Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Povodňová aktivita v Praze trvá, náplavky se však už otevřely
I náplavka Rašínova nábřeží je od čtvrtečního odpoledne volně průchozí. Foto: Jan Puci

Povodňová aktivita v Praze trvá, náplavky se však už otevřely

Dnes dopoledne se uskutečnilo další koordinační jednání k aktuální povodňové situaci v Praze, na kterém účastníci zhodnotili i předpokládaný výhled. Průtok Vltavy je aktuálně setrvalý a stále dosahuje prvního stupně povodňové aktivity. S ohledem na možný pozitivní vývoj meteorologické a hydrologické situace povodňový orgán rozhodl o ukončení protipovodňových opatření na náplavkách. Zbylá opatření však zůstávají stále v platnosti dle předpokladu do úterý 25. dubna. Po jednání o tom informovali zástupci vedení hlavního města.

„Potěšující zprávou je, že povodňové nebezpečí z větší části pominulo. Jako pozitivní také vnímám, že se prokázala funkčnost protipovodňových opatření a Praha se z minulé kalamity poučila. Ve spolupráci s Povodím Vltavy budeme situaci dál sledovat,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).  

Povodňová komise dnes s ohledem na pravděpodobný pozitivní vývoj počasí rozhodla o ukončení opatřeních na náplavkách, které se od dnešní 13. hodiny vracejí do běžného provozu. Komise jakožto povodňový orgán při zpřístupnění náplavek přihlédla také k tomu, že aktuálně na náplavkách nedochází k žádným dramatickým situacím.

Nadále však zůstávají z preventivních důvodů uzavřená vrata na Čertovce a stále zůstávají mimo provoz přívozy. Lidé na náplavkách by měli podle doporučení magistrátu hlavně u břehů dbát zvýšené opatrnosti i s ohledem na to, že voda ve Vltavě má zvýšený průtok a je velmi kalná, což by znesnadňovalo případné práce záchranářům. Dle predikcí meteorologů a hydrometeorologů by první stupeň povodňové aktivity mohl v Praze pominout v úterý 25. dubna.

„Velmi mě těší, že se nenaplnil možný scénář, že by uzavírka náplavek mohla zasahovat také do víkendu. Přeci jen jedná se o vyhledávané místo, jak Pražanů, tak návštěvníků hlavního města. Průtok budeme nadále monitorovat a podle budoucího vývoje budeme reagovat," řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti).

Povodňový orgán také upozorňuje všechny subjekty na Vltavě, jako jsou půjčovny loděk, šlapadel, prováděné stavby a další, aby s ohledem na zvýšený průtok dbaly zvýšené opatrnosti a nadále postupovaly dle povodňových plánů.

Přítoky do Vltavské kaskády jsou aktuálně stále vyšší, proto budou dle aktuálního předpokladu platit zbylá protipovodňová opatření a výstraha ČHMÚ do úterý 25. dubna. Nepředpokládá se však vzestup přítoků, naopak lez očekávat možný pozvolný pokles. Rozhodující toky, tedy Berounka a Sázava, již kulminovaly a dochází k pozvolnému snižování průtoků. Vltava by tak nadále měla mít maximální průtok 550 m3/s, který by se měl postupně snižovat.

„Praha bude situaci na Vltavě nadále intenzivně monitorovat společně s Povodním Vltavy, meteorology, složkami integrovaného záchranného systému a dalšími. Magistrát pak nadále zůstává v kontaktu také s dotčenými městskými částmi,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.


Autor: Jan Puci

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru