Dnes Úterý - jasno 21°C
Zítra Středa - jasno 24°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Povodňová aktivita v Praze trvá, náplavky se však už otevřely
I náplavka Rašínova nábřeží je od čtvrtečního odpoledne volně průchozí. Foto: Jan Puci

Povodňová aktivita v Praze trvá, náplavky se však už otevřely

Dnes dopoledne se uskutečnilo další koordinační jednání k aktuální povodňové situaci v Praze, na kterém účastníci zhodnotili i předpokládaný výhled. Průtok Vltavy je aktuálně setrvalý a stále dosahuje prvního stupně povodňové aktivity. S ohledem na možný pozitivní vývoj meteorologické a hydrologické situace povodňový orgán rozhodl o ukončení protipovodňových opatření na náplavkách. Zbylá opatření však zůstávají stále v platnosti dle předpokladu do úterý 25. dubna. Po jednání o tom informovali zástupci vedení hlavního města.

„Potěšující zprávou je, že povodňové nebezpečí z větší části pominulo. Jako pozitivní také vnímám, že se prokázala funkčnost protipovodňových opatření a Praha se z minulé kalamity poučila. Ve spolupráci s Povodím Vltavy budeme situaci dál sledovat,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).  

Povodňová komise dnes s ohledem na pravděpodobný pozitivní vývoj počasí rozhodla o ukončení opatřeních na náplavkách, které se od dnešní 13. hodiny vracejí do běžného provozu. Komise jakožto povodňový orgán při zpřístupnění náplavek přihlédla také k tomu, že aktuálně na náplavkách nedochází k žádným dramatickým situacím.

Nadále však zůstávají z preventivních důvodů uzavřená vrata na Čertovce a stále zůstávají mimo provoz přívozy. Lidé na náplavkách by měli podle doporučení magistrátu hlavně u břehů dbát zvýšené opatrnosti i s ohledem na to, že voda ve Vltavě má zvýšený průtok a je velmi kalná, což by znesnadňovalo případné práce záchranářům. Dle predikcí meteorologů a hydrometeorologů by první stupeň povodňové aktivity mohl v Praze pominout v úterý 25. dubna.

„Velmi mě těší, že se nenaplnil možný scénář, že by uzavírka náplavek mohla zasahovat také do víkendu. Přeci jen jedná se o vyhledávané místo, jak Pražanů, tak návštěvníků hlavního města. Průtok budeme nadále monitorovat a podle budoucího vývoje budeme reagovat," řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti).

Povodňový orgán také upozorňuje všechny subjekty na Vltavě, jako jsou půjčovny loděk, šlapadel, prováděné stavby a další, aby s ohledem na zvýšený průtok dbaly zvýšené opatrnosti a nadále postupovaly dle povodňových plánů.

Přítoky do Vltavské kaskády jsou aktuálně stále vyšší, proto budou dle aktuálního předpokladu platit zbylá protipovodňová opatření a výstraha ČHMÚ do úterý 25. dubna. Nepředpokládá se však vzestup přítoků, naopak lez očekávat možný pozvolný pokles. Rozhodující toky, tedy Berounka a Sázava, již kulminovaly a dochází k pozvolnému snižování průtoků. Vltava by tak nadále měla mít maximální průtok 550 m3/s, který by se měl postupně snižovat.

„Praha bude situaci na Vltavě nadále intenzivně monitorovat společně s Povodním Vltavy, meteorology, složkami integrovaného záchranného systému a dalšími. Magistrát pak nadále zůstává v kontaktu také s dotčenými městskými částmi,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.


Autor: Jan Puci

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru