Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Poslankyně Červíčková chystá další kulatý stůl k problematice dostupného bydlení
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Poslankyně Červíčková chystá další kulatý stůl k problematice dostupného bydlení

Už nejen hlavní město trápí nedostatek dostupných nových bytů. Kvůli velké složitosti stavebního řízení a řadě dalších faktorů se Česko v oblasti dostupnosti bydlení dostalo mezi nejhorší země v Evropě. Ve snaze přispět ke zlepšení situace založila poslankyně Monika Červíčková (ANO) pracovní skupinu.

Poslankyně loni na podzim uspořádala na téma rozvoje dostupného bydlení kulatý stůl kterého se zúčastnili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, municipalit, Asociace developerů i neziskového sektoru. Společně se hledala cesta, jak bytové podmínky v Česku zlepšit.

„Pražské byty patří k nejdražším ve střední Evropě, ceny bytů v zemi stále rostou a bydlení ve vlastním se tak stává spíš snem než realitou. Je nejvyšší část to změnit,“ uvedla poslankyně, proč se snaží nepříznivou situaci řešit. Další kulatý stůl se chystá na příští měsíc, březnový termín bude ještě upřesněn.

„Stále rostoucí ceny, které dělají z bydlení luxusní komoditu, představují pro společnost časovanou bombu. Jde totiž o problém, který se týká nás všech. I těch, kdo už mají bydlení vyřešené. Protože pokud necháme na ulici zdravotníky, hasiče, učitele, mladé rodiny, ale také seniory nebo handicapované, jen stěží budou obce schopné pokrýt potřeby svých obyvatel a zajistit pro ně stabilní životní prostředí. Jako poslankyni za Prahu je mi pak nejvíc smutno z bytových podmínek v našem hlavním městě, které se pomalu, ale jistě proměňuje ve skanzen,“ sdělila.

Prvním krokem pro řešení bytové krize by podle poslankyně mělo být definování relevantních pojmů. „Dostupné bydlení se totiž často zaměňuje s bydlením sociálním, což nikdy nebylo a není to samé. Právě zákonná definice těchto pojmů je přitom zásadní pro to, aby se na ně dala nabalit kvalitní legislativa,“ zdůraznila.

Při tvorbě nové legislativy je podle Červíčkové zároveň klíčová spolupráce se zástupci municipalit, které mají o bytových potřebách svých obyvatel nejlepší přehled, a dalších dotčených subjektů, tedy Ministerstva pro místní rozvoj, odborných organizací, občanských sdružení i běžné veřejností.

„Ti všichni jsou proto součástí pracovní skupiny, kterou jsme ve Sněmovně založila s cílem otevřít diskusi k rozpracovanému zákonu o dostupnosti bydlení a pomoci tak k řešení bytové krize,“ dodala poslankyně za Prahu.

Členem zmíněné pracovní skupiny je i místostarosta Prahy 11 a pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO), podle kterého je bytová situace v hlavním městě kritická. „Ceny zdejších bytů rostou už několik let rychleji než mzdy a neúměrně vysoké je i komerční nájemné. Výsledkem je, že bydlení v hlavním městě přestává být dostupné i pro rodiny se středně vysokými příjmy,“ uvedl.

K řešení krize podle něj přispěje, až v Praze přibude městských nájemních bytů. „Dostatečně velký obecní bytový fond totiž představuje přirozený prvek pro moderování realitního trhu a zdá se, že si Praha tuto skutečnost začíná uvědomovat. Je nicméně zřejmé, že podíl městských nájemních bytů v metropoli je pro tyto účely příliš nízký,“ dodal.

Loni založilo hlavní město Pražskou developerskou společnost, která se bude věnovat rozvoji městských pozemků s cílem iniciovat a rozvíjet městkou bytovou výstavbu. Hlavním smyslem organizace je příprava pozemků, které zůstaly ve vlastnictví metropole. Na těchto pozemcích by měly být připravovány projekty ve prospěch dostupného bydlení pro různé vrstvy obyvatel.

Vizí je, že by v budoucnu mohlo být v Praze postaveno deset tisíc bytů ročně, s tím, že městská výstavba by měla být kolem dvou tisíc bytů ročně. Potenciál na pozemcích, na kterých má Pražská developerská společnost pracovat, je zhruba pět až šest tisíc dokončených bytů v horizontu šesti až deseti let.


Autor: red

Den dětí na pražských náplavkách

Včera ve 12:15

Na Den dětí budou náplavky patřit hlavně dětem. Plno zábavy najdou na obou březích Vltavy, v Praze 2 a Praze 5.

Dětský den s Protěží

25. května 2022 v 11:28

Nezisková organizace Protěž připravila na neděli 29. května zábavné odpoledne pro celou rodinu, které proběhne v parku Grébovka od 13 hodin. Vstupné je zdarma

Proběhlo veřejné setkání k úpravám prostranství pod pergolou Mendelova

25. května 2022 v 08:33

Minulý týden v úterý uspořádala Praha 11 veřejné setkání k úpravám prostranství pod pergolou Mendelova, které vzešlo jako reakce na statické posouzení stavu pergoly. Městská část o tom informovala na svém webu.

Se starostkou okolo Pětky v červnu. Setkání nejen pro pejskaře

25. května 2022 v 08:30

Další setkání Se starostkou okolo Pětky. V neděli 19. června budete s kynology hledat místo pro psí loučku.

Milovníci muškátů se sejdou v botanické zahradě

25. května 2022 v 08:25

Botanická zahrada v Troji připravila oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny zaplní expozici Ornamentální zahrady od 27. do 29. května. 

Užijte si Jižní Město na vlastní uši, Praha 11 přináší projekt Podcasty

25. května 2022 v 08:04

Praha 11 přináší v novém projektu Podcasty rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na akce i aktuality z dění v jedenácté městské části.

Festival jak víno na Střeláku

25. května 2022 v 06:25

Ta nejlepší vína z Jižní Moravy se představí po boku zahraniční tvorby. Můžete tak porovnat kvalitu našich vín se světem.

Pražské služby dětem. Na Ladronku přijde i Michal Nesvadba

24. května 2022 v 19:10

Pražské služby zvou již podesáté na zábavnou rodinnou akci na Ladronce v sobotu 18. června od 11 hodin. 

Sérií vzpomínkových akcí si Praha 2 připomene 80. výročí operace Anthropoid

24. května 2022 v 19:04

Městská část Praha 2 připravuje k letošnímu 80. výročí vojenské operace Anthropoid hned několik vzpomínkových akcí. Na mnohých se bude podílet také Československá obec legionářská. Mezi výčtem akcí nebudou chybět například panelové výstavy, tradiční pieta v Resslově ulici nebo celodenní akce pro...

Osmdesát let Operace Anthropoid připomene program na Karlově náměstí

24. května 2022 v 16:36

Akce k připomenutí 80. výročí operace Anthropoid se uskuteční v sobotu 18. června na Karlově náměstí.

Další články
Nahoru