dnes
Pondělí - skorojasno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Posudek nedoporučil souhlas s rekultivací pozemků u motolské skládky
Západní okraj skládky Motol. Foot: archiv Praha 5

Posudek nedoporučil souhlas s rekultivací pozemků u motolské skládky

Magistrát by neměl vydat souhlasné stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro záměr rekultivace pozemků v oblasti motolské skládky. Vyplývá to z odborného posudku zpracovaného firmou EKOLA group.

Rekultivace má mít podobu navezení odpadů do sousedství skládky, která v místě fungovala do roku 2014. Podle posudku však investor záměr dostatečně nepopsal a nezdůvodnil. S plánem nesouhlasí ani radnice Prahy 5, podle které jde o zřízení další skládky stavebního odpadu, maskované jako rekultivace. Veřejnost může nyní měsíc podávat k posudku připomínky. Rozhodnutí pak bude na magistrátu.

Pozemky o rozloze zhruba deseti hektarů přiléhají ke skládce, kterou v lokalitě provozovala společnost EkoMotol CZ. Ta ji měla od roku 2004 pronajatou od Prahy 5, od roku 2006 firma radnici platila za nájem pouze 100 korun ročně.

V roce 2014 firma dostala výpověď. Radnice nyní řeší, co s oblastí dál, rekultivace skládky podle odhadů může vyjít až na 1,5 miliardy korun. „Zadali jsme studii proveditelnosti a nyní řešíme další postup. Jedná se o prioritu a jasno by mělo být v nejbližší době," řekl ČTK mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka.

Podle radnice Prahy 5 v předloženém záměru fakticky jde o vytvoření další skládky stavebního odpadu a jejího provozování po dobu osmi let. Tak dlouho mají podle projektu trvat stavební práce. Investorem je firma P-V rekultivace, jejímž jednatelem je Martin Voráček. Ten v minulosti jednal i za společnost EkoMotol CZ, provozující motolskou skládku.

Investor v roce 2014 poslal projekt rekultivace do procesu EIA. Pražský magistrát, který plán řeší, nechal podle zákona zpracovat nezávislý odborný posudek. Ten projekt nedoporučil ke schválení.

„V dokumentaci EIA není jasně a jednoznačně deklarována podstata záměru," píše se v posudku. Na základě informací uvedeních v dokumentaci se podle něj nedá vyloučit, že reálným záměrem firmy je skutečně vybudovat skládku stavebních odpadů, a ne oblast rekultivovat, jak deklaruje.

Navíc podle závěrů posudku investor neprokázal ani to, že se na pozemcích v minulosti nacházela skládka a je proto nutná jejich rekultivace.


Další články
Nahoru