dnes
Pátek - polojasno
14°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - jasno
22°C
Potvrdily se pesimistické scénáře, propad cestovního ruchu je v Praze oproti loňsku přes 90 procent
Největším tahákem pro turisty je dlouhodobě historické centrum Prahy. Ilustrační foto: archiv

Potvrdily se pesimistické scénáře, propad cestovního ruchu je v Praze oproti loňsku přes 90 procent

V období 2. kvartálu tohoto roku do Prahy podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) přijelo pouhých 138 187 hostů. Jedná se o pokles více než 93 procent oproti stejnému období roku 2019. Jasně se tak projevil dopad pandemie viru covid-19. 

„Aktuální data Českého statistického úřadu bohužel potvrzují ty nejpesimističtější scénáře dopadu koronavirové krize na cestovní ruch v Praze, uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

Opatření na podporu turismu zavedená hlavním městem podle ní alespoň z části tlumí tento velký propad. Magistrát na začátku července spustil kampaň V Praze jako doma, která má za cíl pomoci turistickému ruchu postiženému pandemií covid-19. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza například odhaduje, že díky této kampani bude propad celého sektoru menší zhruba o čtvrtinu.

Turisté v rámci kampaně dostávají za ubytování v hotelu či podobném zařízení vouchery na návštěvu kulturních nebo zábavních zařízení. Na tuto podporu turismu vydá Praha celkem asi 120 milionů korun. Propad v cestovním ruchu se v hlavním městě očekává až 100 miliard korun.

Magistrát již v rámci podpory podnikatelům odpouští restauratérům nájem za restaurační předzahrádky, hoteliérům poplatek z pobytu a obchodníci mohou zdarma využít zábor veřejného prostranství pro vystavení zboží. Podnikatelům také město odložilo splátky nájmů nebo odpustilo penále z prodlení jeho platby.

Jak ukazují data statistiků, zkrátila se v druhém kvartálu letošního roku délka přenocování o 0,4 noci oproti údajům z minulého roku. Turisté strávili v Praze průměrně 1,9 nocí.

Co se týká národnostního složení zahraničních návštěvníků, podle předpokladů Prahu navštívili nejvíce lidé ze sousedních států. Dlouhodobě do pražské metropole míří nejvíce lidé z Německa.

Tento trend pokračuje i v rámci post koronavirových opatření. Domácích hostů do hlavního města zamířilo 92 457, jejich počet se tak snížil o 70,6 procenta oproti roku 2019.

Nyní cestovní ruch cílí zejména na domácí a přeshraniční turisty. Návštěvníky ze Spojených států amerických a asijských států, jako je Čína nebo Jižní Korea, lze očekávat nejdříve v příštím roce. Záležet však bude na vývoji pandemické situace ve světě.


Praha 5 žije. Veřejnost může hlasovat o vítězných návrzích

15. září 2020 v 09:58

Od dnešního dne do 14. října můžete hlasovat o letošních podaných návrzích participativního rozpočtu Prahy 5 a rozhodnout tak, které návrhy budou realizovány.

Další články
Nahoru