dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C

Pozor na předvánoční kriminalitu, přečtěte si případy z minulého roku

Pražská policie na toto období připravuje rozsáhlá bezpečnostní opatření, při kterých bude výrazně posílen výkon hlídkové služby na rizikových místech, v terénu bude také více policistů v civilu a kriminalistů.

V rámci celorepublikové, preventivně informační kampaně s názvem „Obezřetnost se vyplatí“, budou policisté v období od dneška do 19. prosince upozorňovat návštěvníky supermarketů společnosti AHOLD, na časté chyby, které nahrávají zlodějům. 

I přes masivní nasazení sil a prostředků je však nutné, aby se každý v tomto období choval obezřetně, dodržoval zásady osobní bezpečnosti a nedával zbytečně zlodějům příležitost k okradení. Zde je tedy pár praktických rad, které vás mohou ochránit před zbytečnými komplikacemi.

Několik případů z předvánočního období minulých let:

 • Na parkoviště jednoho velkého obchodního centra na okraji Prahy zaparkovali mladí manželé, kteří krátce předtím v jiném obchodním centru zakoupili vánoční dárek v podobě nové pračky, kterou pracně naložili do svého vozidla v provedení combi. Vozidlo s pračkou na parkovišti uzamkli a odešli vybírat další vánoční dárky. Zhruba po hodině se k vozidlu vrátili, u dveří zavazadlového prostoru byl poškozený zámek a pračka v něm již nebyla. 
 • Starostliví rodiče tří malých dětí dlouhé měsíce nakupovali dárky pro své děti a vzhledem k jejich zvědavosti hledali nejvhodnější místo, kam dárky před dětmi schovat. Nakoupené dárky tak ukládali do sklepní kóje v suterénu panelového domu, kde bydleli. Na Štědrý den večer po příchodu ke zmíněné kóji nevěřili vlastním očím, neznámý zloděj utrhl petlici a všechny dárky a další věci z kóje ukradl.
 • Pražské vánoční trhy do naší metropole přilákaly malý zájezd seniorů, kteří přijeli z městečka téměř z druhého konce naší republiky. Jedna členka této výpravy hojně nakupovala na vánočním tržišti v centru Prahy. Zakoupené dárky pro členy své rodiny si ukládala do velké tašky, kterou měla na rameni. Od stánku s dárky se ještě prodrala k stánku s oblíbeným svařeným vínem, když chtěla z tašky vytáhnout peněženku, zjistila, že pouhé tři metry cesty v tlačenici využil neznámý zloděj. Ten jí rozepnul zip u tašky a odcizil peněženku s doklady a vyšší částkou peněz, která ležela v tašce navrchu.
 • Zahraniční návštěvnice Prahy nevyužila nabídky uložit si cenné předměty do hotelového sejfu, kterou jí recepční opakovaně nabízel. Veškeré šperky si uložila do kabelky a s ostatními turisty vyrazila na celodenní prohlídku vánočně vyzdobené Prahy. Po návratu do hotelu zjistila, že na nezjištěném místě naší metropole jí někdo ze zmíněné kabelky odcizil veškeré šperky, dále také telefon a peněženku s doklady a penězi.
 • Na Štědrý den časově vytížený živnostník uzavřel svůj obchod, tržbu si uložil do igelitové tašky a ve spěchu dorazil na parkoviště obchodního centra. Po zaparkování otevřel dveře zavazadlového prostoru a odložil sem zmíněnou tašku a dále tašku s notebookem. Vozidlo uzamkl a krátce před zavírací dobou vběhl do prodejny nakoupit vánoční dárky. Zhruba po hodině se k vozidlu vrátil, nasedl a odjel domů. Před domem otevřel zavazadlový prostor a zjistil, že je zde poškozený zámek a zavazadlový prostor je zcela prázdný.      

Riziková místa, kde je nutné dbát zvýšené opatrnosti:

 • vánoční trhy a tržiště,
 • přeplněné zastávky MHD a nástupiště metra,
 • dopravní uzly v centrální části Prahy,
 • místa s velkým pohybem osob a především turistů,
 • velká nákupní centra a přilehlá nadzemní či podzemní parkoviště,
 • restaurace a provozovny rychlého občerstvení.

Praktické rady a doporučení jak se na těchto místech chovat:

 • Věnujte zvýšenou pozornost svým kabelkám a batohům (častou situací, při které dojde ke krádeži věcí ze zavazadel je nastupování a vystupování z prostředků MHD a dále tlačenice při nákupu, například u stánků).
 • Svá zavazadla také nikdy neodkládejte do nákupních vozíků.
 • Pokud pojedete nakupovat vozem, nikdy nenechávejte v zaparkovaném vozidle žádné věci a dále nikdy na parkovišti před obchodem neukládejte věci do zavazadlového prostoru (zloději tím poskytujete důležitou informaci, kam se má ve vozidle zaměřit).
 • Situace při ukládání nákupu do zavazadlového prostoru vozidla, je také často zneužívána zloději. Pokud to jde, odemkněte pouze zavazadlový prostor a pokud ne, neodkládejte si během ukládání nákupu svá zavazadla a kabelky do vnitřku vozidla
 • Návštěva občerstvení či restaurace po úspěšném nákupu je často zpestřením spojeným s tímto obdobím. Zde buďte velmi opatrní při odkládání bund a kabelek na opěradla židlí. Krádež peněženky z kabelky či bundy, nebo rovnou celé kabelky, může zkazit náladu z celého nákupu.

Zdroj: Policie ČR

 


Na Letišti Václava Havla Praha byla otevřena restaurace KFC

Dnes v 16:04

Letiště Praha má od dnešního dne nového provozovatele služeb rychlého občerstvení. Stala se jím restaurace KFC, která byla otevřena v prostorách spojovacího objektu mezi Terminálem 1 a 2. 

Vánoční trhy v Bohnicích. Živý betlém a občerstvení, dílny, koncert

Dnes ve 14:17

Vánoční trhy v areálu nemocnice v Bohnicích před kostelem sv. Václava v neděli 17. prosince od 13 hodin.

Christmas Flea Market at Wine Cellar

Dnes ve 13:59

V neděli 17. prosince v 10–19 hodin blešák Flea Market at Wine Cellar Prague, tentokrát s vánoční atmosférou.

Novým pražským zastupitelem za Piráty se stal Viktor Mahrik

Dnes ve 13:02

Novým pražským zastupitelem se včera stal Viktor Mahrik (Piráti). V zastupitelstvu nahradil svého stranického kolegu Jakuba Michálka, který se stal poslancem a rozhodl se složit zastupitelský mandát.

Neděle: Národní technické muzeum za 50 korun

Dnes ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí Václava Havla mají návštěvníci v neděli 17. prosince možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 korun za osobu.

Praha 1: Betlémské světlo v parku za Staroměstskou radnicí

Dnes ve 12:26

V neděli 17. prosince od 13 hodin uslyšíte Spirituál Kvintet, Les Petits Chanteurs, Magdalenu Urbanovou a N.O.T.@

Ovečka betlémská

Dnes v 11:33

V sobotu 16. prosince mohou děti od 15 hodin zažít vánoční zázrak s chundelatou ovečkou a pastýřem. Loutková pohádka vhodná pro děti od 3 let na Plechárně.

Vánoční koleda na Desítce

Dnes v 08:02

V sobotu 23. prosince zazní na Kubánském náměstí od 11 hodin Česká vánoční mše J. J. Ryby, známé vánoční koledy a děti se mohou těšit na vánoční dílny.

Chrám P. Marie a Karla Velikého na Karlově

Dnes v 07:54

Pozoruhodný církevní objekt, kterým vás velice poutavě provede zdejší jáhen p. dr. Laňka. Budete obdivovat nejen neobvyklý tvar tohoto kostela, naleznete tady i obraz P. Marie Karlovské, ke kterému se uchylovaly pro ochranu těhotné ženy i další pozoruhodnosti.

Praha 6 má ocenění za nejlepší projekty prevence kriminality v Praze

Dnes v 07:49

Magistrát Prahy vyhlásil soutěž o nejlepší projekty prevence kriminality na území hlavního města Prahy realizované v letech 1997 až 2017. Cílem soutěže bylo připomenout problematiku prevence kriminality široké i odborné veřejnosti, ocenit úspěšnou preventivní práci v oblasti prevence kriminality...

Město přispěje na vybavení Nemocnice Milosrdných sester

Dnes v 07:36

Zastupitelstvo schválilo návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí dotací Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Příspěvek v celkové výši 1 050 000 korun bude využit na nákup nového vybavení.

Adventní koncert ve Staré čistírně

Dnes v 07:35

V sobotu 16. prosince v 18 hodin koncert v jedinečném industriálním prostředí.

Praha 1: Omezení provozu Úřadu městské části

Dnes v 07:31

Z provozních důvodů bude 29. prosince omezen provoz úřadu.

Bazárek Marie Doležalové a jejích kolegyň v Divadle Na Fidlovačce

Dnes v 07:19

V sobotu 16. prosince ve 12 hodin otevřou krám ve foyer Divadla Na Fidlovačce herečky Maruška Doležalová, Aneta Krejčíková, Ivu Pazderková, Sandra Pogodová a Vanda Chaloupková a budou prodávat vlastní kousky donesené z domovů doslova všem kolemjdoucím.

Další krátké zprávy
Nahoru