dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Povodně prověřily nové informační tabule řidičům. Osvědčily se
Informační tabule. Ilustrační foto: TSK

Povodně prověřily nové informační tabule řidičům. Osvědčily se

Informační tabule pro motoristy se staly v průběhu povodní zdrojem aktuálních zpráv a mnoha řidičům usnadnily orientaci v postižených oblastech. Jen v hlavním městě Praze se na tabulích zobrazilo přes 250 mimořádných událostí.

Dopravní informační centrum Praha, které dodává informace na tabule v metropoli, úzce spolupracovalo s Národním dopravním informačním centrem. „S národním centrem jsme si předávali informace, využívali vzájemně svá zařízení tak, aby motoristé byli, co nejvíce a co nejaktuálněji informováni,“ uvedl šéf Technické správy komunikací hl. m. Prahy Ladislav Pivec.

Na pražských tabulích se například objevovaly informace o omezení na dálnici D8 ve směru na Ústí nad Labem, kde byl přerušen provoz nákladních vozidel nad 12 tun. Naopak tabule na dálnici D8 přinášely zprávy o uzavírce části Liberecké ulice či omezení na mostu Barikádníků. Dálniční tabule také zprostředkovaly zprávy o uzavření a omezení provozu na Strakonické ulici.

„Z pohledu informovanosti řidičů beru zprávy, které jsou zobrazovány na těchto tabulích, velmi pozitivně, a jsem přesvědčen, že přispěly k bezprostřední orientaci na komunikacích hlavních města,“ podotkl náměstek ředitele KŘ Police hl. m. Prahy pro vnější službu Zdeněk Bezouška.

Postupně i dojezdové doby do cíle

Praha uvedla do provozu nové informační tabule, které umožňují zobrazit před řidičem vícebarevné zobrazení symbolů i schémat dopravní situace, v polovině letošního dubna. Řidičům nabízejí aktuální informace o dopravě na komunikacích, o nehodách a krátkodobých či dlouhodobých uzavírkách.

Vedle textových informací se na nich budou postupně objevovat i mezinárodně srozumitelné symboly, dojezdové doby do vybraných míst ve městě, obsazenost parkovišť P+R a nově také dopravní schémata. Celkem jich je více než padesát.

S informačními tabulemi se řidiči v Praze mohou setkat především na důležitých příjezdových komunikacích, ale i v centru města. V souvislosti s dostavbou tunelového komplexu Blanka bude instalováno dalších přibližně 40 informačních tabulí různých typů v samotných tunelech i v jejich okolí.

Celkové náklady na výstavbu systému nových tabulí dosáhly téměř 189 miliónů korun, a to včetně řídícího systému a dopravních scénářů.


Další články
Nahoru