dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Poslanci zřídili vyšetřovací komisi k Opencard. Viníci kauzy se smějí, zaznělo v Parlamentu
Ilustrační foto: archiv

Poslanci zřídili vyšetřovací komisi k Opencard. Viníci kauzy se smějí, zaznělo v Parlamentu

Příští středu budou poslanci volit své zástupce do vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která bude prověřovat způsob vyšetřování kauzy Opencard. Dnes ji na návrh poslance Stanislava Humla (ČSSD) ustavili. V kauze bylo zatím nepravomocně odsouzeno několik někdejších úředníků. Autoři projektu z řad městských politiků v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS) vystupovali v roli svědků. Stíhána je kvůli Opencard většina členů pozdější městské rady včetně Bémova nástupce, nyní poslance, Bohuslava Svobody (ODS) a současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).

Vyšetřovací komise

Sněmovna dosud – bez Opencard – zřídila 16 vyšetřovacích komisí. Zabývaly se například smlouvou o výstavbě dálnice D47, arbitráží mezi CME a Českem, kauzou společnosti Diag Human, kauzou kolem prodeje společnosti Unipetrol nebo zakázkou na dodávku mýtného systému. Jejich práce byly vesměs obdobné. Komise vypracovaly závěrečné zprávy, které ale většinou žádné nové informace nepřinesly.

„Vyšetřovací komise by měla prozkoumat celé vazby. Víme, že se na vyšetřování kauzy vystřídalo několik policistů. Mám dokonce informaci, že to bylo přes deset. Víme o tom, že tam jsou pokyny státních zástupců, které nejsou příliš košer,“ uvedl Huml. Ve vyšetřovací komisi bude celkem devět poslanců – po dvou z ČSSD a ANO, po jednom z KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvitu.

To se nelíbilo předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňku Stanjurovi – chtěl, aby měl každý poslanecký klub v komisi jen jednoho zástupce, to ale sněmovna neschválila. „Je to poměrně komický návrh, že prý parita, a přitom dva kluby mají dva členy a ostatní jen po jednom,“ řekl.

Kritizoval, že vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL tím pádem bude mít v komisi většinu – celkem pět členů. Naopak uspěl s návrhem, že výstupy z komise budou do konce letošního roku, původně to mělo být do šesti měsíců.

Válková: Skuteční viníci stíháni nejsou

Zřízení parlamentní komise podpořila v diskusi ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a další poslanci. „Už vím velmi dobře, jak těžce se kontroluje činnost orgánů činných v trestním řízení," uvedla Válková. I právnímu laikovi je podle ní jasné, že skuteční viníci stíháni nejsou. Rovněž podle Daniela Korteho (TOP 09) se ti, kteří kauzu zavinili, nyní pouze smějí.

Proti komisi vystoupil exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Poslanci to sice myslí dobře, komise ale podle něho bude politickým orgánem. Blažek varoval před selektivní spravedlností, když se má prověřovat postup státního zastupitelství jen v jednom trestním řízení, a ne ve všech.

Skeptický byl předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Obává se mimo jiné toho, že komise by ve výsledku mohla zamezit možnosti potrestání skutečných viníků.


Další články
Nahoru