Potlesk, pískot, nadávky. Politiky na Národní třídě vítaly projevy radosti i hněvu
17. listopadu 2024 13:17
„Sedmnáctý listopad 1989 není abstraktním symbolem, ale připomínkou toho, že už 35 let máme příležitost budovat svou zemi i život podle svých představ. Sametová revoluce přinesla hlavně příležitost a záleží na každém, jak s ní naloží. Ne vše se podařilo a daří, důležité je zkusit něco změnit a vzájemně si naslouchat,“ řekl prezident novinářům.
Když byl u pamětní desky, pár nespokojenců na něj pokřikovalo urážky. „Hanba, styď se, zaprodal jsi nás,“ volali někteří.
I příchod dalších politiků k pamětní desce na Národní třídě během nedělního dopoledne provázel pískot, nesouhlasné výkřiky, skandování či emotivní výměna názorů mezi jejich příznivci a odpůrci. Na pořádek v centru hlavního města dohlížejí stovky policistů.
„Je potřeba si 17. listopad připomínat a vidíme, že si ho připomínají všichni. Užívají si tu svobodu, kterou mohou konzumovat. K té asi patří i to, že se křičí na politiky, kteří zrovna v té chvíli vládnou," uvedl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj je zásadní, že lidé mohou vyjadřovat i nespokojenost.Dopoledne dorazil i premiér Petr Fiala (ODS), který šel v čele průvodu koalice Spolu, který vyrazil od sídla ODS v Truhlářské ulici a postupně se k němu přidávali zástupci TOP 09 a lidovců. Nesli transparenty s hesly své kampaně, vlajkami a kyticemi. Stejně jako další politici u pamětní desky vyslechli kritiku a výkřiky „Hanba", ale i slova podpory a potlesk. „Pane premiére, děkujeme, vyhrajte volby," zaznělo stejně jako „Fialové zlo" či „Chtějí nás umlčet cenzurou".
Premiér novinářům s odkazem na vzrůstající populismus řekl, že Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) musí volby vyhrát – jinak to nedopadne dobře. K odpůrcům, kteří ho u památníku 17. listopadu 1989 hlasitě kritizovali, uvedl, že v roce 1989 by pískat na stejném místě nemohli.
Anketa
Kdo podle vás vyhraje sněmovní volby v roce 2025?
„Zjitřená atmosféra je stavem atmosféry ve společnosti. Že tu lidi jsou, mohu nadávat a pískat, to znamená, že máme svobodnou společnost. Tento svátek si budu vždy připomínat, protože svoboda a demokracie není automatická. Měli bychom si jí vážit a oslavovat, řekl předseda pražské TOP 09 a náměstek primátora Jiří Pospíšil.
Pro negativní projevy měl pochopení pražský radní Michal Hroza (TOP 09). „Způsobem, jakým oslavujeme 17. listopad je na každém z nás. Ta možnost, že to tak může být, pramení ze 17. listopadu. Pro mě to je den, kdy už 35 let mi otec nemusí říkat, že nemám vyprávět, že posloucháme hlas Ameriky a že můžu vycestovat, bez toho, aniž by někdo prověřoval, kam. A 35 let se nemusím stydět, kde žiju,“ řekl Hroza.
Předseda Pirátů Zdeněk Hřib si novinářům postěžoval, že v České republice jsou i 35 let po sametové revoluci lidé, kteří stále nemohou naplno uplatnit svůj potenciál. Problémem podle něj je třeba špatná dostupnost vzdělání nebo neférová ekonomika. Zdůraznil ale, že od listopadu 1989 je v Česku svoboda slova i svoboda politická.
Na Národní třídu chodí pravidelně senátorka Miroslava Němcová (ODS). „Říkala jsem si, jestli nebude odkaz a význam 17. listopadu slábnout, ale těší mě, že to tak není. Je tu spoustu mladých lidí, pro které je svoboda důležitá, od ní se vše odvíjí, jakékoli vaše rozhodnutí,“ řekla.„Svobodu a demokracii považuji za základní hodnoty, které jsem povinná jako občan v prvé řadě, a jako senátorka v řadě druhé, chránit pro sebe, ale i pro budoucí generaci. Děkuji všem, kteří to dělají stejně jako já,“ dodala.
Památka studentů se v neděli uctívá nejen na Národní třídě, ale i u nedaleké Hlávkovy koleje. Pietního setkání se tam dopoledne s projevy zúčastnili předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, rektor ČVUT Vojtěch Petráček, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (oba ODS).
V koleji pobýval Jan Opletal a tato kolej byla jedna z kolejí, kde jednotky německé Ordnungspolizei a SS během Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 zatýkaly studenty k transportům do koncentračního tábora Sachsenhausen.
Po setkání u koleje spojené s obětí nacistické perzekuce Janem Opletalem se lidé odebrali do nedaleké Žitné ulice, kde pamětní deska připomíná jeho i méně známou oběť listopadu 1939, dělníka Václava Sedláčka.