Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci z pátku na sobotu. 

Středeční požár v jedné z budov Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice částečně poškodil dvě ze čtyř spalovacích linek. Zasažené linky číslo tři a čtyři jsou aktuálně odstaveny a čeká je nákladná oprava. 

Linky jedna a dvě byly odstaveny po vypuknutí požáru. Nyní už pracují na plný výkon a spalují odpad, který se nahromadil v zásobníku před požárem a během vynucené odstávky.   

Na místě požáru zasahovala téměř stovka hasičů, kterým se podařilo dostat plameny pod kontrolu za necelé dvě hodiny. Požár vznikl v úseku mokrého čištění spalin třetí a čtvrté linky na východní straně, které nebyly kvůli probíhajícím montážím v provozu. V činnosti byly pouze linky jedna a dvě, nacházející se na západní straně. 

Generální rekonstrukce se prodlouží 

Rekonstrukce ZEVO Malešice započala na jaře roku 2018 a její ukončení bylo plánováno na jaro příštího roku. Nejvíce zasažená linka 3 měla necelé dva měsíce před najetím do provozu po rekonstrukci a probíhaly na ní dokončování práce a kompletace. 

Doba rekonstrukce se odhadem prodlouží o zhruba 9 měsíců. Pro celý projektový tým obnovy je to tvrdá rána, byli jsme už v cílové rovince. Podle prvotních odhadů se škoda bude pohybovat v řádech nižších stovek milionů korun. Přesný rozsah poškození stanoví znalecký posudek, který detailně vyhodnotí stav zařízení," sdělil ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha. Jak ZEVO Malešice tak dodavatelské firmy jsou pro tyto případy pojištěny. 

Směsný komunální odpad odkloněn

Svoz komunálního odpad nebyl přerušen a veškeré svozové plány byly dodrženy. Krátkodobě došlo k odklonu směsného komunálního odpadu mimo ZEVO Malešice. Pražské služby budou usilovat o co nejdřívější návrat k normálu tak, aby byl odpad opět energeticky využíván a ne ukládán na skládky v okolí Prahy. 

„Obrovský dík patří zasahujícím hasičům a zaměstnancům ZEVO Malešice. Když jsem dorazil k požáru, nedokázal jsem si představit, že se ho podaří dostat pod kontrolu za tak krátkou dobu. Jsou to fakt profíci. Díky bleskovému zásahu hasičů a enormnímu nasazení našich lidí se již 2 dny po požáru podařilo zprovoznit provoz na těch částech ZEVO, které oheň nezničil. Zároveň se ihned zahájily práce na poničených linkách. Díky tomu budeme schopni termicky zlikvidovat téměř všechen komunální odpad Pražanů a na skládce skončí jen jeho malá část,“ řekl generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.


Autor: TZ, red

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Další články
Nahoru