dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Později, ale nakonec přeci jen letos. Opožděná rekonstrukce Mánesu se stihne do konce roku
Rekonstruovaný Mánes. Foto: archiv

Později, ale nakonec přeci jen letos. Opožděná rekonstrukce Mánesu se stihne do konce roku

Rekonstrukce galerie Mánes by měla být hotova do konce letošního roku. Poté by měla opět sloužit k pořádání výstav. Pro Pražský patriot to uvedla ředitelka Nadace českého výtvarného umění Dagmar Baběradová. Výtvarnice Marie Zábranská si posteskla, že Mánes už dlouho neslouží účelům, pro které vznikl.

„Devatenáctého prosince letošního roku by nám měla být stavba předána. Pak se uskuteční kolaudace, datum nedovedu odhadnout, mělo by to být do konce roku,“ uvedla ředitelka Nadace českého výtvarného umění Dagmar Baběradová.

Podle jejích slov bude následně výstavní síň Mánes opět sloužit k výstavám. „A pokud projeví zájem výtvarné spolky, mohou být pro ně zase k dispozici kanceláře,“ sdělila serveru Pražský patriot. Původně měl být Mánes zrekonstruován již v červnu, otevřen měl být na podzim.

Výtvarné spolky nyní nemají kam jít…

Výtvarnice Marie Zábranská, která pět let stála v čele Sdružení pražských malířů, uvedla, že Mánes už dlouho neslouží původnímu účelu. „Jednoho dne se ukázalo, že výtvarné spolky musí budovu Mánes, která byla pro výtvarné účely postavena, opustit,“ řekla.

„Bronzová pamětní deska přitom hlásala, že budovu Mánes postavil Spolek Mánes, který vznikl ve dvacátých letech minulého století,“ dodala. Kvůli roztříštěnosti malířů, kteří se „rozprchli“ do vícero spolků, se podle ní nepovedlo účel budovy udržet. manes1-nahledNyní spolky nemají kde být. Například Jednota výtvarných umělců je ve Voršilské ulici, kde galerii, která patří ke klášteru, vlastní Voršilky, které budovu získaly v rámci restitucí. „A nájmy za výstavní prostory tam jsou příliš vysoké,“ postěžovala si Zábranská.

V Mánesu se i zápolilo o přízeň dam

„Sdružení pražských malířů se pod novou tajemnicí, která nyní oznámila složení funkce, uchýlilo do podle mého soudu zcela nedůstojných prostor: do církevního husitského sboru v Nuslích proti radnici. Mají tam propůjčené místnosti, schází se jednou za čtrnáct dnů a organizují výstavy,“ uvedla malířka.

Mánesu je podle ní škoda. „Traduje se a staří pamětníci pamatují, jak tam na klavír hrával Jaroslav Ježek, jak se tam scházeli herci z Národního divadla, jak tam chodil Julius Fučík, protože to byl velký pražský bohém, a zápolil tam o přízeň dam se Zdeňkem Štěpánkem,“ uzavřela Zábranská.

Letos v dubnu protestovaly desítky lidí proti tomu, jakým způsobem se Nadace českého výtvarného umění o výstavní síň stará. Protestující upozorňovali na to, že se kvůli nedostatku financí výstavní síň nestihne na podzim otevřít. Na konci roku tedy budeme vědět, zda se Mánes skutečně opět otevře umění.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru