dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Povodně 2013: v Praze 12 proběhla první evakuace obyvatel, její zahájení hrozí Praze 5 a 8
Modřanský jez dnes dopoledne. Foto: MČ Praha 12

Povodně 2013: v Praze 12 proběhla první evakuace obyvatel, její zahájení hrozí Praze 5 a 8

Podle starosty Prahy 12 Petra Prchala je momentálně situace nejtíživější na Obchodním náměstí, kde voda vytéká z kanalizace. Původně se přistoupilo k částečné evakuaci této oblasti, nakonec proběhla úplná evakuace.

„Zhruba padesát obyvatel bylo převezeno do evakuačního centra v Základní škole prof. Švejcara v Mráčkově ulici a snažíme se, aby měli dostatek jídla a tekutin. Byly dodány i provizorní lehátka a nadále zjišťujeme, zda by nebyly k dispozici další ubytovací prostory,“ oznámil Petr Prchal.

„S napětím sledujeme i Libušský potok. Retenční nádrž na horním toku je již zcela plná a vzhledem k tomu, že voda v oblasti ulice Generála Šišky vstupuje do potrubí kanalizace, která je již zaplněna až k okraji vozovky, může nastat situace, kdy při ucpání potrubí vyvře voda přímo na silnici,“ dodal starosta Prchal.

Vltavou v Praze protéká v tuto chvíli 2 850 metrů krychlových za vteřinu. Pokud dosáhne průtok 3 000 kubíků, bude zahájena evakuace části Smíchova, konkrétně Hořejšího a Janáčkova nábřeží.

Evakuační zavazadla si mají sbalit také lidé kolem Invalidovny a Karlína a mají být velmi ostražití. Radnice Prahy 8 totiž nevylučuje během odpoledne vyhlášení povinné evakuace. 

Krizový štáb již nařídil nucenou evakuaci občanů v oblasti Lahovičky a Lahovice. 


Autor: Dalibor Kracík

Praha si připomíná smutné výročí: na město se valila povodňová vlna, Karlův most nevydržel

2. září 2013 v 09:16

Jedna z největších povodní postihla Prahu na začátku září roku 1890. Silně pršelo od prvního zářijového dne a lijáky trvaly v kuse čtyři dny. Voda se vylila z břehů a zaplavila zhruba třetinu Prahy. Naplaveniny vážně poškodily symbol města – Karlův most.

Další články
Nahoru