Dnes Neděle - jasno 30°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 28°C
Neděle 22. 6. 2025
Svátek má Pavla
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Lifestyle / Zdraví

Pozor na záměnu plicních nemocí s postcovidovým syndromem, varují pneumologové

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom– varují plicní lékaři. Poslední dva roky jim do ordinací chodí pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi s dýcháním, je třeba pořádně vyšetřit, aby se na případné onemocnění plic přišlo co nejdříve, říkají pneumologové – mimo jiné u příležitosti Týdne IPF, který startuje 19. září.

„Bohužel zde máme pacienty, kteří k nám přišli s nálepkou ‚postcovidový syndrom‘ a přitom mají idiopatickou plicní fibrózu. Když je vyzpovídáme, ukáže se, že s dýcháním měli potíže ještě před onemocněním covidem. Proto vybízíme k obezřetnosti při určování diagnózy – právě její správnost a rychlost nasazení vhodné léčby je pro život pacienta naprosto zásadní,“ vysvětluje doc. MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS).

Vzácná nemoc IPF poškozuje plicní sklípky, mění jemnou tkáň na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou, jizví se. Ubývá tak plochy na dýchání a nemocným nestačí kyslík ani když jsou v klidu. Nemoc se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. „To, že má pacient IPF, lze poměrně snadno poznat při poslechu plic fonendoskopem. Při nádechu a výdechu se ozývá zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu. Lze jej také přirovnat k rozepínání suchého zipu,“ říká doc. Šterclová. Pacienti s IPF často mají často i paličkovité prsty s nehty ve tvaru hodinových sklíček.

Bez léčby pacienti přežívají maximálně 5 let. Zpomalit proces devastace plic a prodloužit život v dobré kvalitě o více než polovinu umí antifibrotická léčba, v Česku pomáhá přibližně 800 lidem s IPF. Lékaři ji nasazují v celkem 17 centrech pro intersticiální plicní procesy. Zdravotní pojišťovny začaly koncem loňského roku hradit antifibrotickou léčbu i dalším pacientům s postupujícím fibrotizujícím plicním onemocněním. Do té doby museli lidé žádat o proplacení léčby přes paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění, ten ale pojišťovně neukládal povinnost léčbu hradit.

Jak uvádí předsedkyně českých plicních lékařů prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., na část fibróz by se mohlo přijít díky letos spuštěnému programu časného záchytu karcinomu plic. „Program, při kterém vybraní rizikoví jedinci procházejí vyšetřením nízkodávkovým CT na akreditovaných radiologických pracovištích, pomůže odhalit nejenom rakovinu plic, ale také řadu dalších plicních nemocí včetně IPF. Do programu zveme bývalé a současné kuřáky ve věku mezi 55 až 74 lety a těchto lidí se nejvíce týká také IPF,“ vysvětluje prof. Koziar Vašáková.

Přesné příčiny vzniku IPF lékaři neznají, může jimi být genetika a zevní vlivy, jako je znečištěné prostředí nebo právě kouření. Od začátku koronavirové pandemie pneumologové také stále zkoumají vliv prodělání covidu-19 na vzniku fibróz.

„U nás sledujeme přibližně 1 800 pacientů s postcovidovým syndromem. Přibližně 1–2 % z nich má určité fibrotické změny na plicích, ale zatím nevíme, zda postupně nevymizí. Na to ještě uplynula příliš krátká doba, přesnější data bychom měli mít na podzim tohoto roku. Předpokládáme, že fibrotické změny po covidu budou mít v čase u řady pacientů spíše tendenci k postupnému hojení – na rozdíl od idiopatické plicní fibrózy, kde je tomu naopak. U každého pacienta nesporně pomáhá rehabilitace. Ve výzkumu je pak již několik nových léků cílených na plicní fibrózu vznikající po covidu, i zde zatím čekáme na první ověřené výsledky,“ říká doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a LF UK v Hradci Králové. Podle prof. Koziar Vašákové však lze čekat, že se počet tzv. intersticiálních plicních procesů v souvislost s covidem-19 zvýší.

Jednou z dalších možností, jak IPF léčit, je transplantace plic. V loňském roce transplantační program nabídl kvalitnější život 52 pacientům. „Motolské transplantační centrum pomáhá nejen nemocným s plicní fibrózou více než 20 let. Transplantace je dobře zavedenou léčebnou metodou a jistě je namístě zamyslet se nad touto možností u řady pacientů s plicními fibrózami a jinými závažnými onemocněními plic,“ vyzývá pneumology doc. Šterclová.


Autor: Hla

Praha 2: Pečujte o svůj zrak a využijte nejmodernější vyšetření zdarma

Včera v 09:14

Praha 2 ve spolupráci s optikou v Korunní 65 nabízí svým občanům v červenci bezplatné oční vyšetření. Stačí se prokázat občanským průkazem s trvalým pobytem v Praze 2 a můžete využít moderní technologii, kterou jinde v Praze nenajdete.

Rychlost metabolismu, kvalitu zraku, krevní tlak nebo cukr si mohli nechat zkontrolovat zájemci v Praze 13

20. června 2025 v 09:18

Ve středu proběhl na Slunečním náměstí již desátý ročník Dne zdraví. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a zdravého životní stylu.

Den zdraví na Karláku: Nechte se vyšetřit zdarma

12. června 2025 v 19:34 | Aktualizováno v 23:08

Ve středu 18. června se od 13 do 16:30 hodin na Karlově náměstí v Praze 2 koná Den zdraví. 

Den zdraví 2025 před radnicí Prahy 13

10. června 2025 v 07:42

Praha 13 prostřednictvím místní Agendy 21 zve na 10. ročník akce Den zdraví 2025. Akce je zaměřena na podporu zdraví a zdravého životního stylu a koná se ve středu 18. června od 10 do 17 hodin.

Praha hostí první dětský revma den

6. června 2025 ve 14:34

V Česku žije přibližně čtyři tisíce dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA), chronickým zánětlivým onemocněním, které výrazně omezuje jejich každodenní život. První ročník Dětského revma dne s názvem „Úsměvy navzdory bolesti“, který se uskuteční 7. června v pražském Divadle Kašpar, chce...

Každá plechovka se počítá: Na náměstí Míru vznikne šestimetrový velkoformátový obraz

3. června 2025 v 16:05

Oslavy Světového dne životního prostředí se konají ve čtvrtek 5. června od 8:30 na náměstí Míru před kostelem sv. Ludmily. Umělecký happening v podobě tvorby PixelCan – z více než 1900 hliníkových plechovek vznikne šestimetrový velkoformátový obraz ohroženého zvířete. Výsledný motiv je...

Bezpečnost dětí na internetu. Online Kavárna pro rodiče

2. června 2025 v 10:32

Rodiče dětí školního věku zve Praha 1 na další setkání v rámci oblíbeného cyklu Kavárna pro rodiče online, tentokrát na aktuální téma Bezpečnost dětí na internetu.

Den pěstounství s Prahou 4

1. června 2025 v 15:30

Praha 4 zve na již tradiční Den pěstounství nazvaný v letošním roce Děti na prvním místě aneb Den pěstounství s MČ Praha 4 a Dětským centrem Krč.

Další články
Nahoru