Dnes Pondělí - oblacno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Poslankyně Červíčková chystá další kulatý stůl k problematice dostupného bydlení
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Poslankyně Červíčková chystá další kulatý stůl k problematice dostupného bydlení

Už nejen hlavní město trápí nedostatek dostupných nových bytů. Kvůli velké složitosti stavebního řízení a řadě dalších faktorů se Česko v oblasti dostupnosti bydlení dostalo mezi nejhorší země v Evropě. Ve snaze přispět ke zlepšení situace založila poslankyně Monika Červíčková (ANO) pracovní skupinu.

Poslankyně loni na podzim uspořádala na téma rozvoje dostupného bydlení kulatý stůl kterého se zúčastnili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, municipalit, Asociace developerů i neziskového sektoru. Společně se hledala cesta, jak bytové podmínky v Česku zlepšit.

„Pražské byty patří k nejdražším ve střední Evropě, ceny bytů v zemi stále rostou a bydlení ve vlastním se tak stává spíš snem než realitou. Je nejvyšší část to změnit,“ uvedla poslankyně, proč se snaží nepříznivou situaci řešit. Další kulatý stůl se chystá na příští měsíc, březnový termín bude ještě upřesněn.

„Stále rostoucí ceny, které dělají z bydlení luxusní komoditu, představují pro společnost časovanou bombu. Jde totiž o problém, který se týká nás všech. I těch, kdo už mají bydlení vyřešené. Protože pokud necháme na ulici zdravotníky, hasiče, učitele, mladé rodiny, ale také seniory nebo handicapované, jen stěží budou obce schopné pokrýt potřeby svých obyvatel a zajistit pro ně stabilní životní prostředí. Jako poslankyni za Prahu je mi pak nejvíc smutno z bytových podmínek v našem hlavním městě, které se pomalu, ale jistě proměňuje ve skanzen,“ sdělila.

Prvním krokem pro řešení bytové krize by podle poslankyně mělo být definování relevantních pojmů. „Dostupné bydlení se totiž často zaměňuje s bydlením sociálním, což nikdy nebylo a není to samé. Právě zákonná definice těchto pojmů je přitom zásadní pro to, aby se na ně dala nabalit kvalitní legislativa,“ zdůraznila.

Při tvorbě nové legislativy je podle Červíčkové zároveň klíčová spolupráce se zástupci municipalit, které mají o bytových potřebách svých obyvatel nejlepší přehled, a dalších dotčených subjektů, tedy Ministerstva pro místní rozvoj, odborných organizací, občanských sdružení i běžné veřejností.

„Ti všichni jsou proto součástí pracovní skupiny, kterou jsme ve Sněmovně založila s cílem otevřít diskusi k rozpracovanému zákonu o dostupnosti bydlení a pomoci tak k řešení bytové krize,“ dodala poslankyně za Prahu.

Členem zmíněné pracovní skupiny je i místostarosta Prahy 11 a pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO), podle kterého je bytová situace v hlavním městě kritická. „Ceny zdejších bytů rostou už několik let rychleji než mzdy a neúměrně vysoké je i komerční nájemné. Výsledkem je, že bydlení v hlavním městě přestává být dostupné i pro rodiny se středně vysokými příjmy,“ uvedl.

K řešení krize podle něj přispěje, až v Praze přibude městských nájemních bytů. „Dostatečně velký obecní bytový fond totiž představuje přirozený prvek pro moderování realitního trhu a zdá se, že si Praha tuto skutečnost začíná uvědomovat. Je nicméně zřejmé, že podíl městských nájemních bytů v metropoli je pro tyto účely příliš nízký,“ dodal.

Loni založilo hlavní město Pražskou developerskou společnost, která se bude věnovat rozvoji městských pozemků s cílem iniciovat a rozvíjet městkou bytovou výstavbu. Hlavním smyslem organizace je příprava pozemků, které zůstaly ve vlastnictví metropole. Na těchto pozemcích by měly být připravovány projekty ve prospěch dostupného bydlení pro různé vrstvy obyvatel.

Vizí je, že by v budoucnu mohlo být v Praze postaveno deset tisíc bytů ročně, s tím, že městská výstavba by měla být kolem dvou tisíc bytů ročně. Potenciál na pozemcích, na kterých má Pražská developerská společnost pracovat, je zhruba pět až šest tisíc dokončených bytů v horizontu šesti až deseti let.


V Praze 11 se soutěží O zlatý klíč

Dnes v 07:40

Letošní již dvanáctý ročník literární soutěže je určen obyvatelům a příznivcům Jižního Města s tématikou právě Jižního Města. Žánr není omezen, může to být fejeton, pohádka, báseň, povídka, i sci-fi, fantasy.

Propojení pro pěší a cyklisty mezi několika městskými částmi

Včera ve 21:01

Začala příprava propojení dočasnou komunikací od ulice Doupovské na Praze 15 do ulice U Záběhlického zámku v Praze 11. Dočasně ji bude využívat investor, který v Praze 11 dokončuje výstavbu v okolí místa zvaného Kulatý Chodovec. Na webu patnácté městské části o tom informoval místostarosta pro...

Praha 6 poskytne dotace na sportovní aktivity, kulturu, ekologii i památky

Včera v 08:21

Praha 6 i v letošním roce připravila dotační programy, jejichž cílem je podpořit sport a aktivní trávení volného času, ekologické projekty, péči o zeleň nebo zachování architektonického dědictví.

Ve Vysočanech bude Piskáčkova ulice

6. března 2021 v 09:23

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce...

Praha 4: Nezapomeňte zaplatit za psa

6. března 2021 v 08:58

Odbor finanční správy radnice čtvrté městské části upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

4. března 2021 v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Praha 6: Psychologická pomoc

3. března 2021 ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

3. března 2021 ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

3. března 2021 v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

2. března 2021 ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Další články
Nahoru