dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Poslanci schválili zákon o dětských skupinách a hned slíbili, že připraví jeho novelu
Ilustrační foto: archiv

Poslanci schválili zákon o dětských skupinách a hned slíbili, že připraví jeho novelu

Přesně 101 potřebným hlasem přehlasovala v úterý Poslanecká sněmovna veto prezidenta Miloše Zemana týkající se zákona o dětských skupinách. Zeman zákon vetoval z důvodu, že ohrozí existenci lesních školek.

Pro přehlasování prezidentského veta zvedli ruku poslanci ČSSD, ANO, KDU-ČSL a Adolf Beznoska z ODS. Vládní koalice slíbila, že připraví novelu, podle které by se lesní školky a různé dětské spolky nemusely jako dětské skupiny povinně registrovat, registrace by byla dobrovolná.

Po hlasování se přihlásil o slovo předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nikdo z nás to není schopen pochopit jinak než jako absolutní pokrytectví,“ řekl. Koalice podle něj neodpověděla na tisíckrát kladenou otázku „Proč?“. „Proč to nejdřív musíte udělat špatně, abyste to pak opravili? Proč to nemůžete udělat napoprvé a pořádně? Tahle odpověď tady nezazněla. Nikdy,“ dodal.

Do dětských skupin od roku do začátku školy

Dětské skupiny budou určené pro děti od jednoho roku do začátku povinné školní docházky. Budou je moci provozovat zaměstnavatelé, obce, kraje, nestátní neziskové organizace a spolky. V jedné skupině bude moci být maximálně 24 dětí.

Pečující osoby budou muset splňovat odbornou způsobilost a vzdělání v některém z těchto oborů: všeobecná sestra, zdravotní asistent, ošetřovatel, porodní asistent, zdravotnický záchranář, sociální pracovník, pracovník v sociálních službách, učitel v mateřské škole, profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky, lékař, psycholog ve zdravotnictví, klinický psycholog či vychovatel.

Zákon měl původně nabýt účinnosti již letos 1. září, kvůli průtahům bude účinný až vydáním ve Sbírce zákonů. Pražský patriot o projednávání zákona podrobně a pravidelně informoval – viz související články pod tímto textem.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru