Dnes Pátek - obcasny-dest 3°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Poslanec Nacher chce, aby obce měly od státu zmocnění vydat vyhlášku ke krátkodobému ubytování
Sdílené ubytování se v Praze týká především historického a širšího centra. Ilustrační foto: archiv

Poslanec Nacher chce, aby obce měly od státu zmocnění vydat vyhlášku ke krátkodobému ubytování

Před čtvrt rokem byla ustanovena komise Rady hl. m. Prahy, aby se zabývala řešením poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. Dva týdny dozadu radní projednali a schválili doporučení od této komise. Ta navrhla podpořit pozměňovací návrh pražského zastupitele a zároveň poslance Patrika Nachera (ANO). Ten chce zákonem zmocnit obce k tomu, aby mohly vydávat vyhlášku, která umožní regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb.

Vedení Prahy ve svém usnesení na konci února uložilo radní Haně Kordové Marvanové (Spojené síly pro Prahu / STAN) informovat o přijatém usnesení Poslaneckou sněmovnu. Co děláte Vy pro to, aby váš pozměňovací návrh byl přijat?
V Parlamentu řeším, do jaké zákonné normy by měl být můj pozměňovací návrh včleněn. Nabízí se víc možností. Především novela živnostenského zákona, ale v úvahu připadá i zákon o místních poplatcích.

V čem Váš návrh spočívá?
Jde o zákonné zmocnění ze strany státu, aby si obce mohly sdílené ubytování samy řešit vyhláškou, která by tuto problematiku definovala a nastavovala pravidla pro poskytování tohoto typu ubytování. Už v minulém volebním období jsem s touto aktivitou přišel. Ctím právo každého nakládat se svým majetkem, ale nesmí to zasahovat do práv jiných lidí, v tomto případě ostatních majitelů, kteří ve svých bytech bydlí. A to se v současnosti v mnoha případech děje.

patrik-nacher_1

Pražský poslanec a zastupitel Patrik Nacher

Inspiroval jste se pro navrhnutí zákonného zmocnění v zahraničí?
Ano, v řadě evropských měst to takto řeší. Obce mají možnost nastavovat si pravidla pro tento druh podnikání. A každý si to řeší, s přihlédnutím k místním specifikům, po svém. I v Česku se dá předpokládat, že Praha, Český Krumlov či třeba Karlovy Vary budou postupovat odlišně při nastavování pravidel. Cíl bude však stejný, a to je snížit negativní dopady takvazného sdíleného ubytování, přesněji řečeno krátkodobého.

Máte už připraven návrh vyhlášky?
Znovu připomínám, že jsem se tématem zabýval již v minulém období, kdy vznikl i návrh vyhlášky. Podle ní by bylo možno provozovat krátkodobé ubytování v Praze 90 dní v roce, ale kdyby se na tom SVJ dohodlo, tak by se počet dnů dál prodloužit v daném domě, třeba na 150 dnů v roce. Ale rád bych zdůraznil, že toto je jen návrh, o kterém by se mělo diskutovat. Jsem si vědom, že při hledání konsenzu se mohou jednotlivé parametry návrhu měnit.

Věříte, že konečná dohoda bude vycházet z Vašeho návrhu? Nyní jste v Praze v opozici…
Od vzniku mého návrhu uplynula nějaká doba, část politické reprezentace Prahy se obměnila. Ale je v zájmu i pražské koalice, abychom se domluvili. Paní Marvanová je bohužel jen jedna z mála lidí ve vedení Prahy, kteří chápou přesah mezi pražskou a celostátní politikou. Co je na magistrátu koalice, na levém břehu Vltavy je opozicí a naopak. Když si budeme dělat naschvály, v Parlamentu to neprojde. Proto je potřeba najít společnou řeč.

Kdy to bude?
Nejdříve potřebuji najít s členy vlády tu správnou legislativní normu, do které se můj návrh na zmocnění obcí podaří včlenit. A podle toho uvidím, kdy má norma šanci na konečné přijetí. A následně bude záležet na Praze, jak rychle dokáže připravit a uvést v život vlastní vyhlášku.

Až bude mít Praha možnost vyhlášku udělat, jak by měla vypadat?
Vše bude záležet na sladění představ města, lidí, kteří krátkodobé ubytování nabízí, ale také těch, kteří musí snášet současné negativní dopady. Je tam každopádně řada aspektů, které budou muset tvůrci vyhlášky řešit, aby byla skutečně účinná a přispěla k řešení současného problému.

Když se pražští radní před dvěma týdny ztotožnili s doporučením komise, která se řešením poskytování krátkodobých ubytovacích služeb, přijali řadu doporučení k pozměňovacím návrhům poslance Jakuba Michálka (Piráti) k novele zákona o místních poplatcích, které se také týkaly sdíleného ubytování. Jak se na Michálkovu aktivitu díváte?
Mně se jeho pozměňovací návrhy v principu líbí. Z doporučení komise k těmto návrhům je však patrné, že je potřeba návrhy ještě dopracovat. Ale jeho návrhy určitě dávají smysl a je potřeba o nich diskutovat. Kolik jich nakonec bude přijato, je předčasné hovořit.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru