dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
3°C
Poutní areál na Bílé Hoře se probouzí k životu díky benediktinkám a štědrosti dárců
Poutní areál Panny Marie Vítězné, ve kterém sídlí klášter benediktinek. Foto: Opatství­ Venio

Poutní areál na Bílé Hoře se probouzí k životu díky benediktinkám a štědrosti dárců

Poutní areál Panny Marie Vítězné, který byl postaven na místě bělohorské bitvy v první polovině 18. století, prochází už roky rozsáhlými a vhledem k špatnému stavu i nutnými opravami. Ty by měly být z velké části hotovy v roce 2020, 400 let od slavné bitvy. Záchrana kulturní památky, která byla v únoru letošního roku prohlášena Národní kulturní památkou, se daří díky benediktinkám, kteří zde mají klášter, štědrosti mecenášů a drobných dárců. 

Poutní areál na Bílé Hoře s kostelem se musí odedávna vyrovnávat s nepříznivými povětrnostními podmínkami, kterým je vystaven v důsledku své exponované polohy. Některé problémy byly ještě prohloubeny nevhodnými stavebními a restaurátorskými zásahy ze 70. až 80. let minulého století. Areál trpí vlhkostí, ohradní zdi ambitů zasolením, kupole ambitů statickými poruchami, fresky na jeho stěnách jsou napadeny plísněmi.

klaster-venio Zlomovým se stal konec roku 2007, kdy se na poutním místě usídlily sestry benediktinky z Opatství Venio a od té doby tu mají klášter. Ačkoli jsou jen v pozici nájemkyň, rozhodly se chátrající areál postupně opravit pomocí grantů a financí od dárců.

Projekt obnovy byl zahájen v roce 2011. Během následujících let se podařilo například restaurovat portál kostela a vstupní jižní portál, odvlhčit zdi, vyměnit elektroinstalace a osvětlit nádvoří, nevhodné betonové povrchy nahradit dlažbou, provést revizi kanalizace, opravit studnu, pozlatit čtyři kříže na kupolích věží, vymalovat fasádu kostela, doplnit chybějící kamenné prvky a provést řadu dalších prací.

V letošním roce byla dokončena oprava fasády kostela a právě je řešen havarijní stav kopulek ambitu s unikátním cyklem nástěnných maleb se zobrazeními poutních míst po celé Evropě zvaný „Mariánský atlas“.

V příštím roce by měla být dokončena oprava fasád v nádvoří poutního místa (omítky křížové chodby, rohových kaplí a bývalé fary) a části střechy. V následujících letech, v závislosti na výši sehnaných financí, doje k postupnému restaurování fresek v ambitu (křížové chodbě) a opravě fasády směrem do ulice. Počítá se také s opravou interiéru tří rohových kaplí a kaple Božího robu, malířskou a sochařskou výzdobou.

bila-hora-leseni Významným sponzorem oprav je už mnoho let zakladatel společnosti Eco-Investment Milan Fiľo, který dlouhodobě podporuje i Břevnovský klášter, pod který poutní místo na Bílé Hoře patří. Úspěšný podnikatel financoval restaurování zvonu z roku 1813 a výrobu zvonů chybějících. Později přispěl na opravu fasády kostela, dominanty areálu. Peníze poslal i na opravu střechy a také na lešení potřebné k opravě kostela.

„Pan Fiľo přispívá každý rok nějakou částkou a tím nám umožnuje žádat pražský magistrát a ministerstvo kultury o granty, ze kterých průběžně opravujeme části areálu. Kdyby nepřispíval, nemůžeme žádat o granty, protože podmínkou získání je finanční spoluúčast. Jsme mu za podporu velice vděčni,“ uvedla řádová sestra Petra Pavlíčková z kláštera Venio.

Projekt obnovy významně podpořil i poslanec a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Velký je také příspěvek dalších soukromých osob, farníků, firem, Městské části Praha 17, ale třeba i pražského magistrátu. Někteří podporovatelé jsou ze zahraničí.

Veřejná sbírka na opravu poutního areálu Panny Marie Vítězné pokračuje, přispět mohou zájemci na č.ú: 3791104001/5500 – Raiffeisenbank a.s., VENIO – klášter benediktinek, Opatství Proměnění Páně, Karlovarská 3/6, 163 00, Praha 17. „Budeme vděčni za jakoukoli finanční podporu,“ sdělila Petra Pavlíčková. 

Po skončení restaurátorských a stavebních prací chtějí benediktinky areál na Bílé Hoře více zpřístupnit veřejnosti. Už nyní se sem mohou zájemci o prohlídku podívat, jsou zde pořádány koncerty a přednášky. Konají se zde i bohoslužby.

bh-nadvori Obnova poutního místa umožní kromě církevních aktivit nabízet ještě širší spektrum kulturních a vzdělávacích služeb. Rodiny s dětmi, rezidenti z Bílé Hory a další Pražané všech generací zde najdou klidovou zónu pro pasivní i aktivní trávení volného času. Počítá se s tím, že plocha nádvoří areálu bude volně přístupná. Lidé se budou moci navštěvovat i společenské místnosti a další opravené prostory.

V roce 2020 by se v areálu měla konat výstava k 400. výročí bělohorské bitvy. Budou na ní k vidění i rukopisy, tisky a fotografie objevené loni při opravách kostela. Dva mosazné tubusy s dokumenty byly nalezeny v makovici kříže na centrální kupoli a převezeny do Národního archivu.

Poutní místo Panny Marie Vítězné bylo vybudováno téměř sto let po bělohorské bitvě. Iniciátorem výstavby nebyla šlechta ani církevní hodnostáři, byli to pražští umělci, řemeslníci a měšťané, kdo si předsevzali postavit důstojnou svatyni k oslavě Matky Boží. Na výstavbě se podíleli i známí umělci jako J. B. Santini, K. I. Dienzenhofer, V. V. Reiner, D. C. Asam či O. J. Mayer. I díky nim se barokní stavba stala unikátem, který jen těžko hledá srovnání v blízkém i dalekém okolí. 


Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

Dnes v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

Dnes v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

Včera v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Další články
Nahoru