Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pospíšil: TOP 09 dlouho ukazuje na expanzivní politiku Putinova režimu. Je proto dobře, že Hřib jede do Kyjeva
Předseda pražské TOP 09, zastupitel hlavního města a europoslanec Jiří Pospíšil. Foto: Jan Puci

Pospíšil: TOP 09 dlouho ukazuje na expanzivní politiku Putinova režimu. Je proto dobře, že Hřib jede do Kyjeva

Pražští radní dnes podpořili cestu primátora Zdeňka Hřibu do Kyjeva, který tam vyjádří Ukrajině solidaritu v době hrozícího válečného konfliktu s Ruskem. Zároveň mu pro jednání s ukrajinským protějškem naložili na cestu pár úkolů.

Zdeněk Hřib odlétá dnes odpoledne na dva dny do Kyjeva. Setká se tam se starostou ukrajinské metropole, bývalým boxerským šampionem Vitalijem Kličkem a také s primátorem Varšavy Rafalem Trzaskowskim.

„Vyjadřujeme podporu a solidaritu Ukrajině. Je zásadní, aby ukrajinští obyvatelé a svobodně zvolení představitelé země rozhodovali o své budoucnosti a také o svých partnerech,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady hl. m. Prahy Hřib. Tím narážel na fakt, že Ukrajina stojí o členství v NATO, což Rusko dlouhodobě odmítá, protože by to bralo jako ohrožení své bezpečnosti.

Hřib, který si v Kyjevě, mimo jiné, prohlédne bunkry civilní ochrany, také pochválil opoziční ODS, že cestu podporuje. Předseda klubu občanských demokratů v pražském zastupitelstvu v pátek nabídl primátorovi účast zástupce ODS na této zahraniční cestě. Strana byla ochotna uhradit veškeré související náklady s touto cestou. Nicméně takto na poslední chvíli prý už nebylo možné protokolárně potvrzenou delegaci s diplomatickými pasy nějak rozšířit, takže Hřibova delegace byla bez zástupců ODS či jiné strany. Navíc Hřib uvedl, že to je setkání primátorů.

„Musím se ptát, zda je cesta na Ukrajinu v době, kdy odtamtud Česká republika a další země evakuují lidi, skutečně vhodná. Ale to je záležitost pana primátora,“ uvedla pražská zastupitelka a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). 

Podle pražského zastupitelé a předsedy pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila se radní dohodli, že primátor Hřib navrhne pomoc Kyjevu. „Nechceme jen morální podporu, i když ta je také důležitá. Vyjadřuji podporu cestě primátora. TOP 09 celou dobu poukazuje na nepřijatelnou expanzivní politiku Putinova režimu, která se posunula do další fáze, kdy po okupaci Krymu hrozí okupace celé Ukrajiny. Je správné, že Česko stojí za Ukrajinou a Praha stojí za Kyjevem,“ řekl Pospíšil.

Cestu Hřiba podpořil i další koaliční partner Pirátů – Praha Sobě. Předseda zastupitelského klubu Jan Čižinský uvedl, že Praha je připravena v případě válečného konfliktu Ukrajině humanitárně pomáhat na úrovni metropole jako celku i jednotlivých městských částí. „Apelujeme na vládu, aby zahrnula zde žijící občany Ukrajiny pod veřejné zdravotní pojištění, to by bylo v eskalaci napětí dobré,“ řekl.

Z primátorovy cesty naopak nemá radost předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop. „Dlouhodobě nerozumím tomu, proč má Zdeněk Hřib potřebu vměšovat se do zahraniční politiky. Nemohu se zbavit dojmu, že tím hlavním motivem je pro primátora jeho osobní PR. Obzvlášť v situaci, kdy Praha má mnoho problémů, a on je tím, kdo by je měl řešit. Řešení krize na Ukrajině mu nepřísluší," sdělil. 


Autor: Jan Puci

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru