
Pozor na podvodné bankovní SMS
9. září 2023 06:08

Ilustrační foto: Pixabay
Jak vypadají podvodné SMS?
Dávno odzvonilo podvodným SMS zprávám psaným špatnou češtinou a plných nesmyslů. Dnes podvodníci vytvářejí velmi propracované zprávy s dobrým scénářem, na který vás chtějí nachytat. A nemusí jít ani o podvodníky, co se vydávají za vaši banku, možností je mnohem více. Co vám tedy může dorazit v podvodné SMS?
-
Váš bankovní účet byl napaden a je třeba, abyste se přes odkaz ihned přihlásili a opět ho zabezpečili. Součástí zprávy bude odkaz na falešné internetové stránky vaší banky.
-
Úředník z ministerstva vám podává informace o tom, že máte nárok na dotaci či podporu, přiložený je odkaz na formulář pro žádost.
-
Finanční úřad či správa sociálního zabezpečení vám podává informace o stavu vašeho daňového přiznání, přiložen je opět odkaz na podvodné stránky.
Kde můžete čekat další podvodné odkazy?
Podvodníci se neomezují jenom na SMS zprávy, využívají i další komunikační kanály. Falešný odkaz a vymyšlený důvod, proč na něj kliknout, vám tak může dorazit i prostřednictvím:
-
E-mailu – relativně klasický scénář, který byl ale opět vylepšen. Podvodníci se tak budou vydávat za zaměstnance vaší banky, státní úředníky nebo třeba pracovníky celnice a finančního úřadu.
-
Messengeru nebo jiné chatovací aplikace – v tomto případě podvodníci často využívají falešné profily nebo naopak ukradnou účet některému z vašich přátel. Ti pak nevědomky rozesílají falešné zprávy. V nich vám mohou například doporučit novou aplikaci či vás nasměrují na nejnovější dotační program nebo výhodnou slevu.
-
Příspěvku na sociální síti nebo komentářem pod ním. Robotické účty pravidelně přidávají falešné příspěvky na sociálních sítích či komentují pod reálnými. Využívají tak opět stejné triky k tomu, abyste kliknuli na falešný odkaz.
Jak se účinně bránit?
Všechny výše zmíněné metody lze označit jako phishing, kterému se lze relativně účinně bránit. Jen musíte vědět, jak na to. Jak se tedy chránit před podvodníky:
-
Vždy si dobře rozmyslete, kam budete zadávat vaše osobní údaje. Ať už jde o vaše rodné číslo, údaje do banky či vaši kreditní kartu. Je důvod pro zadávání opravdu legitimní nebo se z vás někdo snaží údaje jenom vylákat?
-
Pokud si nejste jistí, jestli je zpráva opravdu od banky či od finančního úřadu, neváhejte se na ně obrátit. Velmi rychle se dozvíte pravdu.
-
Zkontrolujte odesílatele e-mailu či číslo, ze kterého vám došla SMS. Často bude na internetu dostupná informace o tom, že je kontakt využívaný podvodníky.
-
Pokud na odkaz kliknete, zaměřte se na bezpečnostní prvky. Má stránka vaší banky její certifikát? U reálné stránky je dostupný pod ikonkou zámečku vedle URL adresy. A právě URL adresa je další důležitý prvek. Patří opravdu vaší bance či finančnímu úřadu? Zkontrolujte jinak poskládaná písmena nebo doménu.