Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci z pátku na sobotu. 

Středeční požár v jedné z budov Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice částečně poškodil dvě ze čtyř spalovacích linek. Zasažené linky číslo tři a čtyři jsou aktuálně odstaveny a čeká je nákladná oprava. 

Linky jedna a dvě byly odstaveny po vypuknutí požáru. Nyní už pracují na plný výkon a spalují odpad, který se nahromadil v zásobníku před požárem a během vynucené odstávky.   

Na místě požáru zasahovala téměř stovka hasičů, kterým se podařilo dostat plameny pod kontrolu za necelé dvě hodiny. Požár vznikl v úseku mokrého čištění spalin třetí a čtvrté linky na východní straně, které nebyly kvůli probíhajícím montážím v provozu. V činnosti byly pouze linky jedna a dvě, nacházející se na západní straně. 

Generální rekonstrukce se prodlouží 

Rekonstrukce ZEVO Malešice započala na jaře roku 2018 a její ukončení bylo plánováno na jaro příštího roku. Nejvíce zasažená linka 3 měla necelé dva měsíce před najetím do provozu po rekonstrukci a probíhaly na ní dokončování práce a kompletace. 

Doba rekonstrukce se odhadem prodlouží o zhruba 9 měsíců. Pro celý projektový tým obnovy je to tvrdá rána, byli jsme už v cílové rovince. Podle prvotních odhadů se škoda bude pohybovat v řádech nižších stovek milionů korun. Přesný rozsah poškození stanoví znalecký posudek, který detailně vyhodnotí stav zařízení," sdělil ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha. Jak ZEVO Malešice tak dodavatelské firmy jsou pro tyto případy pojištěny. 

Směsný komunální odpad odkloněn

Svoz komunálního odpad nebyl přerušen a veškeré svozové plány byly dodrženy. Krátkodobě došlo k odklonu směsného komunálního odpadu mimo ZEVO Malešice. Pražské služby budou usilovat o co nejdřívější návrat k normálu tak, aby byl odpad opět energeticky využíván a ne ukládán na skládky v okolí Prahy. 

„Obrovský dík patří zasahujícím hasičům a zaměstnancům ZEVO Malešice. Když jsem dorazil k požáru, nedokázal jsem si představit, že se ho podaří dostat pod kontrolu za tak krátkou dobu. Jsou to fakt profíci. Díky bleskovému zásahu hasičů a enormnímu nasazení našich lidí se již 2 dny po požáru podařilo zprovoznit provoz na těch částech ZEVO, které oheň nezničil. Zároveň se ihned zahájily práce na poničených linkách. Díky tomu budeme schopni termicky zlikvidovat téměř všechen komunální odpad Pražanů a na skládce skončí jen jeho malá část,“ řekl generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.


Autor: TZ, red

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru