dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Poslanci přijdou o výsadní postavení na pražském zastupitelstvu, radní odsouhlasili změnu jednacího řádu
Jednání pražských zastupitelů. Ilustrační foto: archiv

Poslanci přijdou o výsadní postavení na pražském zastupitelstvu, radní odsouhlasili změnu jednacího řádu

Pražský zastupitel, který je zároveň poslanec nebo senátor, nebude mít na jednání zastupitelstva hlavního města žádná zvláštní práva. Pražští radní dnes schválili změnu jednacího řádu zastupitelstva hlavního města, kterou ještě musí schválit zastupitelstvo. Novinářům to dnes po jednání rady řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Důvodem byly rozpory ve výkladu jednacího řadu při jednání dubnového zastupitelstva. Při jednání o programu nebylo jasné, zda si zastupitel a poslanec Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice) může vzít slovo i v průběhu hlasování.

„Chceme, aby poslanci, senátoři a zastupitelé měli stejná práva. Jsou všichni voleni Pražany. To znamená, aby v každém bodu měli všichni stejná práva. Tedy, kdo přijde k danému bodu, může hovořit," řekl Dolínek.

Pro změnu řádu nehlasovaly radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice), protože materiál nebyl zařazen na program rady. „Podle mě tam byl hrubě porušen jednací řád rady. Paní primátorka to předložila až po skončení jednání, tudíž z těchto procesních důvodů já jsem byla proti tomu tisku," řekla Plamínková.

„Zastupitel, který je zároveň poslanec nebo senátor, nemá žádná zvláštní práva, na zastupitelstvu hlavního města Prahy vystupuje jako kterýkoliv jiný zastupitel. Jedinou výjimkou je situace, pokud je ukončena rozprava procedurálním hlasováním, může se přihlásit o slovo, pokud k danému bodu programu ještě nevystoupil," píše se v důvodové zprávě materiálu.

Přednostní právo zůstane nadále poslanci, který není pražským zastupitelem. Ten bude mít nadále možnost vystoupit po tom, kdo se k bodu programu aktuálně vyjadřuje.

Na dubnovém jednání zastupitelstva hlavního města nebylo jasné, zda si může zastupitel, který je i poslancem, vzít slovo i v průběhu hlasování. Dění na posledním zasedání zastupitelstva, kdy někteří koaliční politici nehlasovali pro program, vyvolalo dohodovací řízení o další budoucnosti pražského koalice, kterou tvoří ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Na jednání se politici přeli, kam bude zařazen materiál o možné demolici Libeňského mostu. Původně měl být projednáván odpoledne, nakonec ale zastupitelé odsouhlasili, aby byl prvním bodem jednání. To se nelíbilo Trojkoalici, a proto pro podobu programu nehlasovala, neboť by se podle jejích představitelů nemohla k tématu vyjádřit veřejnost.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru