dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
11°C
Pozor na podvodné inzeráty lákající na přivýdělek z domova

Pozor na podvodné inzeráty lákající na přivýdělek z domova

Kdo by si nechtěl přivydělat pár stovek či tisíců ke klasické výplatě. Navíc z pohodlí domova, což nabízejí i některé inzeráty. Ne vždy se však jedná o seriózní pracovní nabídku. Za inzercí nabízející práci z domova se mohou schovávat podvodníci, kterým důvěřiví lidé pošlou peníze a poté nedostanou, co jim bylo slíbeno. Jaké jsou hlavní znaky, podle kterých poznáte, že se jedná o podvod?

Zpočátku to vypadá jednoduše a důvěryhodně. Vaší pracovní činností z domova bude plnění obálek reklamními či jinými propagačními materiály, které následně pošlete zpět na poskytnutou adresu. Za každou správně naplněnou obálku poté můžete očekávat zaslouženou výplatu.

Zpozornět byste ale měli v případě, kdy po vás firma žádá peníze předem, aby vám mohla takové obálky poslat. To samé vás může potkat, když odpovíte na inzerát nabízející kompletaci kancelářských potřeb nebo reklamních předmětů. Pokud se jako první věc od svého nového zaměstnavatele dozvíte číslo jeho účtu, kam máte poslat peníze za zboží, které vám údajně bude záhy zasláno, dejte si pozor.

„Buďte ostražití vždy, když po vás někdo požaduje počáteční investici ještě předtím, než získáte odměnu za odvedenou práci,“ radí ředitel pracovního portálu JenPráce.cz Radovan Hypš. Během své dlouholeté praxe sleduje různě rafinované nástrahy podvodníků, kteří se snaží prostřednictvím inzerátů nabízejících snadný zisk vylákat z důvěřivých lidí peníze.

Zásadní je tedy nikdy neposílat peníze předem a pečlivě si přečíst obchodní podmínky, aby vám firma nezprostředkovala jinou práci, než slibuje v inzerátu.

Podle Radovana Hypše vypadají podvodné inzeráty zpočátku seriózně. Realita je v mnoha případech bohužel opačná. A co mají tyto lživé nabídky společného? Objevují se v drtivé většině na portálech s inzercí zdarma.

Díky platbě za inzerát je totiž podvodník snáze dohledatelný. „Pokud má pracovní portál inzerci zpoplatněnou, s podvodnými nabídkami se zpravidla nesetkáte,“ popisuje své zkušenosti Hypš. „V začátcích projektu JenPráce.cz zkoušeli podvodníci umístit své nabídky i k nám. Inzeráty ale vždy kontrolujeme, takže se uživatelům zobrazovat nezačaly. Neumožnujeme ani placení za inzerci přes anonymní platební metody, tudíž jsme se s podvodnou nabídkou už delší dobu nesetkali, “ odhaluje Radovan Hypš recept na boj s podvodníky.

A zároveň si všímá podstatného detailu ohledně výše sumy, již si chtějí podvodníci nechat poslat. Jedná se většinou jen o stokoruny, případně menší tisíce. „Podvodníci totiž dobře vědí, že hranice trestního činu, a tedy i mnohem důraznější a rychlejší reakce státních institucí, je stanovena až na pět tisíc korun. Dobře si tedy promyslete, zda chcete předem poslat někomu neznámému takovéto částky. Vymoci je zpátky totiž může být velmi namáhavé,“ varuje závěrem.

Patero zásad, jak nenaletět na podvodný inzerovaný přivýdělek

Při odpovídání na přivýdělek z pohodlí vašeho domova proto raději dodržujte tyto zásady:

1)     Nikdy neposílejte nikomu peníze předem.

2)     Čtěte si pečlivě obchodní podmínky společnosti. Pokud v nich nacházíte nesrovnalosti, od spolupráce odstupte.

3)     Prověřte si zkušenosti s danou společností na internetu. Jejím vlastním stránkám ale nevěřte, hodnocení mohou být smyšlená.

4)    Volte raději jistotu menšího přivýdělku, zato u renomovaných agentur či jiných prověřených společností.

5)     Dávejte si pozor i na nepřiměřeně vysokou odměnu, na niž inzeráty lákají. Právě tento typ inzerce bývá často rizikový.  

Jakou prací a kolik si nejčastěji můžete přivydělat z domova?

1)     Vyplňování online dotazníků na webu – deseti – až stokoruny za dotazník, případně slevy stejné hodnoty.

2)     Telefonické dotazníky – stokoruny za dotazník.

3)     Pravidelné online dotazníky přes webkameru – až 1 000 Kč.

4)     Plnění obálek – zhruba 10 Kč za kus.

5)     Kompletace kancelářských potřeb a reklamních předmětů – 100–120 Kč/hod., dle šikovnosti i více.

6)    Vedení kurzů či doučování – 120 Kč/hod. a více, záleží na odbornosti kurzu.

 


Praha 15 přerušila poskytování právních konzultací

19. října 2020 v 07:08

S ohledem na stávající epidemiologický stav je poskytování právních konzultací v právní poradně na ÚMČ Praha 15, ve dnech úterý a čtvrtek přerušeno do 2. listopadu 2020.

Praha 13: Právní poradna zdarma

10. října 2020 v 07:45

Rady v oblastech rodinného a pracovního práva, náhrady škody, ve spotřebitelských záležitostech, v otázkách nájmu a podnájmu, dluhů, migrace, v problematice menšin i v trestně právní oblasti dostanou zdarma obyvatelé Prahy 13.

Právní poradna pro seniory a matky samoživitelky

18. září 2020 v 07:08

Senioři a matky samoživitelky Prahy 15 se mohou obrátit na právní poradnu, která je k dispozici na radnici každou středu od 9 hodin.

Praha 15: Právní poradna pro seniory a matky samoživitelky

10. srpna 2020 v 15:27

Senioři a matky samoživitelky se mohou obrátit na právní poradnu, která je k dispozici každou středu od 9 hodin.

Jak funguje úschova kupní ceny a proč je důležitá?

30. července 2020 v 11:29

Při uzavírání kupní smlouvy na nemovitost je nezbytná úschova kupní ceny. Úschova oběma smluvním stranám, tedy jak prodávajícímu, tak kupujícímu, zaručí, že se peníze dostanou ve správném okamžiku do správných rukou.

Novela občanského zákoníku upravuje práva pronajímatelů bytů i mění povinnost předkupního práva

9. července 2020 v 09:36

První červencový den vstoupila v platnost novela občanského zákoníku, která upravuje práva pronajímatelů bytů i mění povinnost předkupního práva, které se defacto ruší, kromě uvedených výjimek. Novela se dále dotýká i bytového spoluvlastnictví a společenství vlastníků...

Právní poradna Prahy 13 zdarma

8. července 2020 v 07:22

Základní právní poradenství zdarma nabízí radnice třinácté městské části občanům v problematické situaci.

Další články
Nahoru