Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Postupujte podle instrukcí je podtitul letošního ročníku festivalu japonského filmu
Festival uvede i bláznivou komedii Pořádný podvod. Foto: eigasai.cz

Postupujte podle instrukcí je podtitul letošního ročníku festivalu japonského filmu

Už 17. ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí bude ve dnech 26. února až 3. března hostit pražské Kino Lucerna. Od pondělí do neděle divákům představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti.

„Japonsko a jeho kulturu se snažíme přibližovat všem návštěvníků festivalu Eigasai už 17 let. Letošní filmy nás zavedou do Japonska jako do země psaných i nepsaných pravidel. Způsob, jakým tu vše funguje je pro nás někdy jen těžko pochopitelný. Na snad každou činnost existuje návod. Může se zdát, že to člověka zbavuje svobody, ale naopak v krizových situacích, kdy všichni postupují podle instrukcí, mohou naučená pravidla zachraňovat životy. Ale nemusíte se bát extrémně závažných témat, u letošních filmů se i dost nasmějete,” říká Klára Poskočilová, místopředsedkyně Česko-japonské společnosti a produkční festivalu. 

Festival Eigasai letos uvede sedm filmů, jejichž hrdinové budou vrženi do zaběhnuté a fungující společnosti a bude jen na každém z nich, jak se této výzvě postaví. Budou respektovat pravidla komunity nebo půjdou proti nim? Snímky představí prostředí japonské mafie jakuza, svět profesionálních hráčů šachů šógi, mizející svět starých obchodních arkád, ale i podvodníky všech typů a velikostí. Tedy taková zákoutí japonské společnosti, která i velmi zvídavému a bystrému turistovi zůstávají již z podstaty věci zcela skryta. A dojde i na tajemné nindži! 

Program festivalu japonského filmu EIGASAI 2024: 

Dvacetiletá Mio ve filmu Držím se světla (26. února) začíná svůj nový život ve víru Tokia, kam se svou tichou osobností nezapadá. Ve čtvrti, která kvůli nové výstavbě pro Olympijské hry 2022 dnes už neexistuje, nalézá své místo v párou prosyceném vzduchu veřejných lázní. 

Ve filmu Navždy spolu (27. února) se starousedlíci nechtějí rozloučit s kdysi slavnou obchodní pasáží. Podvodník vydávající se za vnuka je srdečně přivítán a na místo oloupení stařenky objevuje svět laskavého přijetí nejen od ní, ale od celé místní komunity. 

Japonské šachy šógi představují pro nás těžko porovnatelný fenomén. Duel mezi profesionálním hráčem a počítačovým programem můžete vidět ve filmu AWAKE: Probuzený (28. února). Chlapci, kteří se potkali poprvé ve škole, teď píší dějiny. Bude silnější lidský mozek nebo počítač? 

Poklidnou pohodu rybářské rodiny naruší příchod biologické matky chlapce, který byl svěřen rodině do opatrovnictví. Obě ženy jsou pro dítě matkou. Která je v právu? A kdo o tom dokáže bez pochybností rozhodnout, uvidíte ve filmu Po soumraku (29. února). 

Po propuštění z vězení se postarší jakuzák ve filmu Úžasný svět (1. března) nesmí k minulému způsobu života vrátit. Začít žít legálně přináší spoustu absurdních situací, vyvolaných jeho výbušnou povahou. Snímek přináší i zcela jiný pohled na majoritní japonskou společnost. 

„Po loňském úspěchu snímku Dokonalé dny, jsme opravdu šťastní, že můžeme divákům představit oceňovaného herce Kódži Jakušo i v charakterově naprosto odlišné roli. Způsob, jakým dokáže beze slov vyjádřit emoce je naprosto dechberoucí,” dodává Klára Poskočilová. 

Pět set let stará čajová miska od známého mistra by na trhu se starožitnostmi vyvolala ohromné pozdvižení, kdyby byla pravá. V bláznivé komedii Pořádný podvod (2. března), ale nemůžete věřit vůbec nikomu. 

Dětským divákům představíme legendárního pětiletého raubíře Šinčana v animovaném filmu Šinčan a tajné umění nindžů (2. března), který nás z moderního světa přenese do vesnice, kde se zdánlivě zastavil čas. Jestli si ale někdo myslí, že japonské předškolní děcko má respekt k dospělým, tak se opravdu plete. Ale i děti dokáží společně zachránit svět. 

Všechny filmy budou s českými a anglickými titulky a půjde o jejich jediné uvedení v Česku.

Mimo festival pak bude 3. března uveden i snímek „Příslib Megumi“, který je pokusem o filmovou rekonstrukci únosu 13leté japonské dívky komunistickými agenty do Severní Koreji. Dívka byla unesena v roce 1977 a stejně jako blíže neznámé desítky či stovky dalších Japonců, je její osud dodnes nejasný. 

Workshopy, origami, kjógen, tanec i bubeníci 

I letošní program nabídne Japonský den a to v sobotu 2. března od 10 do 17 hodin. V Galerii Lucerna se zájemci budou moci naučit skládat origami, vyzkoušet si psaní kaligrafie štětcem nebo výrobu talismanů pro štěstí. Většina workshopů bude zdarma a na stáncích bude k ochutnání japonské jídlo, sladkosti i zelený čaj. 

Sobotní odpoledne přinese představení tradiční japonské komedie v podání Divadla kjógen, taneční vystoupení – nihon bujó a současný festivalový tanec Yosakoi. V neděli 3. března se mohou diváci těšit na bubenickou show souboru Ryukyukoku Matsuri Daiko, který přijedou podpořit i jejich japonští kolegové.


Autor: red

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

Včera v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

S knihovnou do virtuální reality

Včera v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Premiéra Zapomenutou cestou Praha–Lvov a Měsíc Ukrajiny

14. února 2024 v 08:36

Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině. 

Hostivařský session

13. února 2024 ve 13:22

Zpívání v Hospůdce Karolína se koná ve čtvrtek 15. února.

Další články
Nahoru