostí.
 

Linda Čihařová (1982), žije a pracuje v Praze, kde také vystudovala Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou. Absolvovala stáže na Famu, University of New Mexico v Albuquerque, Academy Beeldene Kunste v Maastrichtu a stipendijní pobyt v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově. Ve své tvorbě vycházela z land artu a konceptu a kombinovala nová média s klasickými. V posledních letech se věnuje převážně malbě. Jednotícím prvkem a hlavním inspiračním zdrojem však zůstávají přírodní procesy, krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli.Zajímá se o poznatky z oborů přírodních věd a hledá skrze informaci přetavenou intuicí naší roli v celém ekosystému. Důležitou součástí jejího inspiračního nádechu je i tělesné bytí v přírodě.
 

Naděžda Čichovská (1982), pochází z Trutnova, v jehož blízkosti i v současné době žije. Po dokončení VŠVH studovala na FaVU v Brně obor malířství. Její senzitivní práce reflektují duchovní rozměr přírody i člověka a vtahují vás do prožívání magického okamžiku v tomto světe. Do prožitku. Ve všech dílech si můžete všimnout fascinace strukturou, rytmem, ve kterém se na plátnech vlní postavy či krajinné výjevy krkonošských stromů a hor. Vedle malby se také aktivně věnuje tanci.


Autor: Cen

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

Dnes v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

Včera v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Praha 1 zve na dětskou fotografickou výstavu

27. listopadu 2023 v 05:01

Praha 1 zve na vernisáž fotografické výstavy s názvem PF 2024, která bude probíhat od 29. listopadu do 31. ledna 2024 v 7. patře radnice ve Vodičkově ulici 18.

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Další články
Nahoru