Dnes Úterý - obcasny-dest 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Poslankyně Červíčková chystá další kulatý stůl k problematice dostupného bydlení
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Poslankyně Červíčková chystá další kulatý stůl k problematice dostupného bydlení

Už nejen hlavní město trápí nedostatek dostupných nových bytů. Kvůli velké složitosti stavebního řízení a řadě dalších faktorů se Česko v oblasti dostupnosti bydlení dostalo mezi nejhorší země v Evropě. Ve snaze přispět ke zlepšení situace založila poslankyně Monika Červíčková (ANO) pracovní skupinu.

Poslankyně loni na podzim uspořádala na téma rozvoje dostupného bydlení kulatý stůl kterého se zúčastnili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, municipalit, Asociace developerů i neziskového sektoru. Společně se hledala cesta, jak bytové podmínky v Česku zlepšit.

„Pražské byty patří k nejdražším ve střední Evropě, ceny bytů v zemi stále rostou a bydlení ve vlastním se tak stává spíš snem než realitou. Je nejvyšší část to změnit,“ uvedla poslankyně, proč se snaží nepříznivou situaci řešit. Další kulatý stůl se chystá na příští měsíc, březnový termín bude ještě upřesněn.

„Stále rostoucí ceny, které dělají z bydlení luxusní komoditu, představují pro společnost časovanou bombu. Jde totiž o problém, který se týká nás všech. I těch, kdo už mají bydlení vyřešené. Protože pokud necháme na ulici zdravotníky, hasiče, učitele, mladé rodiny, ale také seniory nebo handicapované, jen stěží budou obce schopné pokrýt potřeby svých obyvatel a zajistit pro ně stabilní životní prostředí. Jako poslankyni za Prahu je mi pak nejvíc smutno z bytových podmínek v našem hlavním městě, které se pomalu, ale jistě proměňuje ve skanzen,“ sdělila.

Prvním krokem pro řešení bytové krize by podle poslankyně mělo být definování relevantních pojmů. „Dostupné bydlení se totiž často zaměňuje s bydlením sociálním, což nikdy nebylo a není to samé. Právě zákonná definice těchto pojmů je přitom zásadní pro to, aby se na ně dala nabalit kvalitní legislativa,“ zdůraznila.

Při tvorbě nové legislativy je podle Červíčkové zároveň klíčová spolupráce se zástupci municipalit, které mají o bytových potřebách svých obyvatel nejlepší přehled, a dalších dotčených subjektů, tedy Ministerstva pro místní rozvoj, odborných organizací, občanských sdružení i běžné veřejností.

„Ti všichni jsou proto součástí pracovní skupiny, kterou jsme ve Sněmovně založila s cílem otevřít diskusi k rozpracovanému zákonu o dostupnosti bydlení a pomoci tak k řešení bytové krize,“ dodala poslankyně za Prahu.

Členem zmíněné pracovní skupiny je i místostarosta Prahy 11 a pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO), podle kterého je bytová situace v hlavním městě kritická. „Ceny zdejších bytů rostou už několik let rychleji než mzdy a neúměrně vysoké je i komerční nájemné. Výsledkem je, že bydlení v hlavním městě přestává být dostupné i pro rodiny se středně vysokými příjmy,“ uvedl.

K řešení krize podle něj přispěje, až v Praze přibude městských nájemních bytů. „Dostatečně velký obecní bytový fond totiž představuje přirozený prvek pro moderování realitního trhu a zdá se, že si Praha tuto skutečnost začíná uvědomovat. Je nicméně zřejmé, že podíl městských nájemních bytů v metropoli je pro tyto účely příliš nízký,“ dodal.

Loni založilo hlavní město Pražskou developerskou společnost, která se bude věnovat rozvoji městských pozemků s cílem iniciovat a rozvíjet městkou bytovou výstavbu. Hlavním smyslem organizace je příprava pozemků, které zůstaly ve vlastnictví metropole. Na těchto pozemcích by měly být připravovány projekty ve prospěch dostupného bydlení pro různé vrstvy obyvatel.

Vizí je, že by v budoucnu mohlo být v Praze postaveno deset tisíc bytů ročně, s tím, že městská výstavba by měla být kolem dvou tisíc bytů ročně. Potenciál na pozemcích, na kterých má Pražská developerská společnost pracovat, je zhruba pět až šest tisíc dokončených bytů v horizontu šesti až deseti let.


Autor: red

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

16. října 2021 ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

16. října 2021 v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Praha 4: Den zdraví konferenčním centru City

15. října 2021 ve 12:03

Akce společnosti Stop Obezitě proběhne letos 23. října od 10 do 18 hodin v prostorách konferenčního centra City, v blízkosti metra C Pankrác.

Podzimní úklid na Šestce: Čištění chodníků a zeleně potrvá dva měsíce

15. října 2021 v 11:53

Praha 6 pořádá nad rámec pravidelných pololetních úklidů mimořádné podzimní čištění chodníků, rabátek kolem stromů a sběr psích exkrementů. Akce začala na začátku října, potrvá do konce listopadu a zaměřuje se především na odstranění plevele a nečistot z chodníků...

Ve čtyřicátém druhém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

14. října 2021 v 18:29

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Revitalizace jihovýchodní části parku u Národního muzea se dočká úprav, Praha 2 vybrala dodavatele

13. října 2021 ve 22:25

Rada městské části Praha 2 rozhodla o výběru dodavatele revitalizace jihovýchodní části parku Čelakovského sady. Nejvhodnější nabídku k veřejné zakázce malého rozsahu podala společnost Gardenline s nabídkovou cenou 7 098 877 korun včetně DPH. S vítěznou společností začne městská část v nejbližší...

Festival popkultury Comic-Con Prague

13. října 2021 v 11:45

Comic-Con Prague je festival popkultury po vzoru Comic-Conů po celém světě. Přináší pestrý program zejména pro fanoušky sci-fi, fantasy a hororu ve hrách, filmech a seriálech, anime a comicsu, knihách a obrazech, hudbě a kostýmech atd.

Letiště Praha obnovuje exkurze

13. října 2021 v 09:07

Prohlídka letištních ploch nebo návštěva u letištních hasičů je zpět. Letiště Praha po pandemii onemocnění covid-19 obnovuje oblíbené exkurze. V rámci nich mají fanoušci letadel a letectví možnost poznat provoz letiště a z několika desítek metrů sledovat přistání a starty letadel i jejich...

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. října 2021 v 05:58

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně...

Praha 6 obdržela Cenu primátora hl. města Prahy

10. října 2021 ve 21:20

Minulý týden byly ve Španělském sále Pražského hradu slavnostně předány Ceny Opera Civitatem 2021 v rámci bilančního projektu Naše město 1991–2021. Tato cena se uděluje městům, která v uplynulých 30 letech realizovala nejkvalitnější a nejprospěšnější soubory veřejných staveb ku prospěchu jejich...

Pamětní deska malíře a ilustrátora Gustava Kruma

9. října 2021 v 08:02

Jeho doménou byla dobrodružná ilustrace a mnoho čtenářů vidělo poprvé Vinnetoua právě očima Gustava Kruma.

Další články
Nahoru