Dnes Úterý - zatazeno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 30°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pozitivních bylo jen 0,04 procenta žáků, kteří se testovali po návratu do pražských škol
Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Ilustrace: zschvaleticka.cz

Pozitivních bylo jen 0,04 procenta žáků, kteří se testovali po návratu do pražských škol

V pražských školách bylo v pondělí na covid-19 otestováno antigenními testy 35 729 žáků, kteří se vrátili do mateřských a základních škol. PCR testem byla pozitivita potvrzená u 15 žáků, řekl včera radní hlavního města Vít Šimral (Piráti). Negativní výsledek testu je přitom podmínkou prezenční výuky u žáků na prvním stupni základních škol a u předškoláků v mateřských školách. Poprvé se žáci testy, které nakoupila vláda, testovali 12. dubna.

„Pozitivita je velmi nízká,“ okomentoval statistiku radní Šimral. Podle něj je nyní potřeba údaje vyhodnotit a na jejich základě případně navrhnout spolu s odborníky další postup.

Nízké počty odhalených nakažených osob totiž podle radního mohou znamenat buď to, že děti nakažené covidem-19 v Praze nejsou, nebo to, že antigenní testy nejsou dostatečně citlivé pro zjištění nákazy u bezpříznakových jedinců.

Praha podle Šimrala preferuje pro použití ve školách PCR testy. Ty jsou hodnoceny jako přesnější a spolehlivější. V případě, že se jedná o testy ze slin, tak je jejich použití pro děti rovněž příjemnější a bezbolestné, zmínil radní s odvoláním na dříve realizovaný pilotní projekt testování dětí v základních a mateřských školách v Praze 9, který hlavní město podpořilo.

Limitem pro plošné nasazení PCR testů jsou však podle radního kapacity laboratoří a vyšší cena testů v porovnání s testy antigenními. Vláda by podle něj proto měla PCR testy zahrnout do úhradové vyhlášky.

Podobné výsledky přineslo pondělní testování na nákazu koronavirem i u pracovníků ve školách. Z 13 264 zaměstnanců školských zařízení bylo pozitivních pět osob. Data na svém webu včera zveřejnila rovněž Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Návrat předškoláků do školek a návrat dětí z prvního stupně základní školy k takzvané rotační výuce schválila vláda v úterý 6. dubna. Všechny školy v Česku byly od 1. března kvůli epidemii covidu-19 zavřené.

Výjimkou byly školy, kde učitelé pečovali o děti zdravotníků a některých dalších profesí. Takových dětí bylo v Praze zhruba 1200.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru