dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Pošlete nám sem 89 strážníků, vyzve Praha 1 primátora otevřeným dopisem
Ilustrační foto: archiv

Pošlete nám sem 89 strážníků, vyzve Praha 1 primátora otevřeným dopisem

V Městské části Praha 1 aktuálně chybí 89 strážníků. Ti jsou zapotřebí především v nočních hodinách, kdy dochází k rušení nočního klidu. Rada městské části Praha 1 proto na svém dnešním zasedání přijala další opatření, kterými chce problematiku každonočního rušení nočního klidu v ulicích Prahy 1 řešit. Žádost o navýšení konkrétního počtu strážníků obdrží pražský primátor Tomáš Hudeček formou otevřeného dopisu.

Počet chybějících strážníků byl vyčíslen přímo ředitelem Městské policie Praha 1 a přesně odráží reálný podstav. Kvůli němu není podle radnice první městské části v současné době možné, především v nočních hodinách, efektivně čelit každonočnímu porušování veřejného pořádku.

„Pan primátor vyjádřil prostřednictvím mediálních výstupů vstřícný postoj v tom směru, že osobně podpoří naši žádost o posílení stavu městských strážníků na Praze 1. Takový postoj samozřejmě vítáme, neboť o totéž žádáme již řadu let. Proto se na pana primátora obracím formou dopisu,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD).

Další opatření, kterými chce Praha 1 řešit situaci kolem rušení nočního klidu:

  1. Rozšířit a zkvalitnit stávající kamerový systému o tzv. inteligentní software, vč. monitorování úrovně hladiny hluku, s cílem včasného zjištění rušení nočního klidu a zrychlení zásahu MP či PČR.
  2. Přijetím presumce, že v případě prokázaného porušení nočního klidu v předmětné lokalitě, nebude ze strany MČ Praha 1 vydán souhlas s umístěním restaurační předzahrádky.
  3. Důrazně dohlížet, aby provozní doba podniků situovaných do nebytových prostorů ve vlastnictví MČ Praha 1 byla do 22, respektive do 24:00 hodin, dle jednotlivých lokalit. Stejně tak v případě povolených restauračních předzahrádek.
  4. Ve spolupráci s podnikateli realizovat společná opatření směřující zejména ke zklidnění prostoru před jejich provozovnami.
  5. Připravit a případně realizovat návrh vyhlášky vedoucí k regulaci provozní doby v omezené míře, jen na určitou místní lokalitu a určitý čas, a to pro případ, že všechna ostatní opatření nebudou účinná a protiprávní stav bude pokračovat nebo se zhoršovat.

„Dnes odpoledne rovněž zahájíme jednání se zástupci sdružení majitelů podniků, kterých se tento problém týká. Věřím, že sami podnikatelé budou mít zájem věc řešit, zejména, že jednání budou vzájemně vstřícná a efektivní, a že se situace v ulicích Prahy 1 začne v tomto směru měnit k lepšímu “ doplnil jedno z opatření Ivan Solil.

Návrh vyhlášky na zavedení takzvaných klidových zón chce mít Praha 1 připravený pro případ, že všechny dostupné možnosti řešení tohoto problému selžou a protiprávní stav bude pokračovat nebo se bude zhoršovat.

„Pevně věřím, že i ve smyslu uvedených nálezů Ústavního soudu, přijmou podnikatelé svůj díl odpovědnosti za své zákazníky, a to nejen v samotném prostoru jejich provozovny, ale i před jejím prahem,“ dodal radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru