Použité antigenní testy patří do komunálního odpadu. Má to však svá pravidla
19. ledna 2022 17:41
V žádném případě by Pražané neměli jednorázové samotesty vyhazovat do kontejnerů určených pro tříděný odpad, nebo je volně pohazovat na ulici.
„V takovém případě představují riziko nejen pro naše pracovníky. V ideálním případě by použitá sada měla do popelnice nebo kontejneru měla putovat v pevném uzavřeném plastovém pytli,“ uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.
Plošné testování ve firmách bez ohledu na typ úvazku či pracovní smlouvy je platné od 17. ledna. Od stejného data pokračuje plošné testování žáků i školního personálu.
„Prosím všechny občany, kteří pracují a studují v metropoli, aby testy vyhazovali podle konkrétního doporučení a minimalizovali tak riziko nákazy i pro pracovníky technických a komunálních služeb,“ doplnil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
MŽP dnes upřesnilo, jak se mají použité testy likvidovat ve firmách. Ty musí mít určené plastové pytle, do kterých se bude veškerý odpad vzniklý ze samotestování sbírat.„Nesmí nastat situace, že zaměstnanci budou volně odkládat použité samotestovací sady do různých košů ve firmě. K odkládání použitých sad lze použít standardní plastové pytle, minimálně s tloušťkou 0,2 milimetru. Pokud takové firma nemá okamžitě k dispozici, pak je možné použít dva tenčí pytle. Pytle se samotestovacími sadami se musí vždy pečlivě uzavřít a dezinfikovat na povrchu. Je naprosto nezbytné vždy pytle uzavírat a nikdy nenechávat tento odpad mimo sběrnou nádobu,“ uvedl ministerstvo.
Také platí, že se nikdy nevysypávají samotestovací sady volně do kontejneru, stejně jako v případě roušek a respirátorů. „Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel,“ doporučilo MŽP.