Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Použité antigenní testy patří do komunálního odpadu. Má to však svá pravidla
Antigenní test. Foto: zpmvcr.cz

Použité antigenní testy patří do komunálního odpadu. Má to však svá pravidla

S novými pravidly testování ve firmách přibývá odpadu z antigenních testů. Ty by měly končit v nádobách na směsný odpad. Ve firmách ale za určitých pravidel. Informovalo o tom Ministerstvo životního prostředí (MŽP), k problematice se vyjádřila i společnost Pražské služby (PSAS), která v metropoli zajišťuje svoz odpadu.

V žádném případě by Pražané neměli jednorázové samotesty vyhazovat do kontejnerů určených pro tříděný odpad, nebo je volně pohazovat na ulici.

„V takovém případě představují riziko nejen pro naše pracovníky. V ideálním případě by použitá sada měla do popelnice nebo kontejneru měla putovat v pevném uzavřeném plastovém pytli,“ uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.

Plošné testování ve firmách bez ohledu na typ úvazku či pracovní smlouvy je platné od 17. ledna. Od stejného data pokračuje plošné testování žáků i školního personálu.

„Prosím všechny občany, kteří pracují a studují v metropoli, aby testy vyhazovali podle konkrétního doporučení a minimalizovali tak riziko nákazy i pro pracovníky technických a komunálních služeb,“ doplnil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

MŽP dnes upřesnilo, jak se mají použité testy likvidovat ve firmách. Ty musí mít určené plastové pytle, do kterých se bude veškerý odpad vzniklý ze samotestování sbírat.

„Nesmí nastat situace, že zaměstnanci budou volně odkládat použité samotestovací sady do různých košů ve firmě. K odkládání použitých sad lze použít standardní plastové pytle, minimálně s tloušťkou 0,2 milimetru. Pokud takové firma nemá okamžitě k dispozici, pak je možné použít dva tenčí pytle. Pytle se samotestovacími sadami se musí vždy pečlivě uzavřít a dezinfikovat na povrchu. Je naprosto nezbytné vždy pytle uzavírat a nikdy nenechávat tento odpad mimo sběrnou nádobu,“ uvedl ministerstvo. 

Také platí, že se nikdy nevysypávají samotestovací sady volně do kontejneru, stejně jako v případě roušek a respirátorů. „Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel,“ doporučilo MŽP.


Autor: puc

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Další články
Nahoru