Dnes Úterý - zatazeno 23°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 3. 8. 2021
Svátek má Miluše
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Postoj mladé generace k novodobým dějinám? To je neštěstí, říká pražská zastupitelka Janderová
Sousoší na Letné v čele se Stalinem. V prostorech pod pomníkem by ODS ráda viděla muzeum nesvobody. Zdroj: Miroslav Vopata / Wikimedia Commons

Postoj mladé generace k novodobým dějinám? To je neštěstí, říká pražská zastupitelka Janderová

Vznik Muzea paměti XX. století podporuje kromě současného vedení Prahy a desítek organizací i spolků také opoziční ODS. „Jako konzervativní strana jsme z postoje mladé generace k novodobým dějinám naší země velmi nešťastní. Muzeum by se proto mělo stát nedílnou součástí edukace,“ řekla v rozhovoru pro server Pražský patriot zastupitelka hlavního města a zároveň předsedkyně kontrolního výboru Jaroslava Janderová. 

Na nedávném představení Muzea paměti XX. století jste tento záměr za ODS podpořila. V čem vidíte význam projektu?
Význam Muzea paměti XX. století je zcela nezpochybnitelný. Upadá povědomí o významu novodobé historie, která je významná pro další zdravý rozvoj parlamentní demokracie, kterou považuji za jedinou správnou organizaci moci v demokratické zemi. Bohužel se ukazuje, že především u mladé generace se vyskytují pohledy na potřebu znalosti novodobé historie jejich země za něco nadbytečného a mnohdy i obtěžujícího. Tento postoj je dán, dle mého názoru, nedostatečnou výchovu k úctě a znalosti naší historie, našich hrdinů především z novodobých totalit, nejen ze strany společnosti, ale mnohdy i rodiny. Muzeum paměti XX. století by se mělo stát nedílnou součástí edukace, pojaté samozřejmě moderním uchopením prezentace našich novodobých  dějin.

O místě, kde bude muzeum stát, ještě není rozhodnuto. Vyjádřila jste se, že za ideální místo považujete nevyužité prostory pod bývalým pomníkem Stalina na Letné. Proč?
Máte pravdu, o místě, kde by mělo muzeum být, se ještě jedná. Pokud vím, radní pro majetek Jan Chabr (TOP  09/ Spojené síly pro prahu, pozn. aut.) má ve svém portfoliu vytipovány tři až čtyři možné lokality. Já sama i kolegyně a kolegové z ODS vidíme jako nejvhodnější prostory pod bývalým Stalinovým pomníkem, který byl symbolem kultu osobnosti totalitního státu s komunistickou ideologií jako. Pomník Stalina představoval monstróznost a obludnost komunistické totalitní ideologie.
Bohužel, od roku 2015, kdy byl znaleckým posudkem konstatován havarijní stav těchto prostor, a kdy na tento posudek nereagovala ani radnice Prahy 7 a ani Hlavní město Praha, tento významný prostor dál chátrá a já nejsem schopna posoudit, zcela logicky, jeho současný stav. Nicméně kontrolní výbor pražského zastupitelstva se pod mým vedením tímto problémem zabývá a zjišťuje, zda nebyl v nekonání porušen proces dle zákona o hlavním městě Praze. Pro umístění muzea mě napadá řada dalších míst, třeba Bartolomějská nebo Petschkův palác. Ale zde se musí prověřit majetkový stav a případné záměry těch, v jejichž vlastnictví či svěřeném majetku dané prostory jsou.

Zůstaňme na Letné. Pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková z Prahy Sobě by ráda v podstavci vytvořila prostor pro pouze dočasné výstavy a akce. Budete se jí snažit přesvědčit o tom, že muzeum nesvobody by tam bylo lepší?
Rozumím tomu, že radní Třeštíková, která je z radnice Prahy 7, vidí využití prostor pod bývalým pomníkem Stalina v optice radnice sedmé městské části. Je třeba si ale uvědomit nadčasovost a široký dosah připravovaného projektu Muzea paměti XX. století v poměru s lokálními zájmy. Budeme tuto záležitost na začátku září diskutovat na nejbližším výboru pražského zastupitelstva pro kulturu, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy. Uvidíme, jaké budou závěry kolegyň a kolegů z tohoto výboru.

Hana Marvanová (STAN/Spojené síly pro Prahu), která za současné vedení města projekt koordinuje, chce, aby během podzimu zastupitelstvo odhlasovalo první kroky, které umožní na vzniku muzea pracovat. ODS je podpoří?
Ano, ODS plně podpoří vznik muzea. Neklademe si žádné podmínky, pouze chceme mít možnost na takovémto projektu spolupracovat, tedy mít účast našich zástupců v orgánech připravovaného právního subjektu Muzea paměti XX. století. ODS se celá léta snaží o realizaci takovéhoto významného  projektu, neboť jako konzervativní strana si plně uvědomujeme význam našich novodobých dějin pro zdravý vývoj parlamentní demokracie. A jsme z postoje zejména mladé generace k novodobým dějinám naší země velmi nešťastní. Víme, že to není chyba naší mladých, ale současného trendu vládnoucích stran a hnutí, kdy se vládne s podporou komunistů. Tristní stav. Stát dle mého názoru nechce a ani není schopen změnit osnovy výuky i pohled na význam našich novodobých dějin.

Koncept muzea se teprve bude tvořit za účasti odborníků na moderní dějiny, ale kdyby to bylo na vás, věnovala byste nějakému období z 20. století třeba větší prostor?
Každá etapa historie našeho státu je významná. Ale z mého pohledu je nutné se pečlivě věnovat především nebezpečnosti plíživého nástupu jakékoliv totalitní ideologie. A k tomu máme mnoho dokumentů i očitých svědků, kteří zrůdnost těchto ideologií pocítili na svých rodinách či sami na sobě. Bohužel svědků praktik těchto totalit již ubývá, především těch, kteří přežili šok a a pak je pro jistotu komunisti zavřeli do svých politických kriminálů na dlouhá léta. Osudy těchto lidí a rodin jsou dramatické, já sama jsem jich znala a znám velmi mnoho, leč bohužel stáří a nemoci udělají své. Máme poslední možnost zachytit tato svědectví a představit jejich osudy zejména mladé generaci, což je právě účel a smysl Muzea paměti XX. století. Jsem přesvědčena, že pokud se nám nepodaří založit a začít realizovat Muzeum paměti XX. století nyní, v době 30. výročí porážky komunistického státu, pak se obávám, že projekt bude účelově odsouván až do ztracena.

janderova-zastupitelstvo

J. Janderová při jednání pražského zastupitelstva

Jste autorkou výroku, že „historická paměť mladší generace je oslabena". Proč se to podle Vás stalo?
Oslabení historické paměti mladé generace je závažné. Je dáno zřejmě nepochopením „nutnosti“ změnit osnovy ve výuce historie u našich dětí. Není dobré opakovat dokola letopočty a události  například punských válek, čímž nijak nezpochybňuji jejich význam pro vidění světa, a končit pak někde kolem roku 1918. Někde ještě maximálně vysvětlí druhou světovou válku, ale obdobím od 1945 až do 1989 se učitelé často téměř promlčí. Na druhou stranu znám velkou řadu osvícených pedagogů, například na Praze 1, kteří dětem svým velmi poutavým přednesem v hodinách dějepisu mnohé ozřejmí a vysvětlí. Tyto děti vnímají vážnost jejich znalostí historie předků, považují takovou znalost za nezpochybnitelnou, mnozí se začnou zabývat i sami příčinami a následky vzniku totalit. Kdyby to tak bylo u všech, pak by se nám nestávalo, že mladá generace vykřikuje cosi o obtěžování, když jí je tvrzeno, že znalost historie je nutná pro jejich správné myšlení a budoucnost. Pak by se nám zde zřejmě nehromadil stádní aktivismus. Ale to je již na jinou diskuzi.

Doufáte, že muzeum paměti bude jedním ze zlomů v edukaci společnosti?
Ano, marginalizace významných dějin, které nasměrovaly myšlení našeho národa ne vždy správným směrem, zamlčování totalitních zrůdností, kdy Češi vraždili a zavírali Čechy, míněno obecně samozřejmě včetně Moravanů i Slezanů, je velmi nebezpečná. Vidíme to dnes, kde je zpochybňován zavedený systém parlamentní demokracie a parlamentních stran a vyzdvihována vláda občanské aktivistické společnosti. Tento vývoj a směr je nezdravý, nebezpečný a mnoho z mladých  lidí si neuvědomuje, co vlastně podporují.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru