dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Poslední večeře potkana: V podzemí se bude hubit Hubexem
Potkani jsou v Praze přemnoženi. Foto: Wikimedia Commons

Poslední večeře potkana: V podzemí se bude hubit Hubexem

Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.

Krysa vs. potkan

Velikost: Krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla.

Tělo: Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan a jsou téměř holé. Oči má větší.    

Způsob života: Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa.

Mláďata: Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat.

„Na letošní rok máme nachystáno devět tisíc kilogramů nástrah. Jako tradičně začínáme v Městské části Praha 1. První na řadu přijde Nové Město, a to od Smetanova nábřeží až po Václavské náměstí,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

V průběhu následujících měsíců PVK ošetří další rizikové lokality. Největší výskyt potkanů PVK zaznamenávají v Praze 4 – Nusle, Spořilov, Braník a Michle, v Praze 5 – na Smíchově, v Praze 7 – v okolí stanice metra Nádraží Holešovice, v Praze 8 – v Ďáblicích, v Praze 10 – ve Vršovicích v okolí říčky Botič a v Újezdě nad Lesy.

Pražská kanalizační síť je domovem několika miliónů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky.

Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. „Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ uvedl Mrázek.

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.


Další články
Nahoru