Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Víkendové tipy

Pozorujte přírodu ve městě a zapojte se s Národním muzeem do mezinárodního projektu

Ve dnech 30. dubna až 3. května se v Praze uskuteční další ročník výzvy City Nature Challenge 2021: Praha, jejímž hlavním organizátorem je Národní muzeum. Všem obyvatelům Prahy nabízí možnost přispět k poznání a ochraně přírody. Stačí vyrazit ven a mít v pohotovosti mobilní telefon s aplikací iNaturalist. 

A je jedno, jestli budete fotit květiny v parku či motýla na svém balkoně – tato výzva vás přesvědčí, že příroda se dá najít v každém koutu města kdekoliv na světě.

Letošní ročník výzvy, opět poznamenaný pandemií koronaviru, se odehraje po celém světě ve dnech 30. dubna až 3. května 2021. Přihlásilo se více jak 450 měst a regionů. V rámci České republiky se do výzvy mohou zapojit obyvatelé Prahy, Brna a letošního nováčka Uherského Hradiště.

V loňském roce se Praha v celosvětovém žebříčku umístila s téměř 10 tisíci pozorováními na 21. pozici a v rámci Evropy dokonce získala prvenství. Nejzajímavější pozorování v loňském roce byl motýl lišejníkovec malý, jedná se o ohrožený druh motýla, který na Moravě již vyhynul a má jen pár lokalit v Čechách. Jde tedy o extrémně vzácné pozorování, které bylo zachyceno v Prokopském údolí.

A jaké jsou ambice pro letošní ročník? Především pozorovat a porovnat, jak se mohla příroda ve městě za uplynulý rok poznamenaný pandemií změnit.

Pokud jde o Prahu, během výše uvedených dní lze s pomocí aplikace iNaturalist sbírat a sdílet pozorování organismů na celém katastrálním území hlavního města. Praha je jednou z nejzelenějších metropolí nejen v Evropě. Vyrazte třeba do některého z městských parků, lesů a chráněných území, relaxujte, objevujte a svá pozorování sdílejte přes aplikaci iNaturalist. Stejně jako loni nejde ani letos o soutěžení, nýbrž o možnost se po celém světě propojit i v této těžké době a společné se aktivně zapojit do pozorování městské přírody. Obyvatelé Prahy, Brna a Uherského Hradiště tak mají jedinečnou možnost ukázat světu, že si přírody ve svém okolí váží, chrání ji a mají chuť ji objevovat.  

Veškeré informace o projektu a o tom, jak se do něj zapojit, naleznete na stránkách www.citynaturechallenge.cz.


Autor: TZ, red

Světový street food na Smíchově

25. března 2022 v 08:28

Světový street food ochutnáte v sobotu 26. března na Smíchovské náplavce.

Dvojka plná chutí zve dnes na vepřové hody

19. března 2022 v 09:09

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Baťůžek dětem z Ukrajiny

10. března 2022 v 07:13

Na trhu na Kulaťáku v sobotu 12. března poprvé představí Praha 6 novou aktivitu na podporu Ukrajiny, která bude pomáhat uprchlíkům na území městské části.

Dyzajn market Jaro 2022

9. března 2022 v 09:35

Dyzajn market Jaro se koná 12. a 13. března, oba dny od 10 do 18 hodin na Výstavišti Praha. Vstup je zdarma a bez bariér. Na trhu autorské tvorby potkáte 180+ lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských umělců. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a...

Dvojka plná chutí: Vepřové hody

8. března 2022 v 11:00

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Komentovaná procházka Prahou 6: Od Vojenské nemocnice k zmizelé břevnovské návsi

8. března 2022 v 08:04

Březnová vycházka Prahy 6 v neděli 20. března začne historií výstavby vojenské nemocnice a podél jejího areálu se vydáte do Tallichovy ulice. Terasové domy, vystavěné v 70. letech 20. století, podle návrhu architekta Vlastimila Mulače, byly ve své době obývány většinou prominentními osobami...

Zábradlí pro Ukrajinu!

4. března 2022 v 18:52

Divadlo Na zábradlí pořádá v sobotu 5. března benefiční akci na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině. Během odpoledne zde bude probíhat kulturní program i materiální sbírka, součástí akce bude také vernisáž výstavy ukrajinských umělců.

Další články
Nahoru