dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Potvrzeno: dům na Václavském náměstí bude prodán. I přes odpor nájemníků!
Dům na Václavském náměstí 39. Foto: archiv

Potvrzeno: dům na Václavském náměstí bude prodán. I přes odpor nájemníků!

Zastupitelstvo první městské části potvrdilo prodej osmin domu na Václavském náměstí 39. Nájemníci obecních bytů, kterých jsou v domě přes tři desítky, se bouří. Nájemníci sice by podle přijatého usnesení zastupitelů byty mohli koupit, ale museli by být v družstvu, kterému by radnice prodala byty jako celek za 153 milionů korun. Mají přitom zájem o standardní privatizaci. Takto dům asi bude moci koupit společnost, která vlastní osminu domu.

Zastupitelé Prahy 1 v druhé polovině tohoto týdne schválili „prodej sedmi osmin domu na Václavském náměstí 39 Družstvu nájemníků za 153 125 000 korun, popřípadě spoluvlastníkovi v případě využití předkupního práva“. Předcházela tomu ale ostrá diskuse.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) neuspěl s návrhem na úpravu podmínek prodeje, který předložil v několika variantách. Jeho podstatou bylo, aby zastupitelstvo vzalo v potaz i doručenou nabídku další soukromé společnosti, která za koupi nabídla více peněz. Zastupitelům především vadilo, že se jedná o subjekt s anonymními akciemi.

Prodej domu vzbudil emoce

Zastupitelka Kateřina Klasnová (VV) zase neuspěla s návrhem na úplné zrušení původního usnesení ze září, které podle ní bylo formulováno tak, že prodej domu společnosti Václavské náměstí 39 potvrzuje – explicitně to ale tak nevyznívalo.

O prodeji domu se strhla diskuse. Obyvatelé domu, kde je 36 bytů a nebytové prostory, jsou proti prodeji a chtěli by privatizovat jednotlivé byty. Jejich zástupce Jiří Šváb řekl, že nájemníci dlouhodobě požadují standardní privatizaci bytů podle zásad městské části. „Třiadvacet let nám to slibujete,“ řekl.

Jednatel společnosti Václavské náměstí 39 Ferdinand Überall uvedl, že někteří nájemníci vlastní i jiné byty, které pronajímají, což je podle něj protiprávní a nemorální. 

Zastupitelka Michaela Valentová (SZ) reagovala, že lustruje majetkové poměry lidí. Podle ní by městská část neměla dům prodávat, protože jinak nebude moci ovlivňovat podobu služeb v centru města.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru