dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražská politika

Poslanci se pohádali kvůli dětským skupinám a lesním školkám! Hlasování opět odložili - na úterý

Poslanci se v pátek hádali kvůli zákonu o dětských skupinách. O vetu prezidenta Miloše Zemana, který se bojí o existenci lesních školek, by měli hlasovat v úterý. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová připomněla, že vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se domluvila na přehlasování veta a následném předložení novely, podle které by bylo uzákoněno, že dětská zařízení by neměla povinnost se jako dětské skupiny registrovat.

Povinná registrace byla hlavním terčem kritiky – podle mnohých by to kvůli přísným hygienickým a stavebním normám ohrozilo lesní školky a další zařízení. „Všechny organizace, které se najednou probudily a proti zákonu o dětské skupině začaly bojovat, se budou moci uklidnit. Ty, které se zaregistrují, po čemž opravdu volají především zaměstnavatelé (a je jich také hodně), budou mít ze zákona určité benefity,“ uvedla ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

Její slova popudila především poslance a poslankyně TOP 09. Kupříkladu Nina Nováková řekla, že je pobouřena za všechny, kteří se v praxi snaží starat o děti v různých formách. „Jsem pobouřena tím, že se tady teď o nich mluví jako o něčem, co se náhle vynořilo z jakési temnoty, o čem se nevědělo. Protože to prostě fungovalo,“ řekla.

Farský: Proč zákon neschválíme napoprvé a pořádně?

Poslanec Jan Farský (TOP 09-STAN) se zase podivil nad tím, proč chce koalice schválit zákon, který bude následně novelizovat. „Proboha, my chceme schvalovat zákon, o kterém víme, že je ohrožující a nefunkční? Jestli umíme připravit rychlou novelu, proč se zrovna nedohodneme na funkčním zákoně a neschválíme ho napoprvé a pořádně?“ řekl. Dobrovolnou registraci, kterou chce vládní koalice řešit novelou, už navrhoval Senát, Poslanecká sněmovna ale trvala na své původní verzi.

Proti zákonu a za prezidentské veto se postavily také Úsvit a KSČM. Úsvitu vadí povinná registrace, komunisté odmítají dětské skupiny jako takové, protože mají nižší standard než klasické mateřské školy. ODS se nelíbil postup koalice, a tak předseda jejího poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura požádal o přestávku na poradu klubu. Sešli se zástupci poslaneckých klubů a domluvili se, že o prezidentském vetu se bude hlasovat až v úterý.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru