dnes
Středa - jasno
28°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
30°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
18°C
Potravinová sbírka byla rekordní, Pražané se nenechali zahanbit
Při organizaci potravinové sbírky pomáhaly po celém zemi tisíce dobrovolníků. Foto: Byznys pro společnost

Potravinová sbírka byla rekordní, Pražané se nenechali zahanbit

Dvanáct hodin žilo v sobotu celé Česko Národní potravinovou sbírkou. Sbírka již popáté mobilizovala obyvatele k pomoci potřebným – a opět úspěšně. Do charitativní akce se zapojili ve velkém množství i Pražané.

Letos sbírka vynesla podle rekordních 926 000 porcí jídla, které pomohou před Vánoci v domácnostech osamělých seniorů, samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, v azylových domech – zkrátka všem lidem v nouzi. Je to o 139 000 porcí více než loni. Do 5. ročníku se letos se zapojilo 750 prodejen z různých řetězců.

„Sbírka ukázala, že nejsme lhostejní k lidem v tíživé životní situaci. Ceníme si každého daru, doslova každé instantní polévky, ale samozřejmě nás těší, že letos byla řada dárců opravdu štědrá. Vybralo se celkem 370,4 tun trvanlivých potravin a 41,5 tun drogistického zboží. Už jsou na cestě k potřebným,“ sdělila organizátora sbírky Pavlína Kalousová.

Národní potravinová sbírka byla letos ve všech ohledech rekordní. Zapojilo se o 90 prodejen více, vybralo se víc o 58 tun trvanlivých potravin (loni 312 tun) a o 36,9 tun drogistického zboží více (loni 4,6 tun).

Lidé darovali trvanlivé potraviny jako například konzervy, sterilovanou zeleninu, luštěniny, těstoviny, rýži, instantní polévky a dětské výživy a drobné cukrovinky. Často se letos darovaly i masové a rybí konzervy a další výživově kvalitní potraviny. Z drogistického zboží to pak byly především dětské pleny, hygienické vložky či sprchové gely.

Nejvíce se vybralo prodejně Tesco v Praze 10 v Edenu, kde lidé darovali 8,1 tun. Mimo Prahu byli nejštědřejší zákazníci v Globusu v Brně se 4,2 tunami a Globusu Olomouc (3,2 tuny) a Pardubicích (3,1 tun).

Rekordních pět  obchodů v ČR (data v tunách potravin a drogerie)

Tesco, Praha 10, Eden                              8,1

Tesco, Praha 5 – Nový Smíchov                     8

Globus, Praha 9, Chlumecká                         6,7

Globus, Praha 9, Chlumecká                         5,5

Globus, Praha 5, Sárská                            5,2

 „Národní potravinová sbírka by se nemohla uskutečnit bez dobrovolníků, kteří v kuchařských zástěrách s logem „Potraviny pomáhají“ ve všech obchodech informovali zákazníky, rozdávali seznamy s doporučenými potravinami, vybírali zboží od dárců, třídili ho a připravovali k transportu. To vše ve svém volném čase a s neuvěřitelným nadšením a snahou pomoci dobré věci. Letos jich bylo 4314, což je o 745 více nadšenců než loni,“ říká Zuzana Krmelová, koordinátorka Národní potravinové sbírky z platformy Byznys pro společnost.

Pomoc po zabalení dobrovolníky putovala do skladů České federace potravinových bank, NADĚJE, Armády spásy a Charity Česká republika. Letos se do sbírky zapojilo všech 14 potravinových bank a tím je zaručeno, že pomoc doputuje do každého regionu v Česku. S distribucí pomůže více než 300 partnerských neziskových organizací, které pomáhají potřebným.


Český červený kříž Prahy 1 obdrží od města dotaci na mimořádnou pohotovost

Včera ve 20:24

Praha poskytne finanční příspěvek Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Prahy 1. Prostředky ve výši 1 376 000 korun jsou, podle usnesení pražského zastupitelstva z minulého týdne, určeny k zajištění humanitární pohotovosti v případě mimořádných...

Městská část poskytne peníze spolku Akord na pomoc osamělým seniorům a chronicky nemocným

Včera v 09:47

Zastupitelé Prahy 2 souhlasili na svém včerejším zasedání s poskytnutím účelové dotace ve výši 850 tisíc korun spolku Akord na rok 2018. Peníze budou využity na poskytování terénních asistenčních služeb seniorům a zdravotně postiženým občanům Prahy 2.  

Pocta Miladě Horákové

Včera v 07:36

Jak by asi JUDr. Milada Horáková hodnotila současnost země, kterou milovala, co by jí přála k jejímu stoletému výročí a jak by viděla její budoucnost? Přijďte se zkusit 27. června společně s touto ženou – na akci ji opravdu uvidíte, se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým, předsedou Nadačního...

Další články
Nahoru