Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Požár hangáru na Točné způsobil milionovou škodu, historická letadla se podařilo zachránit
Zásah hasičů na letišti Točná. Foto: Milan Pacík / MC - GŘ HZS ČR

Požár hangáru na Točné způsobil milionovou škodu, historická letadla se podařilo zachránit

Čtvrt hodiny před devátou hodinou ranní byl dnes nahlášen požár hangáru na letišti Točná v Praze 12. Na místo byli vysláni hasiči z pěti profesionálních a sedmi dobrovolných jednotek, včetně chemické služby z Petřin.

Kvůli zásahu byl vyhlášen II. stupeň poplachu a za deset minut byla na místě první jednotka, která zjistila, že se jedná o hangár o velikosti 200 metrů čtverečních, který byl zasažen plameny na jedné stěně a na střeše. Hořel i přilehlý dřevěný přístřešek.

„Před příjezdem jednotek hasičů objekt opustilo sedm osob a zaměstnanci byla vytažena tři historická letadla, dalších pět letadel pomohli evakuovat hasiči a tímto rychlým zásahem zaměstnanců na letišti a hasičů bylo zabráněno mnohamilionovým škodám,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Byť se nikdo nezranil, na místo byla preventivně vyslána záchranná služba. Policisté zajišťovali přístupové cesty pro zasahující hasiče. V 9:45 hodin byl už požár pod kontrolou a následovalo dohašování, rozebírání konstrukce a kontrola termokamerou.

Plameny byl tedy zasažen pouze hangár a přístřešek. Odhadovaná škoda je prozatím vyčíslena na jeden milion korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Majitel muzea, podnikatel Ivo Lukačovič, uvedl, že všechna letadla jsou v pořádku. „Chtěl bych tímto poděkovat všem zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému za jejich profesionální zásah. Díky jim jsou škody minimální. Hangár snad opravíme co nejdříve,“ uvedl na twitteru.

V pořádku je i historický letoun Lockheed Electra 10A, který na letišti parkuje a patřil podnikateli Janu Antonínovi Baťovi. Na Točné je také dvojice replik meziválečných letadel značky Avia nebo první poválečný československý letoun Sokol M1C.


Autor: red
Další články
Nahoru