dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - jasno
28°C
pozítří
Sobota - jasno
30°C
Pozor na podvodné inzeráty lákající na přivýdělek z domova

Pozor na podvodné inzeráty lákající na přivýdělek z domova

Kdo by si nechtěl přivydělat pár stovek či tisíců ke klasické výplatě. Navíc z pohodlí domova, což nabízejí i některé inzeráty. Ne vždy se však jedná o seriózní pracovní nabídku. Za inzercí nabízející práci z domova se mohou schovávat podvodníci, kterým důvěřiví lidé pošlou peníze a poté nedostanou, co jim bylo slíbeno. Jaké jsou hlavní znaky, podle kterých poznáte, že se jedná o podvod?

Zpočátku to vypadá jednoduše a důvěryhodně. Vaší pracovní činností z domova bude plnění obálek reklamními či jinými propagačními materiály, které následně pošlete zpět na poskytnutou adresu. Za každou správně naplněnou obálku poté můžete očekávat zaslouženou výplatu.

Zpozornět byste ale měli v případě, kdy po vás firma žádá peníze předem, aby vám mohla takové obálky poslat. To samé vás může potkat, když odpovíte na inzerát nabízející kompletaci kancelářských potřeb nebo reklamních předmětů. Pokud se jako první věc od svého nového zaměstnavatele dozvíte číslo jeho účtu, kam máte poslat peníze za zboží, které vám údajně bude záhy zasláno, dejte si pozor.

„Buďte ostražití vždy, když po vás někdo požaduje počáteční investici ještě předtím, než získáte odměnu za odvedenou práci,“ radí ředitel pracovního portálu JenPráce.cz Radovan Hypš. Během své dlouholeté praxe sleduje různě rafinované nástrahy podvodníků, kteří se snaží prostřednictvím inzerátů nabízejících snadný zisk vylákat z důvěřivých lidí peníze.

Zásadní je tedy nikdy neposílat peníze předem a pečlivě si přečíst obchodní podmínky, aby vám firma nezprostředkovala jinou práci, než slibuje v inzerátu.

Podle Radovana Hypše vypadají podvodné inzeráty zpočátku seriózně. Realita je v mnoha případech bohužel opačná. A co mají tyto lživé nabídky společného? Objevují se v drtivé většině na portálech s inzercí zdarma.

Díky platbě za inzerát je totiž podvodník snáze dohledatelný. „Pokud má pracovní portál inzerci zpoplatněnou, s podvodnými nabídkami se zpravidla nesetkáte,“ popisuje své zkušenosti Hypš. „V začátcích projektu JenPráce.cz zkoušeli podvodníci umístit své nabídky i k nám. Inzeráty ale vždy kontrolujeme, takže se uživatelům zobrazovat nezačaly. Neumožnujeme ani placení za inzerci přes anonymní platební metody, tudíž jsme se s podvodnou nabídkou už delší dobu nesetkali, “ odhaluje Radovan Hypš recept na boj s podvodníky.

A zároveň si všímá podstatného detailu ohledně výše sumy, již si chtějí podvodníci nechat poslat. Jedná se většinou jen o stokoruny, případně menší tisíce. „Podvodníci totiž dobře vědí, že hranice trestního činu, a tedy i mnohem důraznější a rychlejší reakce státních institucí, je stanovena až na pět tisíc korun. Dobře si tedy promyslete, zda chcete předem poslat někomu neznámému takovéto částky. Vymoci je zpátky totiž může být velmi namáhavé,“ varuje závěrem.

Patero zásad, jak nenaletět na podvodný inzerovaný přivýdělek

Při odpovídání na přivýdělek z pohodlí vašeho domova proto raději dodržujte tyto zásady:

1)     Nikdy neposílejte nikomu peníze předem.

2)     Čtěte si pečlivě obchodní podmínky společnosti. Pokud v nich nacházíte nesrovnalosti, od spolupráce odstupte.

3)     Prověřte si zkušenosti s danou společností na internetu. Jejím vlastním stránkám ale nevěřte, hodnocení mohou být smyšlená.

4)    Volte raději jistotu menšího přivýdělku, zato u renomovaných agentur či jiných prověřených společností.

5)     Dávejte si pozor i na nepřiměřeně vysokou odměnu, na niž inzeráty lákají. Právě tento typ inzerce bývá často rizikový.  

Jakou prací a kolik si nejčastěji můžete přivydělat z domova?

1)     Vyplňování online dotazníků na webu – deseti – až stokoruny za dotazník, případně slevy stejné hodnoty.

2)     Telefonické dotazníky – stokoruny za dotazník.

3)     Pravidelné online dotazníky přes webkameru – až 1 000 Kč.

4)     Plnění obálek – zhruba 10 Kč za kus.

5)     Kompletace kancelářských potřeb a reklamních předmětů – 100–120 Kč/hod., dle šikovnosti i více.

6)    Vedení kurzů či doučování – 120 Kč/hod. a více, záleží na odbornosti kurzu.

 


Jak funguje úschova kupní ceny a proč je důležitá?

30. července 2020 v 11:29

Při uzavírání kupní smlouvy na nemovitost je nezbytná úschova kupní ceny. Úschova oběma smluvním stranám, tedy jak prodávajícímu, tak kupujícímu, zaručí, že se peníze dostanou ve správném okamžiku do správných rukou.

Novela občanského zákoníku upravuje práva pronajímatelů bytů i mění povinnost předkupního práva

9. července 2020 v 09:36

První červencový den vstoupila v platnost novela občanského zákoníku, která upravuje práva pronajímatelů bytů i mění povinnost předkupního práva, které se defacto ruší, kromě uvedených výjimek. Novela se dále dotýká i bytového spoluvlastnictví a společenství vlastníků...

Právní poradna Prahy 13 zdarma

8. července 2020 v 07:22

Základní právní poradenství zdarma nabízí radnice třinácté městské části občanům v problematické situaci.

Víte už o novém právu pronajímatele zahrnout smluvní pokutu do nájemní smlouvy?

2. července 2020 v 10:56

Dikce ustanovení občanského zákoníku (dále jako „OZ“) o nájemní smlouvě sledovala od počátku primárně ochranu nájemce jako slabší smluvní strany. Promítnutím této ochrany je celá řada ustanovení, z nichž jedno z nich s účinností od 1.07.2020 doznalo novelizace zákonem č....

Poslanci budou rozhodovat o posílení ochrany spotřebitelů na tuzemském trhu

16. června 2020 ve 12:23

Novela energetického zákona po dvou letech příprav dorazila do Parlamentu ČR. Poslanci v příštích měsících rozhodnou o tom, jak moc se posílí ochrana spotřebitelů na tuzemském trhu. Poprvé budou například definovat, kdo je to zprostředkovatel v energetickém obchodě a jaký má být obsah jeho...

innogy varuje: šmejdské praktiky se rozšiřují i na online srovnávačích

15. června 2020 v 11:02

innogy varuje své zákazníky i veřejnost, aby velmi zvážili užití a především výsledky, které jim nabízí řada online srovnávačů při výběru dodavatelů energie. Energetická skupina dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje jejich činnost, a stále více zjišťuje, že se uchylují ke skrytému nekalému obchodnímu...

Právní poradna pro seniory Prahy 15

13. června 2020 ve 21:27

Praha 15 zřídila právní poradnu pro seniory, která jim bude k dispozici od 17. června každou středu od 9 do 15 hodin.

Necháváte si vytvořit logo na míru? Trvejte na uzavření smlouvy, vyhnete se možným problémům

10. června 2020 v 16:50

Našim klientům často přihlašujeme ochranné známky, jak pro Českou republiku, tak pro Evropskou Unii. Když přihlášku ochranné známky diskutujeme, vždy se klientů ptáme, jakým způsobem mají ošetřený smluvní vztah s grafikem jako tvůrcem jejich loga. Ve většině případů s překvapením zjišťujeme, že...

Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června 2020

28. května 2020 v 09:49

Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Podpora zůstává ve výši 80 % denního vyměřovacího základu za...

Bezplatné právní poradenství v Praze 11

26. května 2020 v 08:38

Potřebujete právní radu a nemáte se na koho obrátit? Využijte bezplatné právní poradenství, které zajišťuje pro své občany městská část Praha 11 ve spolupráci s neziskovou organizací Iuridicum Remedium.

Další články
Nahoru