dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
4°C
pozítří
Sobota - jasno
3°C
Poslanci schválili možnost dramaticky zvýšit seniorům poplatky za psa
Seniorům se asi výrazně zvedne poplatek za psy. Ilustrační foto: sxc.hu

Poslanci schválili možnost dramaticky zvýšit seniorům poplatky za psa

Také senioři budou zřejmě v budoucnu platit poplatek za psa ve výši až 1500 korun za rok. Na návrh poslankyně Jany Černochové (ODS), která je zároveň starostkou Prahy 2, o tom rozhodli poslanci.

Zvýšení poplatku za psy pro seniory schválila Poslanecká sněmovna v rámci novely zákona o místních poplatcích. Novela nyní putuje do Senátu.

Důchodci budou platit jako ostatní

Poslanci se totiž přiklonili k pozměňovacímu návrhu poslankyně Jany Černochové (ODS), jež navrhla vyjmout ze zákona větu, která pro lidi pobírající jako jediný příjem invalidní, starobní, vdovský či vdovecký důchod, stanovuje poplatek za psy až 200 korun za psy.

„Zrušení této kategorie nic nemění na faktu, že obec může tuto kategorii jako celou, nebo definovanou podle dílčích kritérií, zvýhodnit obecně závaznou vyhláškou, kterou výši poplatku stanovuje. Zákon pouze stanovuje horní hranici sazby, nikoliv výslednou výši poplatku,“ uvedla Jana Černochová ve svém odůvodnění pozměňovacího návrhu.

Důchodci tak budou platit poplatek ve stejné výši jako ostatní (s výjimkou nevidomých a obdobných skupin obyvatel): až 1500 korun za rok.

„Zvýšit poplatky důchodcům za psy, kdy většinou psi jsou jediným tvorem, se kterým sdílejí domácnost a se kterým jsou schopni prožívat nějaký plnohodnotný život, mi připadá naprosto nesmyslné,“ uvedla poslankyně Kateřina Klasnová (VV).

Novela řeší navyšování poplatků

Novela jinak především městům a obcím umožňuje, aby za lázeňský či rekreační pobyt a vjezd automobilem do vybraných částí mohly od většiny lidí (s výjimkou nevidomých s průkazem ZTP/P a některých dalších skupin) vybírat až dvojnásobek současných poplatků – tedy až na 30 korun za den.

Novela se týká například i takzvaných dětských exekucí: odpovědnost za placení poplatků nezletilých by v budoucnu měl mít zákonný zástupce. Na základě novely nebudou od poplatku za zábor veřejného prostranství osvobozeni ti, kteří nahlásí konání charitativní akce. Poplatek jim bude odpuštěn až v případě, že peníze na charitu pošlou. 
  


Další články
Nahoru