dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Poslanci rozhodnou o dětských skupinách. Ministři slíbili, že lesní školky nebudou ohroženy!
Ilustrační foto: Facebook Lesní školka Šárynka

Poslanci rozhodnou o dětských skupinách. Ministři slíbili, že lesní školky nebudou ohroženy!

V pátek by poslanci měli rozhodnout o osudu zákona o dětských skupinách, který vetoval prezident Miloš Zeman. Odůvodnil to tím, že norma by ohrozila existenci lesních školek. Ministři práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví v úterý veřejně deklarovali, že ani případným schválením zákona nebudou lesní školky ohroženy.

Veto chtějí přehlasovat poslanci ČSSD, ANO a Úsvitu. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) uvedla, že letos místo v mateřské škole nezískalo 60 tisíc dětí, dětské skupiny by podle jejího názoru pomohly. K přehlasování veta je zapotřebí minimálně 101 poslanců.

TOP 09 návrh v minulých hlasováních podpořila, byť upřednostňovala senátní verzi, podle které by lesní školky a další alternativní formy předškolní výchovy nemusely být povinně registrovány jako dětské skupiny.

Poslanci KSČM veto hlavy státu podporují – zákon o dětských skupinách odmítají jako takový, chtějí, aby každé dítě mělo právo na klasickou mateřskou školu. Jednoznačné stanovisko zatím neřekla ODS, počká prý na průběh páteční rozpravy a argumenty zástupců vlády. S postojem váhá KDU-ČSL, její poslanci chtějí záruky, že lesní školky nebudou případným schválením normy ohroženy.

Ministři: Lesní školky budou podléhat školskému zákonu

Ministři práce a sociálních věcí Michaela Marksová, školství Marcel Chládek a zdravotnictví Svatopluk Němeček (všichni ČSSD) na úterní společné tiskové konferenci uvedli, že jejich záměrem není zlikvidovat lesní školky. Obavy podle nich nemusejí mít ani nejrůznější dětské kluby, jak nízkoprahové v sociálně vyloučených lokalitách, tak kupříkladu Junák nebo Pionýr.

Chládek řekl, že o lesních školkách už jednal s Asociací lesních školek. Lesní školky chce převést pod svůj resort – měly by mít tedy povinnost registrovat se jako školská zařízení a zapojit se do rámcových vzdělávacích programů, aby tam byly děti vzdělávány stejně jako v klasických mateřských školách. Na kontroly by tam docházela Česká školní inspekce.

Provozovatelé lesních školek a rodiče dětí, které je navštěvují, se nejvíce obávají toho, že pokud by se lesní školky musely registrovat jako dětské skupiny, musely by splňovat i stejné stavební a hygienické normy – mít kupříkladu minimálně dvě toalety plus jednu pro dospělé.

Podle dohody ministrů ale budou lesní školky spadat pod školský zákon a Němeček řekl, že chce vyjednat minimální hygienické standardy, aby pro lesní školky nebyly likvidační. Registrace lesních školek coby školských zařízení podle Marksové už probíhá. Podle Chládka je otázka měsíců, kdy vše bude vyřešeno.


Autor: Anna Skálová

Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Další články
Nahoru