dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
6°C
Potápěči dokončili třídenní průzkum pozůstatků Juditina mostu
V okolí Karlova mostu potápěči prohledávají dno Vltavy. Ilustrační foto: archiv

Potápěči dokončili třídenní průzkum pozůstatků Juditina mostu

Archeologové a potápěči včera dokončili třídenní průzkum pozůstatků Juditina mostu na dně Vltavy. Objevili a zdokumentovali jeden celý pilíř a několik dalších konstrukcí, práci jim však komplikoval vyšší stav vody a nízká viditelnost. Na místo se potápěči ještě vrátí. Novinářům to sdělili zástupci Archeologického ústavu Praha, Národního památkového ústavu (NPÚ) a Muzea hlavního města.

Podle odborníků je dno Vltavy v Praze významným, ale zatím nepříliš prozkoumaným archeologickým nalezištěm, a to i proto, že voda je přirozeným konzervantem.

Juditin most byl postaven ve druhé polovině 12. století a stál jen nepatrně severněji než Karlův most. Již v minulosti archeologové uskutečnili podvodní průzkumy, mapující pozůstatky románské stavby.

Podle Barbory Machové z Archeologického ústavu, která aktuální průzkum vedla, se potápěčům podařilo zachytit jeden celý mostní pilíř, dvě zděné konstrukce připomínající zídky a na staroměstském břehu strukturu, jejíž funkce není jasná. „Může se jednat o nějaký podstavec na Juditině nebo možná i na Karlově mostě," uvedla archeoložka.

Získaná data nyní budou archeologové analyzovat. S pomocí získaných fotografií například vytvoří trojrozměrný model struktury u staroměstského břehu, i když kvůli špatné viditelnosti zatím nebude kompletní. Právě viditelnost dělala potápěčům potíže. „Zhoršovala se od pondělka až do dneška, dneska už tam není vidět vůbec nic," vysvětlila Machová.

Potápěči měli k dispozici také georadar umožňující plošný průzkum, který odhalí další možné archeologické nálezy. Nasbírali rovněž vzorky dřeva, jejichž stáří určí s pomocí metody dendrechologického datování.

Voda je totiž podle odborníků přirozeným konzervantem, ve kterém se mohou po staletí zachovat i organické materiály, jako je dřevo či kůže, které by se na vzduchu rozpadly.

Šéf pražských archeologů NPÚ Jaroslav Podliska uvedl, že k Juditinu mostu už je dostatek materiálu k vydání velké monografie. Dodal, že průzkumy rozhodně nejsou u konce a v budoucnu by mohli výzkumníci využít například technologie používané při zkoumání vraků pod mořskou hladinou.

„Na jednom z pilířů by jednou mohl proběhnout i regulérní podvodní výzkum s tím, že se odsaje sediment a pilíř se pečlivě zdokumentuje tak, abychom se dostali k jeho jádru a mohli říct, jak ta konstrukce konkrétně vypadala," doplnil archeolog.

Podle šéfa pražského pracoviště NPÚ Ondřeje Šefců je celá oblast mezi Mánesovým mostem a Staroměstským jezem obrovským archeologickým nalezištěm, které je zatím téměř neprozkoumané.

„Je velmi obtížně přístupné, což je výhoda i nevýhoda. Výhoda z toho důvodu, že nešlo vykrást, nevýhoda je v dostupnosti," vysvětlil. Vltava jako tekoucí řeka, po které se plaví lodě a viditelnost se zakalením může měnit ze dne na den, je podle něj pro archeology velkou výzvou, která však slibuje řadu zajímavých nálezů.


Cítíte se v Praze 5 bezpečně?

Dnes ve 14:17

Víte, co byste udělali pro bezpečnost na Praze 5, kdybyste o tom mohli rozhodovat? Znáte svého strážníka? Je nějaké místo, kde byste bydlet nechtěli, protože je tato lokalita z vašeho pohledu nebezpečná? Tyto a další otázky najdou zájemci v dotazníku Prahy 5.

Deváté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5

22. února 2020 ve 20:26

Starostka Praha 5 Renáta Zajíčková svolává 9. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 na úterý 25. února.

Další články
Nahoru