Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Požár hangáru na Točné způsobil milionovou škodu, historická letadla se podařilo zachránit
Zásah hasičů na letišti Točná. Foto: Milan Pacík / MC - GŘ HZS ČR

Požár hangáru na Točné způsobil milionovou škodu, historická letadla se podařilo zachránit

Čtvrt hodiny před devátou hodinou ranní byl dnes nahlášen požár hangáru na letišti Točná v Praze 12. Na místo byli vysláni hasiči z pěti profesionálních a sedmi dobrovolných jednotek, včetně chemické služby z Petřin.

Kvůli zásahu byl vyhlášen II. stupeň poplachu a za deset minut byla na místě první jednotka, která zjistila, že se jedná o hangár o velikosti 200 metrů čtverečních, který byl zasažen plameny na jedné stěně a na střeše. Hořel i přilehlý dřevěný přístřešek.

„Před příjezdem jednotek hasičů objekt opustilo sedm osob a zaměstnanci byla vytažena tři historická letadla, dalších pět letadel pomohli evakuovat hasiči a tímto rychlým zásahem zaměstnanců na letišti a hasičů bylo zabráněno mnohamilionovým škodám,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Byť se nikdo nezranil, na místo byla preventivně vyslána záchranná služba. Policisté zajišťovali přístupové cesty pro zasahující hasiče. V 9:45 hodin byl už požár pod kontrolou a následovalo dohašování, rozebírání konstrukce a kontrola termokamerou.

Plameny byl tedy zasažen pouze hangár a přístřešek. Odhadovaná škoda je prozatím vyčíslena na jeden milion korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Majitel muzea, podnikatel Ivo Lukačovič, uvedl, že všechna letadla jsou v pořádku. „Chtěl bych tímto poděkovat všem zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému za jejich profesionální zásah. Díky jim jsou škody minimální. Hangár snad opravíme co nejdříve,“ uvedl na twitteru.

V pořádku je i historický letoun Lockheed Electra 10A, který na letišti parkuje a patřil podnikateli Janu Antonínovi Baťovi. Na Točné je také dvojice replik meziválečných letadel značky Avia nebo první poválečný československý letoun Sokol M1C.


Autor: red

Umělecká škola Klementa Slavického dostane peníze na dofinancování stavby

Dnes v 11:25

Pražští radní odsouhlasili poskytnutí investiční dotace městské části Praha 16 na dofinancování stavby nové budovy Základní umělecké školy (ZUŠ) Klementa Slavického v celkové výši 3 milionů korun.

Startup Night propojí pražské univerzity a inovativní nápady

Dnes v 07:59

Propojit studenty z pražských vysokých škol, kteří se zajímají o inovace, startupy a společensky prospěšné podnikání, chce akce Startup Night. Poprvé se uskuteční 9. prosince večer v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) a představí několik úspěšných univerzitních startupů....

Radnice darovala policistům zdravotnické batohy

Dnes v 07:26

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal, radní Petr Jirava a vedoucí oddělení krizového řízení předali koncem listopadu dar – plně vybavené zdravotnické batohy – příslušníkům Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v Praze-Ďáblicích. 

Poříční policie dostane moderní hlídkový člun

Dnes v 07:10

Praha posílí bezpečnost na Vltavě. Radní podpořili poskytnutí finanční podpory ve výši šesti milionů korun na pořízení hlídkové člunu včetně potřebného příslušenství a vybavení pro Poříční oddělení odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství Policie hl. m....

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Včera v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

Včera v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

Včera v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

Včera v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Další články
Nahoru