dnes
Úterý - skorojasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Posudek nedoporučil souhlas s rekultivací pozemků u motolské skládky
Západní okraj skládky Motol. Foot: archiv Praha 5

Posudek nedoporučil souhlas s rekultivací pozemků u motolské skládky

Magistrát by neměl vydat souhlasné stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro záměr rekultivace pozemků v oblasti motolské skládky. Vyplývá to z odborného posudku zpracovaného firmou EKOLA group.

Rekultivace má mít podobu navezení odpadů do sousedství skládky, která v místě fungovala do roku 2014. Podle posudku však investor záměr dostatečně nepopsal a nezdůvodnil. S plánem nesouhlasí ani radnice Prahy 5, podle které jde o zřízení další skládky stavebního odpadu, maskované jako rekultivace. Veřejnost může nyní měsíc podávat k posudku připomínky. Rozhodnutí pak bude na magistrátu.

Pozemky o rozloze zhruba deseti hektarů přiléhají ke skládce, kterou v lokalitě provozovala společnost EkoMotol CZ. Ta ji měla od roku 2004 pronajatou od Prahy 5, od roku 2006 firma radnici platila za nájem pouze 100 korun ročně.

V roce 2014 firma dostala výpověď. Radnice nyní řeší, co s oblastí dál, rekultivace skládky podle odhadů může vyjít až na 1,5 miliardy korun. „Zadali jsme studii proveditelnosti a nyní řešíme další postup. Jedná se o prioritu a jasno by mělo být v nejbližší době," řekl ČTK mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka.

Podle radnice Prahy 5 v předloženém záměru fakticky jde o vytvoření další skládky stavebního odpadu a jejího provozování po dobu osmi let. Tak dlouho mají podle projektu trvat stavební práce. Investorem je firma P-V rekultivace, jejímž jednatelem je Martin Voráček. Ten v minulosti jednal i za společnost EkoMotol CZ, provozující motolskou skládku.

Investor v roce 2014 poslal projekt rekultivace do procesu EIA. Pražský magistrát, který plán řeší, nechal podle zákona zpracovat nezávislý odborný posudek. Ten projekt nedoporučil ke schválení.

„V dokumentaci EIA není jasně a jednoznačně deklarována podstata záměru," píše se v posudku. Na základě informací uvedeních v dokumentaci se podle něj nedá vyloučit, že reálným záměrem firmy je skutečně vybudovat skládku stavebních odpadů, a ne oblast rekultivovat, jak deklaruje.

Navíc podle závěrů posudku investor neprokázal ani to, že se na pozemcích v minulosti nacházela skládka a je proto nutná jejich rekultivace.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru