
Poslankyně Červíčková chystá další kulatý stůl k problematice dostupného bydlení
21. února 2021 19:55
Poslankyně loni na podzim uspořádala na téma rozvoje dostupného bydlení kulatý stůl kterého se zúčastnili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, municipalit, Asociace developerů i neziskového sektoru. Společně se hledala cesta, jak bytové podmínky v Česku zlepšit.
„Pražské byty patří k nejdražším ve střední Evropě, ceny bytů v zemi stále rostou a bydlení ve vlastním se tak stává spíš snem než realitou. Je nejvyšší část to změnit,“ uvedla poslankyně, proč se snaží nepříznivou situaci řešit. Další kulatý stůl se chystá na příští měsíc, březnový termín bude ještě upřesněn.
„Stále rostoucí ceny, které dělají z bydlení luxusní komoditu, představují pro společnost časovanou bombu. Jde totiž o problém, který se týká nás všech. I těch, kdo už mají bydlení vyřešené. Protože pokud necháme na ulici zdravotníky, hasiče, učitele, mladé rodiny, ale také seniory nebo handicapované, jen stěží budou obce schopné pokrýt potřeby svých obyvatel a zajistit pro ně stabilní životní prostředí. Jako poslankyni za Prahu je mi pak nejvíc smutno z bytových podmínek v našem hlavním městě, které se pomalu, ale jistě proměňuje ve skanzen,“ sdělila.
Prvním krokem pro řešení bytové krize by podle poslankyně mělo být definování relevantních pojmů. „Dostupné bydlení se totiž často zaměňuje s bydlením sociálním, což nikdy nebylo a není to samé. Právě zákonná definice těchto pojmů je přitom zásadní pro to, aby se na ně dala nabalit kvalitní legislativa,“ zdůraznila.Při tvorbě nové legislativy je podle Červíčkové zároveň klíčová spolupráce se zástupci municipalit, které mají o bytových potřebách svých obyvatel nejlepší přehled, a dalších dotčených subjektů, tedy Ministerstva pro místní rozvoj, odborných organizací, občanských sdružení i běžné veřejností.
„Ti všichni jsou proto součástí pracovní skupiny, kterou jsme ve Sněmovně založila s cílem otevřít diskusi k rozpracovanému zákonu o dostupnosti bydlení a pomoci tak k řešení bytové krize,“ dodala poslankyně za Prahu.
Členem zmíněné pracovní skupiny je i místostarosta Prahy 11 a pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO), podle kterého je bytová situace v hlavním městě kritická. „Ceny zdejších bytů rostou už několik let rychleji než mzdy a neúměrně vysoké je i komerční nájemné. Výsledkem je, že bydlení v hlavním městě přestává být dostupné i pro rodiny se středně vysokými příjmy,“ uvedl.
K řešení krize podle něj přispěje, až v Praze přibude městských nájemních bytů. „Dostatečně velký obecní bytový fond totiž představuje přirozený prvek pro moderování realitního trhu a zdá se, že si Praha tuto skutečnost začíná uvědomovat. Je nicméně zřejmé, že podíl městských nájemních bytů v metropoli je pro tyto účely příliš nízký,“ dodal.Loni založilo hlavní město Pražskou developerskou společnost, která se bude věnovat rozvoji městských pozemků s cílem iniciovat a rozvíjet městkou bytovou výstavbu. Hlavním smyslem organizace je příprava pozemků, které zůstaly ve vlastnictví metropole. Na těchto pozemcích by měly být připravovány projekty ve prospěch dostupného bydlení pro různé vrstvy obyvatel.
Vizí je, že by v budoucnu mohlo být v Praze postaveno deset tisíc bytů ročně, s tím, že městská výstavba by měla být kolem dvou tisíc bytů ročně. Potenciál na pozemcích, na kterých má Pražská developerská společnost pracovat, je zhruba pět až šest tisíc dokončených bytů v horizontu šesti až deseti let.