Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Postavit 300 bytů a základní školu plánuje Praha v Horních Počernicích
Vizualizace chystaného projektu s městskými byty. Zdroj: Projektil architekti 2022, PDS

Postavit 300 bytů a základní školu plánuje Praha v Horních Počernicích

Pražská developerská společnost (PDS) pro hlavní město připraví výstavbu asi 300 bytů na městských pozemcích v Horních Počernicích. Novinářům to po pondělním jednání městské rady řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS). V Horních Počernicích, které leží na východním okraji Prahy, plánuje metropole postavit také školu. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Rada hl. m. Prahy schválila investiční přípravu projektu Beranka, který bude tvořit přibližně 300 městských nájemních bytů a základní škola pro asi 540 dětí. 

V letošním roce bude pro toto území o rozloze 63 000 m2 pod vedením Pražské developerské společnosti (PDS) připraven takzvaný masterplan, který se stane podkladem pro architektonické soutěže a výběrová řízení na jednotlivé části tohoto projektu. 

Jejich účelem bude zajistit zpracovatele dokumentací pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Vlastní realizaci projektu Beranka Horní Počernice PDS předpokládá v letech 2025 až 2030.    

„Projekt Beranka na východním okraji Prahy v Horních Počernicích umožňuje vytvořit cca 300 nových bytových jednotek dostupného městského bydlení a občanskou vybavenost v podobě základní školy pro 540 dětí a sportovního areálu. Předpokládáme převážně výstavbu nízkopodlažních bytových domů podle urbanistického konceptu low-rise high density, který naváže na stávající zástavbu v Horních Počernicích,“ řekl Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora Prahy pro územní rozvoj. 

„Dostupné bydlení a navyšování bytového fondu je jednou z našich priorit. Většina metropolí se potýká s nedostatkem bytů, respektive s větší poptávkou, než je nabídka. Logicky je to z důvodů atraktivity hlavních měst, kde je dostatek pracovních příležitostí, vzdělávacích institucí, kulturního vyžití a dalších výhod. Snažíme se ale hledat všechny alternativy a možnosti pro navyšování počtu nájemních bytů pro Pražany, jsem proto moc ráda i za tento projekt,“ sdělila náměstkyně primátora pro sociální oblast, zdravotnictví a bytovou politiku Alexandra Udženija (ODS). 

„Pražská developerská společnost v roce 2023 zpracuje pro lokalitu takzvaný masterplan, který rozvrhne novou výstavbu a rozdělí ji na vhodné realizační celky. Následně vyhlásí architektonické soutěže nebo výběrová řízení na dodavatele jednotlivých projektových dokumentací pro územní a stavební řízení. Realizace celého projektu Beranka Horní Počernice se podle postupu povolovacího procesu předpokládá v letech 2025 až 2030,“ uvedl Petr Urbánek, ředitel PDS.   

Hlavní město podle něj v rámci tohoto projektu vychází významně vstříc požadavku městské části Praha 20 na výstavbu základní školy a do původně ryze rezidenčního projektu Beranka ji navrhuje. Ostatní plochy v Horních Počernicích určené územním plánem pro školství jsou především ve vlastnictví soukromých majitelů, kteří o tomto funkčním využití svých pozemků neuvažují. 

Základní informace o projektu Beranka:

Lokalita: Praha 20, mezi ulicemi Tlustého, K Odpočinku, K Berance a Bořetická

Rozloha pozemku: 63 000 m2

Hrubá podlahová plocha (HPP): 31 300 m2

Počet městských nájemních bytů: 300

Občanská vybavenost v projektu: Základní škola a sportoviště

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy


Autor: Jan Puci

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru