dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Poslanec ODS Bohuslav Svoboda: Pacient má právo znát výsledky zařízení, kde by se měl léčit
Poslanec ODS Bohuslav Svoboda bude se pokusí obhájit svůj mandát. Foto: archiv

Poslanec ODS Bohuslav Svoboda: Pacient má právo znát výsledky zařízení, kde by se měl léčit

Lékař, vysokoškolský pedagog a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda se příští sobotu dozví, jestli se mu podařilo obhájit poslanecký mandát. Na pražské kandidátní listině ODS je na čtvrtém místě. 

„Absolutní svoboda jednotlivce je to, proč stojí za to jít k volbám. ODS nabízí každému, aby svobodně budoval svou budoucnost a mohl své svobody uplatnit. ODS považuji za jedinou skutečnou pravicovou stranu u nás.“

Bohuslav Svoboda

Jaké je Vaše hlavní téma, kterým se ve své politické činnosti zabýváte?
Dlouhodobě je to zdravotnictví, kterému se věnuji celý život. A také školství. Obě tyto oblasti potřebují mnoho zlepšit, jak po odborné i kvalitativní stránce.

Zaměřme se blíže na zdravotnictví. Můžete zde být konkrétnější?
Ve zdravotnictví by mělo být zavedeno vícezdrojové zdravotnictví, aby měli lidé možnost mít víc variant připojištění. Cena léčby musí být poměřována její kvalitou. Informace o kvalitě zdravotnických zařízení by měla být pro pacienty dostupná, jak je to běžné ve světě. Lidé se pak rozhodnou, kde chtějí být léčeni. A dobrá zařízení by také měla být dobře zaplacena. Do systému je potřeba přinést kromě plošného zvyšování platů lékařů také ještě výraznější mzdy pro kvalitní odborníky s dobrými výsledky.

Pojďme se vrátit k informacím o úrovni zdravotnických zařízení. Odkud by se takové údaje braly?
Hlavně od zdravotních pojišťoven, které mají řadu informací o tom, jak jsou lidé léčeni, jak je léčba úspěšná, jaké jsou na ni náklady. Pacient by se měl dostat k přehledům o léčebných výsledcích jednotlivých zařízení. Tyto veřejně přístupné údaje by se měly každý rok aktualizovat. To považuji za nejzásadnější zásah do principu zdravotního pojištění, pokud budu zvolen, z pozice poslance se o to budu zasazovat.

Jaký máte názor na nadstandardy?
Podporuji je. Je to jednoduchá věc, mělo by se jednat o individuální připojištění, ze kterého se to bude platit. Nadstandard není o lepší posteli a jídle, ale o tom, jaká bude léčba. Připojištění by mělo být šité na míru, protože třeba mladší člověk, který sportuje, neřeší ještě náhradu kyčelního kloubu. A naopak někdo po padesátce se rád připojistí, aby se třeba jednou lepší kloub mohl dovolit. Prostě by zde měla fungovat možnost volby. Současné pojištění je obecnou solidární daní jednoho ke druhému.

A to je špatně?
Nedostatek vidím v tom, co jsem popsal, tedy že zde není možnost volby. Když připojištění na nadstandardy umožníme, zdánlivě paradoxně tím i pomůžeme těm, co na dražší péči nemají. Z toho základního systému, který je nyní, na jejich léčbu totiž zbyde více prostředků.  
 
svoboda-ods Strávil jste v Poslanecké sněmovně poslední čtyři roky. Pokud Vás do ní voliči opět pošlou, jaké zkušenosti si přenesete?
Dosavadní práce poslance mi ukázala, že když jste v opozici, skutečně se vaše myšlenky špatně prosazují. Ale zároveň si uvědomíte, že vše je o diskusi a vám nezbývá, než hledat pro své návrhy a myšlenky spojence i mezi koaličními poslanci, se kterými se musíte osobně scházet a věci s nimi podrobně probírat. Je to složité, ale jediná možná cesta, která může být někdy úspěšná.

Pro jakou koalici s účastí ODS byste zvednul ruku?
Pro koaliční spolupráci jsou potřeba jisté programové průniky, nějaké společné prvky. Nikdy nemám žádný průnik s komunisty. Je to moje celoživotní krédo, pramenící ze zkušenosti, kterou jsem v životě měl. Zbytek je o průniku programů. Nebylo by férové před volbami někoho preferovat. Vždyť nevíme, kdo se do Poslanecké sněmovny dostane. Po volbách se položí na stůl programy a začne se jednat.


Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Volby do Sněmovny se v Praze 10 uskuteční ve 109 okrscích. Informuje o nich aplikace

20. října 2017 v 11:14

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se konají dnes od 14 do 22 hodin a a zítra od 8 do 14 hodin. Na území Prahy 10  je vytvořeno celkem 109 volebních okrsků s čísly 10002 až 10109. 

Další články
Nahoru