Dnes Úterý - prehanky-snih 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pozitivních bylo jen 0,04 procenta žáků, kteří se testovali po návratu do pražských škol
Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Ilustrace: zschvaleticka.cz

Pozitivních bylo jen 0,04 procenta žáků, kteří se testovali po návratu do pražských škol

V pražských školách bylo v pondělí na covid-19 otestováno antigenními testy 35 729 žáků, kteří se vrátili do mateřských a základních škol. PCR testem byla pozitivita potvrzená u 15 žáků, řekl včera radní hlavního města Vít Šimral (Piráti). Negativní výsledek testu je přitom podmínkou prezenční výuky u žáků na prvním stupni základních škol a u předškoláků v mateřských školách. Poprvé se žáci testy, které nakoupila vláda, testovali 12. dubna.

„Pozitivita je velmi nízká,“ okomentoval statistiku radní Šimral. Podle něj je nyní potřeba údaje vyhodnotit a na jejich základě případně navrhnout spolu s odborníky další postup.

Nízké počty odhalených nakažených osob totiž podle radního mohou znamenat buď to, že děti nakažené covidem-19 v Praze nejsou, nebo to, že antigenní testy nejsou dostatečně citlivé pro zjištění nákazy u bezpříznakových jedinců.

Praha podle Šimrala preferuje pro použití ve školách PCR testy. Ty jsou hodnoceny jako přesnější a spolehlivější. V případě, že se jedná o testy ze slin, tak je jejich použití pro děti rovněž příjemnější a bezbolestné, zmínil radní s odvoláním na dříve realizovaný pilotní projekt testování dětí v základních a mateřských školách v Praze 9, který hlavní město podpořilo.

Limitem pro plošné nasazení PCR testů jsou však podle radního kapacity laboratoří a vyšší cena testů v porovnání s testy antigenními. Vláda by podle něj proto měla PCR testy zahrnout do úhradové vyhlášky.

Podobné výsledky přineslo pondělní testování na nákazu koronavirem i u pracovníků ve školách. Z 13 264 zaměstnanců školských zařízení bylo pozitivních pět osob. Data na svém webu včera zveřejnila rovněž Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Návrat předškoláků do školek a návrat dětí z prvního stupně základní školy k takzvané rotační výuce schválila vláda v úterý 6. dubna. Všechny školy v Česku byly od 1. března kvůli epidemii covidu-19 zavřené.

Výjimkou byly školy, kde učitelé pečovali o děti zdravotníků a některých dalších profesí. Takových dětí bylo v Praze zhruba 1200.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru