Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Poslanci schválili možnost dramaticky zvýšit seniorům poplatky za psa
Seniorům se asi výrazně zvedne poplatek za psy. Ilustrační foto: sxc.hu

Poslanci schválili možnost dramaticky zvýšit seniorům poplatky za psa

Také senioři budou zřejmě v budoucnu platit poplatek za psa ve výši až 1500 korun za rok. Na návrh poslankyně Jany Černochové (ODS), která je zároveň starostkou Prahy 2, o tom rozhodli poslanci.

Zvýšení poplatku za psy pro seniory schválila Poslanecká sněmovna v rámci novely zákona o místních poplatcích. Novela nyní putuje do Senátu.

Důchodci budou platit jako ostatní

Poslanci se totiž přiklonili k pozměňovacímu návrhu poslankyně Jany Černochové (ODS), jež navrhla vyjmout ze zákona větu, která pro lidi pobírající jako jediný příjem invalidní, starobní, vdovský či vdovecký důchod, stanovuje poplatek za psy až 200 korun za psy.

„Zrušení této kategorie nic nemění na faktu, že obec může tuto kategorii jako celou, nebo definovanou podle dílčích kritérií, zvýhodnit obecně závaznou vyhláškou, kterou výši poplatku stanovuje. Zákon pouze stanovuje horní hranici sazby, nikoliv výslednou výši poplatku,“ uvedla Jana Černochová ve svém odůvodnění pozměňovacího návrhu.

Důchodci tak budou platit poplatek ve stejné výši jako ostatní (s výjimkou nevidomých a obdobných skupin obyvatel): až 1500 korun za rok.

„Zvýšit poplatky důchodcům za psy, kdy většinou psi jsou jediným tvorem, se kterým sdílejí domácnost a se kterým jsou schopni prožívat nějaký plnohodnotný život, mi připadá naprosto nesmyslné,“ uvedla poslankyně Kateřina Klasnová (VV).

Novela řeší navyšování poplatků

Novela jinak především městům a obcím umožňuje, aby za lázeňský či rekreační pobyt a vjezd automobilem do vybraných částí mohly od většiny lidí (s výjimkou nevidomých s průkazem ZTP/P a některých dalších skupin) vybírat až dvojnásobek současných poplatků – tedy až na 30 korun za den.

Novela se týká například i takzvaných dětských exekucí: odpovědnost za placení poplatků nezletilých by v budoucnu měl mít zákonný zástupce. Na základě novely nebudou od poplatku za zábor veřejného prostranství osvobozeni ti, kteří nahlásí konání charitativní akce. Poplatek jim bude odpuštěn až v případě, že peníze na charitu pošlou. 
  


Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru