dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Posudek nedoporučil souhlas s rekultivací pozemků u motolské skládky
Západní okraj skládky Motol. Foot: archiv Praha 5

Posudek nedoporučil souhlas s rekultivací pozemků u motolské skládky

Magistrát by neměl vydat souhlasné stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro záměr rekultivace pozemků v oblasti motolské skládky. Vyplývá to z odborného posudku zpracovaného firmou EKOLA group.

Rekultivace má mít podobu navezení odpadů do sousedství skládky, která v místě fungovala do roku 2014. Podle posudku však investor záměr dostatečně nepopsal a nezdůvodnil. S plánem nesouhlasí ani radnice Prahy 5, podle které jde o zřízení další skládky stavebního odpadu, maskované jako rekultivace. Veřejnost může nyní měsíc podávat k posudku připomínky. Rozhodnutí pak bude na magistrátu.

Pozemky o rozloze zhruba deseti hektarů přiléhají ke skládce, kterou v lokalitě provozovala společnost EkoMotol CZ. Ta ji měla od roku 2004 pronajatou od Prahy 5, od roku 2006 firma radnici platila za nájem pouze 100 korun ročně.

V roce 2014 firma dostala výpověď. Radnice nyní řeší, co s oblastí dál, rekultivace skládky podle odhadů může vyjít až na 1,5 miliardy korun. „Zadali jsme studii proveditelnosti a nyní řešíme další postup. Jedná se o prioritu a jasno by mělo být v nejbližší době," řekl ČTK mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka.

Podle radnice Prahy 5 v předloženém záměru fakticky jde o vytvoření další skládky stavebního odpadu a jejího provozování po dobu osmi let. Tak dlouho mají podle projektu trvat stavební práce. Investorem je firma P-V rekultivace, jejímž jednatelem je Martin Voráček. Ten v minulosti jednal i za společnost EkoMotol CZ, provozující motolskou skládku.

Investor v roce 2014 poslal projekt rekultivace do procesu EIA. Pražský magistrát, který plán řeší, nechal podle zákona zpracovat nezávislý odborný posudek. Ten projekt nedoporučil ke schválení.

„V dokumentaci EIA není jasně a jednoznačně deklarována podstata záměru," píše se v posudku. Na základě informací uvedeních v dokumentaci se podle něj nedá vyloučit, že reálným záměrem firmy je skutečně vybudovat skládku stavebních odpadů, a ne oblast rekultivovat, jak deklaruje.

Navíc podle závěrů posudku investor neprokázal ani to, že se na pozemcích v minulosti nacházela skládka a je proto nutná jejich rekultivace.


Praha vyhlašuje granty pro oblast životního prostředí na rok 2019

Dnes ve 14:56

Vyhlášení grantového programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 dnes schválila Rada hlavního města Prahy. Předpokládaná částka vyčleněná pro rok 2019 z rozpočtu hlavního města činí 45 milionů korun.

Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Další články
Nahoru