Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 14°C
Pátek 7. 5. 2021
Svátek má Stanislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Poslankyně Červíčková: Daňové slevy na zvýšení zaměstnanosti lidí nad 50 let se vyplatí všem. I státu
Úřad práce. Ilustrační foto: archiv

Poslankyně Červíčková: Daňové slevy na zvýšení zaměstnanosti lidí nad 50 let se vyplatí všem. I státu

Problematikou nezaměstnaných ve věkové kategorii +50 se zabývám víc než 10 let. Musím přiznat, že když jsem zakládala neziskovou organizaci s cílem pomoci téhle skupině s uplatněním na trhu práce, rozhodně jsem nečekala, že se bude situace stále zhoršovat. Podíl osob starších padesáti let na celkovém počtu nezaměstnaných v České republice totiž prakticky jen roste. A to i přes opakované ujišťování Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), že je pro něj řešení tohoto problému prioritou.

Oficiální statistiky však potvrzují, že problém naopak postupně eskaluje, proto jsem přesvědčená, že musí být konečně řešen koncepčně, systémově. Vypisování rádoby motivačních dotačních titulů ze strany MPSV prostě nestačí, jakkoliv je samotné ministerstvo považuje za klíčové. Ostatně, kdyby dotace fungovaly, jen stěží by podíl nezaměstnaných +50 vzrostl za posledních 10 let o 8,24 procenta.

Čísla ale nejsou všechno. Statistické údaje je vždy nutné nahlížet optikou jednotlivých lidských příběhů, které se od sebe často výrazně liší. Aktuálně je v Česku přibližně 90 000 nezaměstnaných, kteří už překročili padesátku a snaží se najít adekvátní uplatnění na trhu práce.

Většina z nich je přitom v evidenci Úřadu práce dlouhodobě, velká část této skupiny navíc svým způsobem už jen čeká odchod do předčasného důchodu. Lidé z této věkové kategorie jsou zaměstnavateli na trhu práce často diskriminováni.

Je celkem běžné, že se „padesátník“ nedostane ani k pohovoru, protože je z výběrového řízení předem vyloučen kvůli datu narození uvedenému v životopise. Důvodem může být stále převažující názor, že jsou pracovní návyky této generace zastaralé, že se lidé nad 50 let neumí přizpůsobit novým technologiím nebo třeba neovládají cizí řeči.

Přitom právě tahle generace ukončila vysokou školu v letech 1994 až 1995, jazyková výbava jim tedy nechybí. Mnoho z nich navíc absolvovalo zahraničí stáže a rozhodně zvládá běžnou uživatelskou i vyšší úroveň IT technologií.

Je proto zcela nezbytné motivovat zaměstnavatele k překonání podobných předsudků. Osobně se pak domnívám se, že každý zaměstnavatel uvítá motivaci finanční, a to nejen v covidové době. Samozřejmě ale chápu, že blízká budoucnost bude pro řadu firem velmi složitá a lze očekávat, že se podíl nezaměstnaných ve věkové kategorii +50 brzy ještě zvětší.

S ohledem na vše výše uvedené a ve snaze o hledání systémového řešení jsem tak došla k názoru, že je potřeba jít primárně cestou legislativních změn. Konkrétně mám na mysli snížení daňového základu zaměstnavatelů. Tento nástroj je nicméně v českém daňovém prostředí neznámý, proto je na místě otevřít k jeho zavedení diskusi.

Za mě by bylo nejvhodnější doplnit do § 35 odst. 1 zákona o daních z příjmů nové písmeno c), podle něhož by byla poskytnuta sleva na dani zaměstnavateli, který zaměstná osobu, jež ke dni nástupu do zaměstnání dovršila 50 let věku a současně byla po dobu předchozích tří (eventuálně šesti) měsíců vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání Úřadu práce ČR. Slevu na dani bych navrhla stanovit ve výši 20 000 korun. Doba evidence na Úřadu práce i výše slevy na dani jsou však otázkou další diskuse a lze je upravit.

Můj návrh se opírá o následující propočty. Uplatnění slevy sníží daňovou povinnost zaměstnavatele a s ní i příjmy státu. Na druhou stranu je nutné vzít v úvahu úspory státního rozpočtu dané tím, že dlouhodobě nezaměstnaný nebude nadále veden v evidenci Úřadu práce a nebude tím pádem čerpat podporu v nezaměstnanosti.

Stát za něj také nebude povinen nadále hradit sociální a zdravotní pojištění. Návrh se zároveň netýká osob, které jsou sice starší 50 let, ale jsou schopné obstát na pracovním trhu v konkurenci mladších uchazečů bez jakékoliv státní podpory.

Možnost uplatnit slevu na dani by se rovněž nevztahovala na případy, kdy už je osoba starší 50 let u zaměstnavatele zaměstnána a 50. rok věku v pracovním poměru pouze dovrší.

Cílem daňového zvýhodnění je především zvýšit zaměstnanost ve věkové kategorii +50, která bude díky příjmům odvádět daně a státu sníží náklady spojené s jejich evidencí na Úřadu práce.

Průměrné náklady vynaložené veřejným rozpočtem na jednoho nezaměstnaného se totiž pohybují kolem 207 000 korun za rok, jak vyplývá z publikace Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, v.v.i. z roku 2016.

MPSV rovněž sleduje prostředky vynaložené na pasivní politiku zaměstnanosti, které zahrnují finanční prostředky čerpané na podporu v nezaměstnanosti, kompenzaci odbytného, odchodné a odstupné, refundaci dávek do států EU, poštovní a bankovní poplatky a úhradu lékařských posudků.

monika-cervickova-2

Poslankyně Monika Červíčková

V roce 2019 bylo na těchto položkách vyplaceno celkem 8 144 407 000 korun, z toho přímé náklady na podporu v nezaměstnanosti činily 8,05 miliardy.

Propočty tedy hovoří jasně: daňové slevy na zvýšení zaměstnanosti osob starších 50 let se vyplatí všem, včetně státu. Jsem ale pragmatik, a tak vím, že prosadit skutečně funkční zákonné úpravy do konce tohoto volebního období nestihneme.

Prostor pro diskusi tu ale je a já pevně věřím, že čím dřív ji otevřeme, tím rychleji bude změna možná. Pro dlouhodobě nezaměstnané jde doslova o světélko na konci tunelu.

Autorkou textu je Ing. Monika Červíčková, poslankyně za hnutí ANO

V roce 2009 založila neziskovou organizaci PLUS 50, v níž je ředitelkou a po celou dobou zde působí jako dobrovolnice.


Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Pražská ODS: Koalice se zdražováním jízdenek lidem neříká pravdu

22. dubna 2021 ve 12:29

Pražská koalice neříká lidem pravdu, když se rozhodla o čtvrtinu zdražit jednorázové turistické jízdné. Před rokem totiž tvrdila, že k tomu, aby se stabilizovalo hospodaření dopravního podniku, je nezbytné zvyšovat cenu jednorázových jízdenek a každý rok postupně zdražovat i kupony o 365 korun....

Komentář: Doprovázení pěstounských rodin si jistě zaslouží legislativní úpravu, musí však být citlivá

13. dubna 2021 v 09:42

Téma pěstounů je v současné době více diskutované než dřív, a to je určitě dobře. Poměrně často se však pěstounství zaměňuje s adopcí dětí, a ne každý je schopen uvědomit si mezi těmito dvěma instituty rozdíly. Jedno mají ale společné: pěstouni i adoptivní rodiče nahrazují rodinné prostředí dětem,...

Černochová: Po bitvě o navrácení deseti miliard přijde ministerstvo kvůli vlastní neschopnosti o půl miliardy

7. dubna 2021 v 17:01

„Pravomocné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o udělení více než půlmiliardové pokuty Ministerstvu obrany za pochybení při zakázce na nákup víceúčelových vrtulníků je pohromou pro obranný rozpočet a naše ozbrojené síly. Bez ohledu na to, zda bude následovat soudní proces, a...

ODS Praha: Pražské dopravě hrozí kolaps, slibovaná koordinace dopravních omezení se nekoná

18. března 2021 ve 14:21

Radní pro dopravu Adam Scheinherr na dnešním jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy představil rozsáhlý materiál, týkající se dopravních omezení v souvislosti s plánovanými opravami pražských komunikací. Z celkových 40 investičních akcí jich byla téměř polovina odmítnuta vedeními jednotlivých radnic...

Zajíčková: Navrženou podobu maturit vítám

7. února 2021 v 16:48

Letošní maturity budou v mnoha ohledech jiné. Studenti se toho vzhledem k situaci nestihli naučit tolik, kolik jejich spolužáci v předchozích ročnících. Nicméně nebudou prokazovat pouze objem vědomostí. Musí zvládnout ustát také stres, který s sebou zkouška dospělosti logicky...

Reakce Saunie na změny v systému PES

23. ledna 2021 v 10:52

Vítáme jakoukoliv inovaci systému PES, která směřuje k obnovení provozu služeb a obchodů ve všech stupních PES. Již delší dobu upozorňujeme na to, že je nutné za jasně stanovených podmínek otevření umožnit. Nicméně systém byl aktuálně upraven tak, že kritéria pro přechod do čtvrtého stupně...

Udženija: Mně tento krok vedení Prahy přijde postavený na hlavu

21. ledna 2021 v 16:03

Městská policie v Praze od začátku roku seškrtala počet tabulkových míst o 220 na celkových 2300. Podle předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandry Udženiji takový krok přišel v době, kdy by se naopak měl počet strážníků zvyšovat.

Chtěli jsme mluvit s jedním z těch šťastlivců, o kterých hovoří Babiš a Havlíček. Nepodařilo se žádného najít

14. ledna 2021 v 18:59

Podnikatelské odbory to vidí jasně: Spokojení podnikatelé a živnostníci? Jen virtuální realita, která má vládě pomoci zlepšovat její velmi pošramocenou pověst a mediální obraz.

Starosta Wenzl: Poděkování patří každému z vás za to, že jste se poprali s těžkou covidovou dobou

5. ledna 2021 ve 21:10

Vážení a milí spoluobčané, stojíme na prahu nového roku, který je jistě pro většinu z nás plný očekávání, víry a naděje. Rok uplynulý byl ve všech ohledech zkrátka jiný. Koho z nás by napadlo, že se v dnešní přetechnizované době zásadně změní naše životy vinou...

Pekarová Adamová mu připomněla zahrádkářský zákon

4. ledna 2021 ve 13:22

„Zatímco Evropská unie nakupovala vakcíny od různých výrobců, protože tehdy nebylo zřejmé, jakou která bude mít účinnost, Andrej Babiš chtěl ve Sněmovně řešit zahrádkářský zákon. Když teď hovoří o tom, že EU zaspala, nemá soudnost. Kdyby je nakupoval on, nemáme...

Černochová: Je nepřijatelné, že komunisté jí diktují faktické vyhladovění. Tato realita je ohavná a bude mít vážné důsledky

19. prosince 2020 v 16:17

„Vláda se chytila do vlastní pasti, kterou si nastražila, když opřela svou důvěru o komunistické hlasy. Je nepřijatelné, že 31 let od znovunabytí svobody a demokracie komunisté torpédují naši obranyschopnost a naše spojenecké závazky, oslabují naši armádu a diktují jí faktické vyhladovění. To vše...

Další články
Nahoru