dnes
Čtvrtek - zatazeno
22°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Poslanec Nacher chce, aby obce měly od státu zmocnění vydat vyhlášku ke krátkodobému ubytování
Sdílené ubytování se v Praze týká především historického a širšího centra. Ilustrační foto: archiv

Poslanec Nacher chce, aby obce měly od státu zmocnění vydat vyhlášku ke krátkodobému ubytování

Před čtvrt rokem byla ustanovena komise Rady hl. m. Prahy, aby se zabývala řešením poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. Dva týdny dozadu radní projednali a schválili doporučení od této komise. Ta navrhla podpořit pozměňovací návrh pražského zastupitele a zároveň poslance Patrika Nachera (ANO). Ten chce zákonem zmocnit obce k tomu, aby mohly vydávat vyhlášku, která umožní regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb.

Vedení Prahy ve svém usnesení na konci února uložilo radní Haně Kordové Marvanové (Spojené síly pro Prahu / STAN) informovat o přijatém usnesení Poslaneckou sněmovnu. Co děláte Vy pro to, aby váš pozměňovací návrh byl přijat?
V Parlamentu řeším, do jaké zákonné normy by měl být můj pozměňovací návrh včleněn. Nabízí se víc možností. Především novela živnostenského zákona, ale v úvahu připadá i zákon o místních poplatcích.

V čem Váš návrh spočívá?
Jde o zákonné zmocnění ze strany státu, aby si obce mohly sdílené ubytování samy řešit vyhláškou, která by tuto problematiku definovala a nastavovala pravidla pro poskytování tohoto typu ubytování. Už v minulém volebním období jsem s touto aktivitou přišel. Ctím právo každého nakládat se svým majetkem, ale nesmí to zasahovat do práv jiných lidí, v tomto případě ostatních majitelů, kteří ve svých bytech bydlí. A to se v současnosti v mnoha případech děje.

patrik-nacher_1

Pražský poslanec a zastupitel Patrik Nacher

Inspiroval jste se pro navrhnutí zákonného zmocnění v zahraničí?
Ano, v řadě evropských měst to takto řeší. Obce mají možnost nastavovat si pravidla pro tento druh podnikání. A každý si to řeší, s přihlédnutím k místním specifikům, po svém. I v Česku se dá předpokládat, že Praha, Český Krumlov či třeba Karlovy Vary budou postupovat odlišně při nastavování pravidel. Cíl bude však stejný, a to je snížit negativní dopady takvazného sdíleného ubytování, přesněji řečeno krátkodobého.

Máte už připraven návrh vyhlášky?
Znovu připomínám, že jsem se tématem zabýval již v minulém období, kdy vznikl i návrh vyhlášky. Podle ní by bylo možno provozovat krátkodobé ubytování v Praze 90 dní v roce, ale kdyby se na tom SVJ dohodlo, tak by se počet dnů dál prodloužit v daném domě, třeba na 150 dnů v roce. Ale rád bych zdůraznil, že toto je jen návrh, o kterém by se mělo diskutovat. Jsem si vědom, že při hledání konsenzu se mohou jednotlivé parametry návrhu měnit.

Věříte, že konečná dohoda bude vycházet z Vašeho návrhu? Nyní jste v Praze v opozici…
Od vzniku mého návrhu uplynula nějaká doba, část politické reprezentace Prahy se obměnila. Ale je v zájmu i pražské koalice, abychom se domluvili. Paní Marvanová je bohužel jen jedna z mála lidí ve vedení Prahy, kteří chápou přesah mezi pražskou a celostátní politikou. Co je na magistrátu koalice, na levém břehu Vltavy je opozicí a naopak. Když si budeme dělat naschvály, v Parlamentu to neprojde. Proto je potřeba najít společnou řeč.

Kdy to bude?
Nejdříve potřebuji najít s členy vlády tu správnou legislativní normu, do které se můj návrh na zmocnění obcí podaří včlenit. A podle toho uvidím, kdy má norma šanci na konečné přijetí. A následně bude záležet na Praze, jak rychle dokáže připravit a uvést v život vlastní vyhlášku.

Až bude mít Praha možnost vyhlášku udělat, jak by měla vypadat?
Vše bude záležet na sladění představ města, lidí, kteří krátkodobé ubytování nabízí, ale také těch, kteří musí snášet současné negativní dopady. Je tam každopádně řada aspektů, které budou muset tvůrci vyhlášky řešit, aby byla skutečně účinná a přispěla k řešení současného problému.

Když se pražští radní před dvěma týdny ztotožnili s doporučením komise, která se řešením poskytování krátkodobých ubytovacích služeb, přijali řadu doporučení k pozměňovacím návrhům poslance Jakuba Michálka (Piráti) k novele zákona o místních poplatcích, které se také týkaly sdíleného ubytování. Jak se na Michálkovu aktivitu díváte?
Mně se jeho pozměňovací návrhy v principu líbí. Z doporučení komise k těmto návrhům je však patrné, že je potřeba návrhy ještě dopracovat. Ale jeho návrhy určitě dávají smysl a je potřeba o nich diskutovat. Kolik jich nakonec bude přijato, je předčasné hovořit.


Mimořádné zasedání zastupitelů Prahy 4 se uskuteční s organizačními opatřeními pro veřejnost

27. května 2020 v 00:33

Pro mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se uskuteční dnes od 13 hodin v jednacím sále ve třetím patře Nuselské radnice (Táborská 500), platí nadále pravidla, která upravují konání akcí v uzavřených prostorách.

Zasedání zastupitelstva Prahy 3 se neuskuteční tradičně na radnici, ale v hotelu Olšanka

25. května 2020 ve 22:15

Již 11. zasedání zastupitelů Prahy 3 v tomto volebním období se uskuteční v úterý 26. května od 15 hodin. Ne však v budově radnice na Havlíčkově náměstí, jak bývá zvykem, ale v nedalekém hotelu Olšanka v Táboritské ulici.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

24. května 2020 ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

24. května 2020 v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

Další články
Nahoru