dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražská kultura

Poznejte jinou tvář Karla Čapka. Byl i nadaným fotografem, ukáže výstava

Jedinečnou příležitost seznámit se s fotografickým dílem spisovatele Karla Čapka budou mít návštěvníci výstavy, která se od 8. do 24. října uskuteční v Galerii Deset na Čechově náměstí v Praze 10. Ve spolupráci s Národním technickým muzeem výstavu připravuje radnice desáté pražské městské části, která předloni zakoupila vinohradskou vilu po Karlu Čapkovi.

Na výstavě nazvané „Sám proti světu“ s podtitulem „Nové objevy v „Čapkově vile se nepředstaví jen Čapek coby nadaný amatér a autor známých fotografií Dášeňky, ale především jako člověk hnaný bytostnou potřebou bránit všemi dostupnými prostředky lidství před nastupujícím fašismem. Návštěvníci výstavy se budou moci seznámit s „oázami“, které proti vše obklopujícímu zlu stavěl – fotografiemi zahrady, domova či přátel.

K vidění budou také nesmírně cenné, dosud takřka neznámé fotografie z Čapkova dětství a mládí, jeho veřejné činnosti i soukromého života a také například obsáhlý konvolut portrétů Čapkovy manželky, herečky Olgy Scheipflugové, které pocházejí z dílen tehdejších nejvýznamnějších fotografických ateliérů jako Drtikol, Schlosser-Wenisch, Balzar, Langhans, Bruner-Dvořák a další.

S přípravou výstavy pomohou kromě jiných také pracovníci Národního památkového ústavu, kteří pracují na katalogizaci předmětů a fotografií objevených v Čapkově vile. Součástí výstavy budou i předměty, které vlastní a na nedávné, podobně zaměřené výstavě představilo Národní technické muzeum. V rámci expozice se uskuteční rovněž křest publikace, kterou Národní technické muzeum zpracovalo.

Výstavu v Galerii Deset (Čechovo nám. – Moskevská 262/57) bude možné navštívit od 8. do 24. října kromě nedělí a pondělí vždy od 14 do 18 hodin.


Další články
Nahoru