dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pozůstalí budou popel blízkých ukládat ke kořenům. Na hřbitově vznikne les vzpomínek
Ďáblický hřbitov. Foto: Packa / Wikimedia Commons

Pozůstalí budou popel blízkých ukládat ke kořenům. Na hřbitově vznikne les vzpomínek

Na Ďáblickém hřbitově v Praze bude od podzimu les vzpomínek. Pozůstalí budou moci popel svých blízkých uložit ke kořenům vzrostlých stromů. Lesní pohřební místo podle ředitele správy hřbitovů Martina Červeného nabídne alternativu lidem, kterým není prostředí běžných hřbitovů blízké a sympatické.

„Les vzpomínek bude prostorem, kde se snoubí úcta k zemřelým s úctou k přírodě," uvedl. Místo náhrobních kamenů budou stromy. Na zhruba dvou hektarech lesa si budou moci lidé vybrat a pronajmout místo pro uložení popela.

Ukládat jej budou v biologicky rozložitelné urně nebo vsypem do jamky. V budoucnu navíc dostanou možnost vybrat si místo na přilehlé louce a vysadit na něm strom. Cena za pronájem zatím není stanovena. Podle Červeného bude ale zhruba odpovídat nájmu za běžný urnový hrob.

Na projektu spolupracuje správa hřbitovů se studenty Masarykovy univerzity v Brně, kteří mají za úkol vypracovat podobu pohřebního místa. Zároveň vzniká on-line systém, prostřednictvím něhož si lidé budou moci vybrat volné místo.

V lesním hřbitově by měly postupně vyrůst i umělecké objekty, vznikla by tak jakási lesní galerie. Správa pražských hřbitovů, která je příspěvkovou organizací Prahy, se stará o 29 hřbitovů se zhruba 200 000 hroby. Třeba Olšanské hřbitovy se rozkládají na padesátihektarové ploše. V Praze je k dispozici i několik rozptylových louček.


Další články
Nahoru